Çoşkun, çalıştayı değerlendirdi

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Çoşkun, Hatay’da gerçekleşen çalıştaya katılarak esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümü konusunda bir eylem planı çıkarılıp hükümete sunulduğunu söyledi.
Esnaf ve sanatkarların sorunlarının tartışıldığı Hatay’daki çalıştaya katılan Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Coşkun, gerçekleşen çalıştay hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Coşkun yaptığı açıklamada; “02–04 Ağustos tarihlerinde Hatay’da gerçekleşen ve 20 birlik başkanının katıldığı hem bir çalıştay hemde bir istişare gibi bir toplantı gerçekleştirildi. Bunun devam büyük bir ihtimal Sanayi Bakanı, İçişleri Bakanı ve bürokratların katılımı ile yapacağız. Esnaf ve sanatkarların sorunlarını dile getireceğiz hemde teşkilat yasamız ile ilgili bir takım problemlerimiz var bunları konuşacağız. Burada bir iki iyileştirme oldu ama bir iki iyileştirme ile beraber sıkıntıların çözümü konusunda sonuna kadar çalışacağız. Çalıştay çalışmalarının içinde SSK ve vergi yapılandırmalarını isteyeceğiz. Bunda da daha evvel yapılan yapılandırma oldu biliyorsunuz. AK Partinin iktidara geldiği dönemlerde oldu ama istediğimiz şartlarda olmadı. Şartları da ödeyebileceğimiz şartlara getirilebilirse daha yerinde olacaktır. Kamu alanlarının sosyal yerleri olan düğün salonları, berberler gibi sosyal alanlarında bir takım sıkıntılar var. Bunlar dile getirildi. Büyük marketler ile ilgili bir çalışma var. Büyük marketler artık bizim bir yaşam biçimimiz oldu. Bunlardan geri dönüş yok. Bunlarla ilgili bir takım değişikliklerin yapılması lazım. Bunları yaparlarken de belli bir standartlarda yapılması gerekiyor. Büyük marketlerin şehrin dışına çıkması gerekiyor. Mesela siz Avrupa’da aynı yerde iki tane büyük mağaza göremezsiniz. Buna benzer çalıştayın maddeleri var. Ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ve araçların yenilenmesi konusunda çalışma gerçekleştirilecek. Araçların yenilenmesi isteniyor. Ama ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV ve KDV’nin kaldırılmasına yönelik bir talebimiz var. Hem Maliye Bakanı hemde İçişleri Bakanımızla görüşeceğiz.
Bankalar esnaf ve sanatkarlardan kefil istemesin
Sağlık destek primlerinin kaldırılmasını istiyoruz. Bunun yanında Bağ-Kur’a borcu olupta ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Sicil affı ile ilgili bankalarda keyfiyetlik var. Özellikle kamu bankaları bu anlamda biraz iyi ama kuralına uygun davransınlar. Esnaf ve sanatkarlarımıza beyaz bir sayfa açsınlar. İpotek karşılığı bir para verilecekse verilsin ama esnaf ve sanatkarlardan kefil istenmesin. Onun haricinde ipoteğini alsın fakat geçmişine bakmasın. Bu konuda Türkiye genelinde bir sıkıntı var. Hatay’da bir çalıştayımız olumlu geçti. Acilen çözülmesi gereken sorunlarımızı konfederasyonumuzun aracılığıyla ilettik. Daha önceden yapılan can suyu çalışmalarının devamı olarak gerçekleşecek. İmalat sektörüne verilen kredi şimdi hizmet sektörüne yayıldı. Yeni bir kaynak bulundu. Çalıştayların sonunda bu kaynağın hangi meslek dallarında nasıl kullanılacağı konusunda çalışmalar olacak. Aynı zamanda 5362 sayılı yasamızda bir tadilat değişikliği yapılması düşünülüyor.  Onunla ilgili bir fikir alışverişi yaptık.  Çalıştay’ın olumlu geçti. Bir nevi esnaf ve sanatkarların sorunlarını tartışıp bunu rapor halinde hükümete sunacağız. Bu bağlamda esnaf ve sanatkarların sorunlarına yönelik ‘3D’ dediğimiz değişim, dönüşüm ve destek strateji ve eylem planı kapsamında çalışmalar gerçekleşiyor. Esnafların sıkıntılarına konu alan 7 ana başlık içindeki 30 maddelik konulardan aciliyet getiren orta ve uzun vadede eylem planının bir an önce hayata geçmesi için çalışılacak.” dedi.
Haber: Zirve  (Ömer Tekcan)

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-08-08
Bu haber 1469 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 797
  Toplam: 5613360
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama