Şair-Yazar Hidayet Karakuş Çaycuma’da

Şiir, roman, hikâye, çocuk kitabı ve radyo oyunu alanlarında eserler veren, Çocuk edebiyatı alanında da otuza yakın kitabı olan şair-yazar Hidayet Karakuş, Çaycuma Ekin Yayıncılığın daveti üzerine çocuklarla imza ve söyleşi için Çaycuma’ya geldi.

İlk olarak, Gökçebey’deki okullar ile Özel Çaycuma İlköğretim Okulu’nda okuyan öğrencilerle buluşan Karakuş, 5 Kasım 2010 Cuma günü Çaycuma Ekin Yayıncılık Kitapevinde 9.00-18.00 saatleri arasında kitaplarını imzalayacak.

Hidayet Karakuş, 6 Eylül 1946 yılında Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Kurusarı Köyünde dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini köyünde gördükten sonra 1964'te Isparta Gönen İlköğretimokulu’nu, 1966'da Selçuklu Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Şiire okul sıralarında başladı. Şiirleri Çağrı, Ilgaz, Varlık, Forum, Şölen, Adam Sanat gibi dergilerde yayımlandı. İlk şiir kitabı "Günaydın Gül Yaprağı", 1979’da yayımlandı.

Adana, Manisa, İzmir'de Türkçe öğretmenliği yaptı. İzmir’de öğretmenlikten emekli oldu. Şiir dışında romanları, hikâye kitapları, çocuk kitapları ve radyo oyunları da vardır. Çocuk yazını alanında da otuza yakın kitabı vardır.

1981’de yayımladığı ilk romanı "Yağmurlar Nereye Yağar" ile 1981 Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü’nü alan yazar, on yıl sonra yazdığı ikinci roman "Uykusu Derin Şehir" ile 1990 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü’nü kazandı. Bu iki roman arasında daha çok şair kimliği ile ön planda oldu. 1993’te Sivas Katliamı’ndan eşi ile birlikte sağ kurtulan yazar, son romanı "Şeytan Minareleri"’nde Sivas Katliamı’nı anlattı ve 39. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. Bu romanın bir özelliği de “ve” bağlacını hiç kullanmamasıdır.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-11-04
Bu haber 1980 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 809
  Toplam: 5613372
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama