Demirbaş, Kesk Eğitim Sen “Torba Yasa”ya Karşı

Eğitim Sen Gökçebey İlçe Temsilcisi Yılmaz Demirbaş toplumda "Torba Yasa" diye bilinen yasa ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demirbaş’ın açıklaması şöyle”T.B.M.M'de görüşülmeye başlanacak olan "Torba Yasa" olarak da bilinen yeni düzenlemeye göre, asgari ücret "18 Yaşından Küçükler ve Büyükler" diye değiştirilecek. Böylece 16-18 yaş arasındaki binlerce genç çalışanımız hem daha az ücret alacak, hem de daha çok SGK primi ödeyecek. Ayrıca bu yasayla, "Çırak" statüsüyle çalışan yüz binlerce işçinin ücretlerinde de 40-50 TL'lik azalma olacak.
Tasarının 77. maddesinde, “Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür.” denilmektedir. Böylece, “memurların belirli saatler dahilinde çalışması” ilkesi kaldırılmış oluyor. Esnek çalışma ise böylece kural haline getiriliyor.
Bu yasayla taşeron ya da yevmiyeli  işçi olarak çalışanlarımız bir ay içerisinde sigortası eksik yatmış ise  primlerini "30 tam güne"  kendi ceplerinden ödeyecekler. Ayrıca halen iki ay olan deneme süresi dört aya yükseliyor.
Bütün bunların yanında  emekçilerin hak kaybı sonrasında hukuki yönden mücadele edtmesinin önü bu yasayla engellenmiş olacak. Torba Yasa tasarısının 93. maddesi ile 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'una geçici madde eklenerek, maddenin yürürlüğe girdiği andan itibaren özelleştirmeye karşı açılan davalardan feragat edilmesinin önü açılıyor. Bu düzenlemeyle, özelleştirmeye karşı açılan “yürütmeyi durdurma”, “iptal” kararlarının alındığı davalar ortadan kaldırılarak yasa dışı yapılan özelleştirmeler yasal sayılmış olacak.
  Gökçebey Eğitim Sen olarak halkımızın yeni yılını sağlık ve başarı   temennileriyle kutlar, yeni yılın bizlere barış, kardeşlik ve huzur getirmesini dileriz.”

 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-12-31
Bu haber 1831 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 422
  Toplam: 5551206
   Online :

  67 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

İsmet Akyol 2011-01-03 :

Çalışma yaşamını tamamen 'kölelik düzenine' dönüştürmek isteyen güçlere karşı, emek ve demokrasi güçlerinin birleşmekten başka şansı yoktur. Birlik olunduğunda bu saldırılar geri püskürtülecektir.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama