Gündemdeki Filyos Vadi Projesi Değil, Termik Santrallerdir…

12 Haziran genel seçimleri yaklaşırken, Çaycumalı siyasetçinin, sivil toplumcunun, Çaycumalı işadamının, dahası Gökçebeylinin, Devreklinin, Zonguldaklının talep olarak gündeme getirdiği birinci konu yine FİLYOS VADİ PROJESİ’dir.

Yerel sorumlularımızın ağzından gazetelere yansıyan, “Filyos Vadi Projesini istiyoruz” açıklamalarını okurken yalnızca tebessüm etmekle yetiniyorum. Bu açıklamalar, hemşerilerimin olup bitenlerden haberleri olmadığını ve/veya “Fransız” kaldıklarını ortaya koyuyor.

Neden mi böyle söylüyorum?

Çünkü artık FİLYOS VADİ PROJESİ DİYE BİR PROJE YOKTUR GÜNDEMDE.

AKP hükümeti Filyos Vadi Projesi’ni gündeminden çıkaralı tam 9 yıl oldu.

Evet, böyle bir proje vardı.

İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacak büyük bir liman, bu liman çevresine bir serbest bölge ve liman arkası hizmetlerinden oluşan stratejik bir  projeydi.

Tamamlandığında tarım ve sanayi ayağında toplam 175 bin kişilik bir istihdam öngörüyordu.

1 milyona yakın bir nüfusun doğrudan etkileneceği, Kastamonu ve Sinop’a kadar bütün bölgeyi geliştirme ve kalkındırma vizyonuna sahipti.

Tam da 2023 Türkiye’sine yakışacak bir devasa projeydi.

Filyos Vadi Projesi, İç Anadolu’nun ihraç üretimini Karadeniz üstünden orta ve kuzey Avrupa’ya yönledirmeyi ve bu eksende İstanbul merkezli deniz ulaşımını Karadeniz’e kaydırmayı ve İstanbul’u rahatlatmayı amaçlıyordu.

Bu proje, devletin uzun araştırmalar sonucunda verdiği çok yönlü, stratejik bir karardı ve temel atma aşamasına kadar her türlü iş ve işlemi tamamlanmıştı.

Bugün gelinen noktada bu büyük projeden tamamen vazgeçilmiştir ve sözü edilen liman projesi yeni bir düzenlemeyle İzmir’e kaydırılmıştır.

AKP hükümeti Türkiye’nin genel çıkarlarına uygun, FİLYOS VADİ PROJESİ’nin çatısını oluşturan karardan vazgeçmiş, liberal ekonominin gereklerine uygun siyasal yönü ağır basan bir karar vermiştir.

FİLYOS LİMANINDAN VAZGEÇİLMİŞ, FİLYOS VADİ PROJESİ ÇÖKMÜŞTÜR...

Hükümet, Filyos vadisinde ikame projeler oluşturma girişimlerinde bulunduysa da 9 yıldır bunda başarılı olamadı.

Köksal Toptan’ın Nurol Holding’i bölgemize yönlendirme çabalarından tutun da, Enka Holding’e kadar bir çok büyük firma Filyos vadisine gelmekten ısrarla kaçınmışlardır. Hiçbir altyapısı olmayan Filyos vadisine gelmeyi risk olarak kabul etmişlerdir.

Bu arada, dünya devi Lukoil  petrol şirketi rafineri yapmaya kesin karar vermiş, başvurmuş ancak bu kez onun bölgeye gelmesini Shell, BP ve Mobil gibi Batılı dünya devleri engellemişlerdir.

AKP hükümeti yeni bir adım daha atmış, mevcut 5 milyon metrekare kamulaştırılmış alana ek olarak “Serbest bölge kamulaştırması” adı altında, 12 milyon metrekare alanı daha kamulaştırmıştır.

Toplamda 20 milyon metrekareye ulaşacak olan, adına SERBEST BÖLGE denilen alan Çaycuma’nın mücavir alanına kadar dayanmıştır.

Bizim, Çaycuma TSO’nun da haklı olarak dediği gibi, dünyada benzeri olmayan bir SERBEST BÖLGE.

Serbest Bölge standartlarına aykırı bir “SERBEST BÖLGE”.

SİZ BUNA FİLYOS VADİ PROJESİ Mİ DİYORSUNUZ YOKSA?

Eğer öyle düşünüyor ya da sanıyorsanız  -biraz önce de söyledim, büyük bir yanılgı içindesiniz.

Peki, madem öyle, bu kadar büyük Serbest Bölge ne ola ki!

Bu kadar büyük Serbest Bölge’nin ne olacağını öğrenmek istiyorsanız, Sayın Valimizin basına yansıyan sözlerine kulak verin;

“Filyos vadisinde gerçekleştirilmesi düşünülen enerji yatırımları için madencilik sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin bir şirket çatısı altında bir araya gelerek yabancılarla ortak enerji yatırımına girişebilmelerini ümit ediyorum.”

Yani Filyos Vadisi’ni termik santrallerle doldurmak istiyorlar.

Nurol Holding’ten, HEMA’ya kadar bir çok termikçi şimdi bekliyorlar.

Çaycuma belediye sınırlarından, Karadenize kadar dağ,taş termik santral mi olacak?

Valla bu sorunun yanıtını, Adalet ve Kalkınma Partisi Çaycuma İlçe Örgütü ile, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası bulmaya çalışırsa daha isabetli olur.

En iyi öğrenme yolu araştırmak, soruşturmaktır.

Size bir ipucu verebilirim.

Hükümetin, Batı Karadeniz bölgesi için öngördüğü en genel proje, Akçakoca’dan, Sinop’a kadar uzanan bir termik santraller zinciridir. Biz bu zincirin tam ortasında, en “Kaymaklı” yerinde bulunuyoruz.

Boşuna FİLYOS VADİ PROJESİ beklemeyin.

Çünkü sizi, bizi, hepimizi TERMİK SANTRALLER bekliyor.

Hasan Ataman
Demokrat Çaycuma Gazetesi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-04-22
Bu haber 1794 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 544
  Toplam: 5551328
   Online :

  93 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama