Zonguldak'ı Filyos Vadisi'ne Taşıyalım

Zonguldak Valisi Erdal Ata, şehrin yerleşim olarak uygun bir noktada olmadığını belirterek, merkezin Bakacakkadı-Çaycuma arasındaki düz bölgeye taşınması gerektiğini söyledi.

Yeraltındaki madenler ve doğal mağara oluşumları sebebiyle zeminde sürekli kaymalar yaşandığını ifade eden Ata, "Yanlış olan şu; yerin altında 350 kilometrelik bir alanı kapsayan kömür üretimi yapılırken bir taraftan da üstte konut inşa edilmiş. Bu yüzden evlerde kayma, çatlama olacaktır." dedi.

Zonguldak Valisi Erdal Ata, işadamlarına bölgeye yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Vali Ata, Zonguldak'ın şehir olarak Bakacakkadı beldesindeki geniş bir alana taşınmasından yana olduğunu söyledi. Ata, şöyle konuştu: "Bence şehri taşımak lazım. Devlet olarak yapılması istenirse yapılabilir. Kocaeli'nde depremden sonra 17 bin 778 konut yapıldı. Zonguldak'ta da Kozlu ve Kilimli dahil yaklaşık 200 bin insan yaşadığını düşünürsek ortalama 50 bin konut eder. Yaklaşık 50 bin civarında konut inşa edildiğinde bu şehri Bakacakkadı-Çaycuma arasındaki düz ve geniş bir alana taşımak mümkün. Tabii burada önemli olan halkı ikna etmektir. Belli bir düzene alışmış halkı ve esnafı buna ikna etmek çok zor. O zaman geriye bu kenti dönüştürmek, ulaşım imkanlarını artırmak ve ekonomisini güçlü kılmak kalıyor."

Kentsel dönüşüm için Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar'ı Zonguldak'a davet ettiğini belirten Ata, şu bilgileri verdi: "Yanlış olan şu, bu kentte bir taraftan yerin altından, 350 kilometrelik bir alanı kapsayan kömür üretimi yapılırken bir taraftan da üstte konut inşa edilmiş. Bu yüzden evlerde kayma, çatlama olacaktır. Ama insanları taşınmaya ikna etmek çok zor. Kentte ciddi oranda çarpık yapılaşma var. TOKİ Başkanı Sayın Bayraktar'ı davet ettik, mutlaka böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu söyledik. Kenti taşıyamıyorsak bir yerden yıkarak yenileme çalışması başlatıyoruz. Kısmi de olsa görüntü kirliliğine sebep olan çarpık yapılaşmaya bir son vermeyi düşünüyoruz. Burada alttan ya kömür, ya mağara, ya da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahsisli yer çıkıyor. Ama başka illerimizde bu olmadığı için kentsel dönüşümü kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Biz bütün bu zorluklara rağmen bunu başaracağız."
Kentin gelişmesindeki en büyük engellerden biri olan ulaşımla ilgili dört koldan yol çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ata, ulaşım ve tünel projeleri hakkında şunları söyledi: "Ereğli-Zonguldak, Mengen-Devrek ve Devrek-Zonguldak arası bölünmüş yol çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca Zonguldak ile Filyos arasında da bir yol projemiz var. Hedefimiz 2012 yılı sonuna kadar Devrek-Mengen ve Karaman-Zonguldak duble yollarını tamamlamaktır. Ayrıca bu çalışmalarda Sapça tüneline paralel ikinci bir tünel ve Gökgöl tünelini geçtikten sonra Ereğli-Ankara istikametine giden araçlar için 2 tünel projemiz daha var. Bunların dışında Kilimli istikametine gidecek araçların şehir içine uğramadan geçmesine olanak sağlayan 2 kilometrelik Mithatpaşa tüneli projemizi hayata geçireceğiz. Bir öğrenci düşünün, sınava önce kolay sorulardan başlar, zor olanları sona bırakır. Devlet de haliyle coğrafi yapısı çok zor olan ve maliyeti diğer illere nazaran çok yüksek olan bu kente yatırım yapmayı biraz sona bırakmış; ama geç de olsa bu çalışmaları bitirmekte kararlıyız."

2 termik santrali var, kent enerji üssü olmuş durumda. Sanayici ve işadamlarımızı buraya yatırım yapmaya davet ediyoruz. Burası 3. teşvik yatırımı kapsamında yer alıyor. Havaalanımız mevcut, enerji konusunda hiçbir sıkıntı yok, doğalgazı var. İstanbul ve Ankara gibi metropollere çok yakın mesafede yer alan kentimizin ulaşım sorunu da çok kısa süre içinde tamamen çözüldüğünde, Zonguldak yatırım için çok cazip hale gelecek.
Haber Kaynak: “CUMA”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-02-25
Bu haber 1728 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 236
  Toplam: 5616026
   Online :

  70 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Hüdaverdi 2011-02-27 :

Sayın Valim Zonguldak halkı olarak Bölgemize yatırımları bizlerde bekliyoruz. Filyos vadi projesi için Sayın başbakanımızı bölgemize beklemekle beraber geldiğinde bölge insanını sevindirici müjdelerde bekliyoruz kendisinden. Bölgemizde taş üzerine taş koyanın herzaman destekcisi arkasındayız.


Mustafa 2011-02-26 :

Bölgemiz için çok güzel bir haber...


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama