Liselilerden Çaycuma’da YGS protestosu

Çaycuma’da çeşitli liselerde okuyan ve dershanelerde üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler Çarşı Merkezinde toplanarak YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto ettiler. Eyleme Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği yönetici ve üyelerinin yanı sıra vatandaşlar destek verdi.
Basın açıklamasının ardından alkış ve sloganlarla Atatürk Anıtına kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında dükkanlarının önüne çıkan esnaf da alkışlarla gençlere destek verdiler.
Yoğun sağanak yağmur altında yapılan eylemde sık sık “Parasız Eğitim-Sınavsız Üniversite; Susma haykır YGS’ye Hayır; Hak, Hukuk Adalet Bu Ne Rezalet; Yaşasın İş-Bilim-Özgürlük Mücadelemiz; Gün Gelecek Devran Dönecek, ÖSYM Gençliğe Hesap Verecek” sloganları atıldı.

Liseli gençler adına açıklama yapan Tolga Turgut, KPSS’de yaşanan kopya skandalından sonra itibarı ve güvenilirliği tekrar gündeme gelen ÖSYM’nin bu sefer işleri sıkı tutmak adına YGS de yok artık dedirtecek güvenlik önlemleri aldığını belirterek; “Tel tokayla sınava girilememesinden tutalım da, kemerlerin çıkarılmasına kadar varan önlemler, zaten yıl boyunca yaşadığımız sınav stresi yetmezmiş gibi üstüne eklendi. Ancak geçtiğimiz günlerde bir avukatın YGS ye yönelik açıklaması gerçekten ‘bu kadar da olmaz’ dedirtecek şekildeydi. Sınavın matematik bölümündeki şifre, 40 sorudan 38 soruyu doğru cevaba götürecek bir taktikle hazırlanmıştır. Yani sorularda, cevap şıkları sayısal olarak küçükten büyüğe doğru sıralanıp, soruyla eşleştirildikten sonra çakışan şık sorunun doğru cevabı çıkıyor. Tesadüf şeklinde açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, söylenenlerin gerçekleri yansıtmadığını anlatmaya çalışırken bile ne kadar zor durumda olduğu görülebiliyordu. Konuşmasının sonunda ise’ Gençler geleceğine baksın, bu tür söylemlerle canlarını sıkmasınlar’ şeklinde pervasızca bir açıklama gerçekleştirmiş oldu. Hemen ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ ÖSYM Başkanının açıklaması beni tatmin etti’ şeklinde bir söylemde bulundu. Buradan ÖSYM Başkanına ve Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Bizler bunca yıl sınava hazırlanırken!, hayattan kendimizi dışlayıp, sınavı nasıl kazanırız diye düşünürken!, okullarda aldığımız eğitim yetersiz olduğu için ailemizin 3 kuruş parasıyla dershanelere gitme zorunluluğunu karşımıza koymuşken! ve geleceğimizi 3 saate sığdırmayı marifet olarak anlatırken!, bizlerin bu sorunun sadece tesadüf olduğuna inanmamızı, hiç bir şey olmamış gibi istediğiniz gibi devam etmemizi bekleyemezsiniz! Çünkü bizler, sizin çocuklarınız gibi özel dersler alarak, yurtdışında burslu okuyamıyoruz!
“ÖSYM tesadüfleri çok mu seviyor?
İstatistikçilerin bile bu kadar tesadüf, bilimi de aşar dediği soruna karşı, aklımıza şu cevap geliyor ‘acaba ÖSYM tesadüfleri çok mu seviyor?’ Bunca yaşanan sorunlar gösteriyor ki, artık ÖSYM’nin güvenilirliği artık kalmamıştır. KPSS skandalının üstü nasıl örtülmeye çalışıldıysa, YGS skandalının da üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Bizler lise ve dershane öğrencileri olarak, derhal ÖSYM’nin kapatılmasını ve KPSS ve YGS skandallarının sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz! Geleceğimizi 3 saatlik sınav sistemlerine değil, yetenek ve becerilerimize göre değerlendirilmesin doğru buluyoruz” dedi. Eğitim Sen: Parasız eğitim ve sınavsız üniversite isteyen liseli gençlerin yanındayız”
Eylemde bir açıklama yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, liseli gençlerin yanlarında olduklarını belirterek, YGS sınavına ilişkin ortaya atılan şifreleme iddialarının milyonlarca genç ve aileyi gerilim ve belirsizliğe sürüklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sürece müdahil olmasının kuşkuları daha da artırdığına dikkat çeken Akyol, “İddiaların gerçek olmadığı kanıtlanmaz, sorumlular ortaya çıkarılmazsa sahtecilik yapanların korunduğu görüşü hakim olacaktır” dedi. Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından bilimsel değerlerle gerçeklere ulaşmak için konunun uzmanlarıyla çalışma yürütüldüğünü söyleyen Akyol, “Bilinmesini istiyoruz ki Eğitim Sen konunun ısrarla takipçisi olacak ve parasız eğitim ve sınavsız üniversite isteyen liseli gençlerin sonuna kadar yanında olacaktır” dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-04-09
Bu haber 1986 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 640
  Toplam: 5606657
   Online :

  81 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama