Zonguldaklılardan Akademik buluşma

 Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ( ZKÜ ) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özarslan, merkezi Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde bulunan, Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği'nde Zonguldaklı lise ve üniversiteli gençler ile buluştu.
Toplantıya, dernek başkanı Erol Yukarıbaş, başkan yardımcısı Kasım Cin, Zonguldaklı öğrenciler, Gladbeck Belediye Meclis Üyesi Mehmet Metin, Zonguldaklı Maden Yüksek Mühendisi Ziya Karaadak, eğitimci Şenol Erbay ve çevre okullarda görev yapan bazı öğretmenler katıldı.

TÜKÇENİN ÖNEMİ ARTTI
Elli yıl önce Almanya'ya gelip eğitimlerini tamamlayan Zonguldaklı Akademisyenler ile yeni kuşak akademisyenlerin buluştuğu toplantıda,Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özarslan, Türkçe Dili'nin günümüzde en az İngilizce gibi önem kazandığının altını çizerek, Türk gençlerinin anadillerini iyi bir şekilde öğrenme çağrısında bulundu. Özarslan yaptığı konuşmada '' Göçün ellinci yılında yurt dışında yaşayan Zonguldaklılar, hem ekonomik hem de manevi anlamda ciddi konumlara gelmişler. Burada bir çok alanda söz sahibiler. Özellikle akademik anlamda sayıları oldukça artan bir topluluk konumundalar. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin çeşitli alanlarda güçlenebilmesi adına, Almanya'da değişik üniversiteler ile diyolog halindeyiz. Üniversitemize çeşitli ülkelerden öğrenciler gelmekte. Almanya'da artan Türk nüfusuna paralel olarak, bir o kadar da Türk iş yerlerinin sayısı artmakta. Bu işletmelere de Türkçeyi düzgün konuşabilen insanlar lazım. Dolayısı ile de, bu başarının anahtarı sadece Almanca, İngilizce konuşmak değil. Bunun yanında Türkçeyi de düzgün konuşmak gerekir.
Bu sene göçün 50. yılı. Bunun için de çeşitli etkilikler ve projelerimiz var. Bu akşamda gençlerimiz ve farklı alanlarda deneyim kazanmış insanlar ile bir araya gelerek, gelecekte gençlerimize destek vermek bakımından neler yapılabiliriz, ne tür tavsiyelerde bulunabiliriz gibi konuları tartıştık. Onların sorunlarına çözüm yolu bulmaya çalıştık. Çok faydalı bir toplantı oldu. Umuyoruz ki bu bir başlangıç olacak. Bizler her konuda destek vermeye hazırız. Gençlerimiz burada ana dillerini çok iyi öğrensinler. Bunun yanında mutlaka Almanca dilini iyi derecede öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Özellikle ana dillerinde başarılı oldukları zaman, gelecekte çok önemli fırsatlar onları bekliyor. Mutlaka kendi dillerine ve kültürlerine önem versinler. Bunu yaparken de yaşadıkları ülkeye de uyum sağlasınlar '' dedi. Özarslan, uluslararası bir çok üniversite ile ortak çalışma yürüttüklerini de ifade ederek, Essen Üniversitesi ile ileriye dönük bir takım çalışmalar yapılacağını söyledi. Özarslan '' Zonguldaklı gençlerin Türkçelerini geliştirmeleri adına, Karaelmas Üniversitesi olarak, tiyatro gruplarının oluşturulması ve çeşitli projeler konusunda destekleyeceğiz. Zonguldak İli'nin tanıtılması için Almanya'daki öğrenci grupları belirli dönemlerde Zonguldak'ta kalabilir. Aynı şekilde Zonguldaklı öğrenciler de Almanya'da bunu yapabilir. Bu tür çalışmalar iki ülke arasında daha sıcak bağlar kurulacaktır. Zonguldaklı öğrenciler yaz tatillerinde Karaelmas Üniversitesi'ni ziyaret etmeleri durumunda, kendilerini misafir etmek isteriz. Kapımız herkese açık '' şeklinde konuştu.

KÖPRÜ  KONUMUNDAYIZ
Dernek başkanı Erol Yukarıbaş ise dernek olarak Zonguldak ve Almanya arasında köprü vazifesi üstlendiklerini belirterek, Zonguldaklı gençlerin eğitimlerini aksatmadan devam ettirmeleri tavsiyesinde bulundu. Yukarıbaş '' Göçün 50. yılında gençlerimiz eğitimlerine sıkı sıkı sarılmalılar. Kültürlerini unutmadan, ancak yaşadıkları ülkeye de uyum sağlamalılar. Zonguldaklılar Derneği, üzerine düşen görevi yerine getirecek. Gençlerimizin eğitimleri konusunda dün olduğu gibi, yarın da onları destekleeyeceğiz. Karaelmas Üniversitesi ve Zonguldaklılar Derneği olarak ortak çalışmalar hazırlama kararı aldık. Üniversitemiz de bizlere bu konuda her konuda yardımcı olacaklar. Aileler çocuklarının eğitimlerine dikkat etsinler. İyi bir gelecek için, mutlaka iyi bir eğitim şart '' dedi. Toplantıya katılan öğrencilerden Büşra Örenbaş da Özarslan'a teşekkür ederek, Türkiye'den bir öğretim görevlisinin kendileri ile yakından ilginmesini önemsediklerini ve aldıkları bilgileri hem okul yaşamlarında, hem de günlük hayatlarında uygulayacaklarını belirttiler.

Haber: Mustafa Tığlı
GELSENKİRCHEN

Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş'a ( solda ), Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ( ZKÜ ) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özarslan ( sağda ) dernek başkanı Yukarıbaş'a üniversitenin flamasını hediye etti.

Toplantıda, elli yıl önce Almanya'ya gelip eğitimlerini tamamlayan Zonguldaklı Akademisyenler ile yeni kuşak akademisyenlerin buluştu

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-03-24
Bu haber 2110 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 757
  Bugün : 70
  Toplam: 5552298
   Online :

  67 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama