Nazım Hikmet, Çaycuma’da... “Hasret”le Anılacak

Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve Nazım Hikmet’i anlatan, ‘Hasret’ adlı tiyatro oyunu Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonuyla Çaycuma’da tiyatro severlerle buluşuyor.
Oyun, 14 Mart 2011 Pazartesi günü Çaycuma Belediye Sineması’nda saat 18.00’de öğrencilere / gençlere, 20.30’da da yetişkinlere sahnelenecek. Yönetmenliğini Semih Çelenk’in yaptığı oyunda, Bülent Yıldıran ve Esin Doğan rol alıyor. Oyunda, Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevinde geçen günleri ve Türkiye’den ayrılışı, insan yönü ve aşkları konu ediliyor.

Ankara Ekin Tiyatrosu Kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Faruk Güvenç oyunla ilgili şöyle diyor: “Hasret gibi anlamlı bir yapıtı, Türk Tiyatrosuna armağan ederken, umudumuzu ve gücümüzü ‘Nazım Usta’ ile tazeliyoruz. Yaşadığımız günler, özel bir tiyatroyu ayakta tutmayı ne kadar mucize haline getirmiş olursa olsun, Ankara Ekin Tiyatrosu üstüne düşen görevi yerine getirmek için çabasını sürdürüyor. Buna zorunluyuz. Bizden önce yola çıkıp, Türk Tiyatrosunun ilk adımlarını atanlara, Anadolu’nun dört bir yanında ürünlerimizi paylaşan insanlarımıza ve onlarca oyuna terini dökmüş Ankara Ekin Tiyatrosu emekçilerine borçluyuz. Daha insanca bir yaşam, daha yaşanır bir Türkiye adına ‘sözümüz’ var. Düşlerimizi karartanlara karşı inatçı bir "itirazımız" var. Yarın adına kocaman ‘umutlarımız’ var. Daha ne olsun?”
Tiyatroda simge olmuş bir grup olan Ankara Ekin Tiyatrosu, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinin organizasyonuyla "Vatan Kurtaran Şaban", "Midas'ın Kördüğümü", "Deliler Boşandı" ve “Şair Eşref" adlı oyunlarla Çaycuma’da sanatseverlerle dört kez buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü.

ROBİNSON VE CUMA" İSE ÇOCUKLARA SAHNELECEK
Diğer taraftan Ankara Ekin Tiyatrosu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Karınca Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen, "ROBİNSON VE CUMA " adlı çocuk oyunu ise 14 Mart Pazartesi günü gün boyunca okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine oynanacak.

Oyunu Şehir Tiyatroları’nın usta sanatçılarından Melih Düzenli yönetiyor. Dekor ve kostümlerini Adnan Yılmaz’ın, ışıklarını Bülent Balcı’nın, sahne amirliğini Salih Mat’ın yaptığı oyunda Robinson’u Çağrı Mengüç, Cuma’yı Tolga İskit, Huliguli Kuşu’nu Çiğdem Saruhan Benli, Papağan’ı ve Kaptan’ı ise Volkan Dinç canlandırıyor.
Oyunun Konusu: Robinson ıssız bir adaya düşmüş, yalnız yaşayan, asık suratlı biridir. Huliguli Kuşu ve Papağan’ın arkadaşlığı onun için yeterli değildir. Her gün dürbünüyle ufukları izlemekte, her gece rüyalarında onu bu adadan kurtaracak gemiyi görmektedir. Aklı dağılmasın diye şarkı söylemez, işlerinden geri kalmamak için dans etmez. Bir gün adanın yerlilerinden biriyle karşılaşır. Adını Cuma koyar yeni arkadaşının. Aslında niyeti arkadaşlık etmektir ama daha çok da kendi bildiklerini ona öğretmeye, onu kendine benzetmeye çalışır. Ama Cuma, en çok kendisine benzemektedir. Her fırsatta dans eder, şarkı söyler.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-03-10
Bu haber 1998 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1602
  Bugün : 184
  Toplam: 5611905
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama