Uyar’ın Makalesi Almanya’da Yayınlandı

Yerel tarih araştırmacı Sadi Uyar’ın 2009 Temmuz ayında Filyos ırmağında ortaya çıkan taş temeller ( Gümrük depoları) hakkında hazırladığı makalesi Eylül ayında Almanya’da  yayınlandı.Akdeniz Üniversitesi; Fen-Edebiyat Fakültesi; Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü; öğretim üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ve Sadi Uyar’ın beraber hazırladıkları “Ein neues Bleigewicht aus dem Territorium von Tios in Ostbithynien”  adlı makale, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Dilleri ve Kültürlerini Araştırma merkezinin (ADKAM) hazırladığı GEPHYRA” adlı dergi Almanya’da  yayınlandı. 12 sayfa Almanca olarak basılan makale Gökçebey’in antik dönemi (İ.S 1. Yüzyıl) hakkında önemli bilgiler içermektedir. Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ile birlikte hazırlanan makale Türkiye’de ve Almanya’da yayınlanması ilçemiz Gökçebey’i Tarihi bakımından en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayacak.
GEPHYRA adlı dergide günümüz Türkiye’sinin Antik devir’deki Tarihi ve Kültürü bilimsel olarak anlatılıyor. Uluslararası bilimsel işbirliği ile yayınlanan, Türk ve yabancı bilim adamlarının Epigrafi, Nümizmatik, Arkeoloji ve Tarihi Coğrafya sahalarındaki uluslararası işbirliğini ve dayanışmayı yoğunlaş¬tırmak ve bu sahalarda ele geçen öncelikli olarak yeni belgeleri makul bir hızla ve uluslararası düzeyde yayımlamak amacıyla çıkarılmaktadır.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-10-12
Bu haber 1674 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 337
  Toplam: 5613837
   Online :

  89 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

yüzbaşı 2010-10-15 :

Filyos ırmağında ortaya çıkan taş temeller ( Gümrük depoları) hakkında hazırladığınız makalenin, GEPHYRA” adlı dergi ile Almanya’da yayınlanmış olmasından inanın mutluluk duydum en azından içdekiler anlamasa bile dışdakiler anlamış, bu konu ile ilgili sizi yürekten tebrik ediyorum,, ve yerel tarihçilerimize belirli imkanları sağlamayan ve sahip çıkmayan kuruluşlarımızıda şiddetle kınıyorum,, Başarılarınızın devamı dileklerimle,,,


ERNESTO CHE GUEVARA 2010-10-14 :

sn sadi bey öncelikle sizi ulusal anlamda başarınızdan dolayı önce ülkem sonra hemşerim ve dostum olmanızdan dolayı ayrıca tebrik ediyorum. sizi ülkemizde yaşamış nice sanaçtılar gibi değerinizin bilinmediğinide aklıma gelen örneklerle açıklayacağım,kardeş türküler diye bir grup var ülkemizde Türk, Kürt, Laz, Gürcü, Çerkez, Çingene, Makedon, Alevi, vs. ezgileri, müzik topluluğunun oluşturmaya çalıştığı bu grup'u çoğu insanımız bilmez çünkü medyaya yansıtılmaz bende dinlerim güzel sanat yapıyorlar neyse diyeceğim bu sanatcılar fransada yılın en iyi toplu grubu 1999. ingilterde halkların toplu müzik birincisi 2002 ama ülkemizde cıt yok.ve büyük usta yüce insan nazım hikmet ülkemizden kovulur ama ne hikmetse avustralyada yüzyılın şairi seçilir..sadi bey sizinde değerinizi insanlarımız inşallah bu kadar geç kalmadan anlar..başarılarınızın devamını temenli ederimm.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama