Zonguldak'ta Kanser Vakaları Arttı!

Zonguldak'ta Karaman ve Çatalağzı beldelerinde halk tedirgin. Karaman'da 5 kişinin kanserden ölmesi, 16 kişide de kansere rastlanması üzerine inceleme başlatıldı. Çatalağzı beldesinde de son 4 yılda aynı mahalleden 21 kişi kanserden hayatını kaybetti.

Belde halkı, kansere mahallelerinde bulunan baz istasyonlarının yol açtığını iddia etti. İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Birimi, beldede inceleme başlattı.

Karaman Beldesi'nde son 3 yılda 39 yaşındaki Vahide Çakmaklı, 56 yaşındaki Ayşe Akkoç ve 62 yaşındaki Azize Aydın ile orta yaşın üzerindeki 2 erkek hasta, karaciğer ve akciğer kanserinden yaşamını yitirdi. 2 GSM şirketine ait birer baz istasyonu kurulu bulunan Merkez ve Sadıklı mahallelerinde yaşayan 5 kişinin ölümüyle birlikte, aynı mahallelerde yaşayan ve büyük bölümünü kadınların oluşturduğu 16 kişide de kanser hastalığına rastlandı. Aralarında 20'li yaşlarda hastaların da bulunduğu 16 kişiden 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Başkan devreye girdi
Kanser hastalarının sayısında yaşanan artış, belde halkını korkuttu. Kansere, mahallelerindeki baz istasyonlarının yol açtığını düşünen belde sakinleri, Karaman Belediye Başkanı AK Parti'li Mustafa Kalaycı'dan, baz istasyonlarının kaldırılması için yardım istedi. Başkan Kalaycı da durumu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü'ne bildirdi. İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Birimi, beldede inceleme başlattı. Kanser Kontrol Birimi Sorumlusu Esin İlhan, makamında ziyaret ettiği Başkan Kalaycı'dan konuyla ilgili bilgi aldı.

Çatalağzı beldesinde de son 4 yılda aynı mahalleden 21 kişi kansere yakalanarak hayatını kaybetmiş bunun üzerine konuyla ilgili inceleme başlatılmıştı.

Çaycuma'da da mahalle arasına kurulmak istenen baz istasyonuna mahalle sakinleri tepki göstermişti.

Haber Kaynak: “CUMA”
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-03-01
Bu haber 1814 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 791
  Toplam: 5550542
   Online :

  70 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

YILMAZ DEMİRBAŞ 2011-03-03 :

fabrika bacaları bize oradaki istihdamı ispatlarken, önlem alınmadan salıverilen gazlar ve atıklar suyumuzu, havamızı ve çevremizi kirleterek bize ölümcül hastalık olarak geri dönmeye başladı. Bundan 15-20 yıl önce çevremizde gördüğümüz bir sürü börtü böcek,bitki-ağaç çeşidini günümüzde niye göremiyoruz dersiniz???


latif AYDEMİR 2011-03-01 :

sayın sadibey yaptığınız haber ve yorumlarınızla bize gaztecilik mesleğinde 20.yıl emek veren muhabirlerin yapacağı görevinden fazla, basın yolunda görev yatığınız için sizleri kutlarım. bu mesajı yayinlarsızın umarım. nede olsa üstad sizlersiniz sevgiler ve saygilar


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama