ÇGD\'den Gazeteciler Günü Açıklaması

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Çaycuma Gazeteci Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
"10 Ocak tarihini Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutluyoruz. Basın çalışanlarının demokrasiye ve halka başarıyla hizmet edebilmesi, basın özgürlüğü ve basının çalışma koşullarının iyi düzenlenmesiyle olanaklıdır. Bu düzenlemelerin getirildiği 1961 yılında, gazete patronlarının yasaya tepkisine karşılık gazetecilerin kendi gazetelerini yayınlamaları Türkiye’de 10 Ocak tarihinin “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmasına neden olmuştur.

Basın Bayramı’nı gündeme getiren süreç, 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibinin, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı almasıyla başladı. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla İstanbul'da sendika binası önünde toplanarak yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendikanın öncülüğünde, "Basın" adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak'ın, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanmasına karar verildi. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" yerine "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlandı.

YEREL GAZETELER OKUNMALI
Yerel basının yaşadığı sorunların tüm kesimler tarafından bilinmesine rağmen, sorunların çözümü noktasında mesafe kat edilemediği açık ve net bir şekilde ortadır. Çaycuma Gazeteci Derneği olarak basın çalışanlarının özlük hakları ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için basının önemine inanan ve bu yönde görüş belirten tüm sorumluların somut adımlar atması gerekiyor.

ÇGD Yönetim Kurulu, yerel basının şehrin gelişimine katkıda bulunmak için elinden gelen çabayı gösterecektir. Gazeteci kimliğimizle şehrimizin sorunlarına sahip çıkıyor ve çözümüne katkıda bulunuyoruz. Bu kentin de yerel basınına sahip çıkmasını istiyoruz. Çaycuma Gazeteci Derneği olarak yerel basının Çaycuma’da daha iyi bir seviyeye gelmesi için çaba gösterirken, okurlarımızdan da okudukları gazeteye destek vermelerinin demokrasimiz, şehrimiz için elzem olduğunu ifade ediyor, tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-01-09
Bu haber 1614 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 599
  Toplam: 5606616
   Online :

  88 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama