8 Mart, Türküler ve Şiirlerle Kutlanacak

              8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından türküler ve şiirlerle kutlanacak.
              Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Eğitim Sekreteri Mahir Akşan tarafından yapılan açıklamada, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, 8 Mart 2011 Salı günü saat 20.30’da ADD Çaycuma Şubesi Toplantı Salonu’nda “Türkülerle, Şiirlerle 8 Mart” etkinliğiyle kutlanacağı belirtildi.
            Etkinlikte, “Kitaplar Çeyiz Olsun ve Kadınlarımızın Yüzleri” adlı sinevizyon gösteriminin ardından Eğitim Sen üyesi öğretmenler tarafından kadın konulu şiirler okunup, türküler seslendirilecek. Akşan, ayrıca sendika olarak okullar ve Milli Eğitimde çalışan tüm kadınlara karanfil göndereceklerini söyledi.
             Tüm halkı “Türkülerle, Şiirlerle 8 Mart” etkinliğine davet eden Akşan, “Yaşadığımız ülkede özellikle AKP hükümeti döneminde yasaların ve ulusal politikaların bütününde kadınları birey olarak gören bir yaklaşımın değil geleneksel aileyi kutsayan; kadın ve erkeklerin toplumsal rollerini pekiştiren bir yaklaşımın hakim kılınmaya çalışıldığını görmekteyiz. Meclisteki kadın milletvekili oranı %8,8, belediye başkanı oranı %0,9’ken; “güçlü” bir devletin ancak kalabalık, genç nüfus ile olacağı fikri taşıyan, herkese 3 çocuk doğurun diyen, kaymakamlara evlenin talimatı veren bir başbakanın; evlilik yaşının 17’den 14’e düşürülmesini teklif eden milletvekillerinin; kadın cinayetlerine “münferit” diyen Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanının; dekolte giyinen kadınların erkekleri tahrik ettiğini söyleyebilen profesörlerin; tecavüzcülere “testosteron tedavisi” uygulama önerisini getiren kadın milletvekillerinin bulunduğu, tüm bunlara karşı çıkan 25 Kasım’da kadına yönelik şiddete hayır dediği için Urfa’da saldırıya uğrayıp, gözaltına alınan, haklarında dava açılan kadınların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle kadınların şiddetten arınmış, kadın erkek eşitliğinin yaşamın bütün alanlarında gerçekliğe kavuştuğu bir dünya ve bir Türkiye yaratmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-03-06
Bu haber 1742 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 301
  Toplam: 5616091
   Online :

  81 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama