Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin 8. Olağan Genel Kurulu 15 Ocak Cumartesi günü Nehir Otel’de gerçekleştirildi. Genel Kurula Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra, Çaycuma’da faaliyet yürüten birçok parti, dernek, sendika, meslek örgütü başkan ve yöneticileri ile Eğitim Sen Zonguldak Şube yönetim kurulu üyeleri, Eğitim Sen Ereğli, Devrek ve Gökçebey Temsilcilik yönetim kurulu üyeleri katıldı. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Saim Oral tarafından açılan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin 8. Olağan Genel Kurulunda, işçi ve memur konfederasyonlarına torba yasaya karşı birlikte mücadele etme çağrıları yapıldı.

Divan Başkanlığını Alparslan Çavuş’un yaptığı genel kurulda, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmada ülke gündemi ve Çaycuma’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akyol, her geçen günün emekçiler açısından daha da zorlaştığını belirterek en son TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Torba Yasada işçi ve memurlar için birçok olumsuz düzenleme olduğunu belirterek,“AKP hükümeti, torba yasayla keçilere otlanma özgürlüğü getirirken, çalışanlara ise köleliği dayatmaktadır” dedi.
Akyol, plan ve bütçe komisyonundan geçen torba yasanın yakında TBMM Genel Kuruluna geleceğine dikkat çekerek, TÜRK-İŞ başta olmak üzere tüm konfederasyonlara mücadele etme çağrısında bulundu. Okullarda 500 liraya öğretmen çalıştırıldığına dikkat çeken Akyol, “Öğretmeni öğrencisinin önünde perişan eden kimdir? Tabiî ki AKP’dir. Bir tarafta Dışişleri Bakanı Ahmet Ahmet Davutoğlu’na kiralanan villaya ayda 39 bin lira ödenirken, diğer tarafta 500 liraya öğretmen çalıştırılıyor. Okullarımızda 4/C’li olarak çalışanlar düşük ücret aldıkları yetmiyormuş gibi bir ayda işsiz bırakılıyorlar. Bu nasıl adalet, bu nasıl Müslümanlık?” dedi.

SSGSS yasası başta olmak üzere, AKP tarafından dayatılan, çalışanlar ve halkın aleyhine olan birçok düzenlemeye karşı Eğitim Sen olarak mücadele ettiklerini, Eğitim Sen’in çabalarıyla Çaycuma’da en geniş platformların oluşturulduğunu vurgulayan Akyol, Çaycuma’daki bu birlikten rahatsız olanların mücadeleyi zayıflatmak ve bölüp parçalamak için saldırılarda hakaretlerde bulunduklarını söyledi. Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen’in Emek ve Demokrasi Platformu temsilcilerine yönelik yapmış olduğu hakaretlerden dolayı hapis cezası aldığını belirten Akyol, hiç kimse Çaycuma’daki bu birlik ve beraberliği bozamayacaktır” dedi.
Çaycuma’da yaşanan olumsuzluklar karşısında kararlı ve dik durduklarını, sadece Eğitim Sen üyeleri için değil tüm eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunları çözmek için çaba gösterdiklerini belirten Akyol, “Bu kararlı ve dik durmada en büyük desteği üyelerimizden, emek ve demokrasi güçlerinden aldık. Buradan bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum” dedi.
 Zonguldak Milletvekili, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk 8. Olağan Genel kuruluna mesaj gönderdi Köktürk mesajında şunları ifade etti “TÖS, TÖB-DER gibi öğretmen örgütçülüğünün tarihsel mirasını ve birikimini yaşama geçirerek demokratik öğretmen mücadelesini sürdüren Eğitim-Sen; dün olduğu gibi bugün de, eğitim dizgemizin ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında üstüne düşen tarihi görevi yapacaktır. Öğretmenlerimizin görevi yalnızca çocuklarımıza okuma yazma öğretmek değildir. Öğretmenlerimizin asıl görevi toplumun içinde bulunduğu sorunları, karşı karşıya kaldığı tehlikeleri iyi anlayıp, halkı aydınlatmak, bilinçlendirmektir. Bu görevi layıkıyla yerine getirdiğinizin bilinciyle 8. Olağan Genel Kurulunuzun başarılı geçmesini diler, genel kurula katılan tüm eğitimcilerimize ve konuklarımıza saygılar sunarım.”dedi
Eğitim Sen Zonguldak Şube yönetim kurulu üyesi Barış Güven de yaptığı konuşma da AKP hükümetinin emekçilere yönelik saldırılarına karşı mücadele eden Eğitim sen ve KESK’e karşı planlı bir saldırının olduğunu belirterek, mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.
Genel kurulda bir konuşma yapan CHP Çaycuma ilçe Başkanı Şeref Köktürk, Eğitim Sen’in Çaycuma’da önemli çalışmalar yaptığını belirterek, Çaycuma’da yapılan çalışmaların ülke genelinde takip edildiğini söyledi. Köktürk, eğitim çalışanlarının yanlarında olduklarını söyledi. TÖS eski Çaycuma Başkanı Ali Nuri Güntekin’de yaptığı konuşmada yaşanan sorunlar karşında herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.
Tek listeyle gidilen seçimde yapılan oylama sonucunda İsmet Akyol, Zeki Saim Oral, Sedat Torlakcık, Aydın Özyurt ve Mahir Akşan yönetim kuruluna seçildiler. Sedat Torlakcık, Aydın Özyurt ve Mahir Akşan yönetime seçilen yeni isimler oldu. Genel kurulda 44 kişiden oluşan Eğitim Sen Zonguldak Şube delegeleri de seçildi. Yönetim kuruluna seçilen yeni üyeler kendilerini tanıtarak, yürütülen mücadeleye daha çok katkı sunmak için yönetici olduklarını belirttiler. Yeni yönetim kurulu önümüzdeki günlerde görev dağılımı yapacak.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-01-16
Bu haber 2013 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 440
  Toplam: 5613940
   Online :

  100 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama