KESK Torba Yasa’nın Geri Çekilmesi İçin AKP Çaycuma İlçesi Binasına Yürüdü

KESK, Türkiye genelinde olduğu gibi Çaycuma’da da Torba Yasa Tasarısını protesto etti. PTT Çaycuma şubesi önünde toplanan KESK üyeleri alkış ve sloganlarla AKP ilçe binası önüne kadar yürüdü. Eylemde sık sık; “Halkın derdi çorba, AKP’den torba; AKP torbanı al başına çal; Sözleşmeli köle olmayacağız; Susma sustukça sıra sana gelecek; Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Eyleme CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk ve Belediye-İş Sendikası Zonguldak Şube Denetleme Kurulu Üyesi Kutay Sungur da destek verdi.

AKP Çaycuma ilçe binası önünde KESK Çaycuma Bileşenleri adına konuşan Tüm Bel Sen Çaycuma Temsilcisi Sabri Özalp, “Hükümet, Torba Yasayla kölece çalışmayı yasallaştırıyor. Torbanın içine koydukları bir iki olumlu görünen madde gözlerimize perde olsun diyedir. Aldanmayalım. Birleşelim mücadele edelim. Emek ve halk düşmanlığının hesabını hep birlikte soralım.” dedi. Özalp konuşmasında şöyle dedi: “AKP hükümeti, “Torba Yasa” ile biz emekçileri kandırmaya çalışıyor. Örneğin çok reklam edilen doğum izni artmıyor kullanım biçimi değişiyor. Sadece doğum öncesi kullanılmayan izin doğum sonrası kullanılması kolaylaştırılıyor. Öte yandan Ödünç memurluk” üzerinden sürgünler yasal hale geliyor. Öğrenci affı, vergi affı, prim affı derken geleceğimiz gençler ve çocuklarımız için daha yaşanılmaz bir çalışma hayatı hazırlanıyor. Daha torba yasa çıkmadan 10 Ocak’ta SGK web sitesinde yayınlanan “Norm kadro Usul ve Esasları” ile idarecinin belirlediği personel fazlasının kurumlar arası geçici görev yoluyla görevlendirilmesinin önü açıldı; Birkaç ay önce Kayseri'nin Sarız ilçesi kaymakamı cezaevinde kadın gardiyan olmadığı için ilçe milli eğitim müdürlüğünden kadın öğretmenlerin cezaevinde kadın mahkûmların üzerini araması için görevlendirilmesini istemişti. Bugün yasal olmayan bu uygulamalar yasalaşıyor. Tüm memurları 4C’lileştirmenin önü açılıyor. Norm kadro fazlası memurun başına önce ödünç memurluk sonra sözleşmeli çalışma ile özlük, mali ve sosyal yardımların kaldırılması planlanıyor. Sicil yerine "disiplin" kavramı getirilerek cezalandırma mantığı öne çıkarılıyor, Vali ve Kaymakamlar üst disiplin amiri oluyor. Kademe ilerlemesinde memurun “olumlu sicil” alması şartı aranmayacak. 6 yılda bir verilen kademe ilerlemesinin koşulları da değiştirilerek, “olumlu sicil” yerine “disiplin cezası almamak” koşulu getiriliyor, süre ise uzatılıyor.
AKP’NİN TORBASINDA PATRONLARA KIYAK VAR
İşsizlik fonunda biriken para patronlara peşkeş çekilmek isteniyor: İşverene prim affı dışında da önemli avantajlar sağlanarak prim yükü en aza indiriliyor. İşsizlik fonundan, milyonlarca işsiz yararlanamazken, istihdamı artırmak adına işsizlik gortası fonunun %30’una patronlar için el konuluyor, kısa çalışma ödeneğinin de işsizlik sigortasındaki fondan ödenmesi planlanıyor. Bugüne kadar 46 milyar TL büyüklüğe ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu’nun sadece 3,5 milyarı işsizlere aktarıldı. Buna karşın GAP ve Karayolları gibi alanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sadece son iki yılda aktarılan miktar 8,5 milyar TL’yi buldu.
EK SAĞLIK VERGİSİ GELİYOR!
1 Ocak 2012’den itibaren herkes kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları için ayrı ayrı aylık gelirinin %12,5 oranında GSS primi ödeyecek. 14 Milyon Yeşilkart GSS kapsamına alınırken iptal edilecek ve katılım payı ödeme yükümlülüğü gelecek. İstihdamı teşvik adı altında yeni işsizler yaratılıyor. 18-29 yaşları arasında istihdam edilen çalışanların işveren primi işsizlik fonundan karşılanacak. 29 Yaşından sonra iş bulmak zor, işten atılmak ise reva görülüyor! Tüm çalışma biçimleri, ek iş dahil, genel sağlık sigortası kapsamına alınırken “kısmi süreli”, “çağrı üzerine” v.b. nedenlerle bir ay içinde sigortası eksik yatmış olan bir emekçinin sigortasını “30 tam güne” kendi cebinden tamamlaması isteniyor. Aksi halde bu işçiler sağlık sigortasından yararlanamıyor. Daha önce 16 yaş ve altı için belirlenen düşük asgari ücret 18 ve altı olarak değiştirilip 250 bin genç işçinin (85 TL) daha düşük ücret alması hedefleniyor.
Çıraklardan, memurlara, örgütlü örgütsüz tüm işçilerden, özürlülere her kesimden emekçiyi vuran Torba Yasa kanunlaşırsa, emeği ile yaşayan herkesin büyük kayıpları olacak. Torbanın içine koydukları bir iki olumlu görünen madde gözlerimize perde olsun diyedir. Aldanmayalım. Birleşelim mücadele edelim. Emek ve halk düşmanlığının hesabını hep birlikte soralım” 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-01-26
Bu haber 1582 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 487
  Toplam: 5606504
   Online :

  58 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama