Diyarbakır'a Cumhuriyetin Okulu

Zonguldak’taki TGB’liler Çaycuma’da da “Diyarbakır'a Cumhuriyetin Okulu” kampanyasını tanıtıyorlar.
Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Diyarbakır'da Cumhuriyetin okulunu kuruyor. Belki de Doğu'dan bu kadar gelen şehit haberleri arasında en güzel sevindirici haber diyebiliriz bu projeye. Sorun sorun diyoruz ya, işte çözüm bulunmuş gençlik içerisinde. Cumhuriyet okullarını kurmak; köy çocuklarının okumasına katkı sunmak, kültürel soruna birlikte el ele tutarak kiremidini, taşını, harcını, çivisini, katmak gerekiyor.
Zonguldak’taki TGB’liler Çaycuma’da da kampanyanın tanıtımı için geziyorlar. Peki, ne diyorlar? "Türkiye'nin birliği için, cumhuriyetin okulunu kuruyoruz"... Günlerdir genç üniversiteliler, liseliler harıl harıl bu kampanyayı yürütüyor.
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde eski adıyla Aslanoğlu Köyü'ne ‘Cumhuriyet'in Okulunu Kuruyoruz!’ projesini tanıtan gençler Çaycuma’dan da destek bekliyorlar.

TGB’nin kampanya broşüründe ise şu bilgiler yer alıyor;
“Türkiye’nin Birliğine Harç Koyuyoruz, Bismil Aslanoğlu Köyü’ne Okul Yapıyoruz!
Cumhuriyet’in Okulunu Kuruyoruz! Yoksul köy çocukları bize bakıyor, Konuşmuyorlar ama çok şey anlatıyorlar… Her gün derse giremiyorlar, çatısı delik, dersi teneffüs zili değil soğuk bitiriyor… Çaresiz kardeşlerimiz üşüyor… Okul demiyorlar, okul istemiyorlar utandıklarından… Hiçbirinin önlüğü yok, Kalemlerinin üzerlerine titriyorlar, Çantaları boş da olsa heveslerini ve özlemlerini sırtlarında taşıyorlar, Defterlerinin yapraklarına yazmaya kıyamıyorlar çünkü defterlerinin bitmesinden korkuyorlar… Küçücük gözleri çığlık atıyor aslında… Hepsi milletimizin parçası, hepsi Cumhuriyetin önemini yaşayarak anlıyorlar… Cumhuriyet nasıl olurda ağalığa izin verir diyorlar… Cevap veremiyoruz… Onlar cevap veriyor, ayağa kalkıyor, yıkılsın ağalık diyorlar, Bütün yoksul köylüler Aslanoğlu köyünü izliyor… Biz onlara hiçbir şey vermesek de onlar bize her şeylerini vermeye hazır, Canlarını ağalığa karşı sessiz ve sitemsiz veriyorlar… Kimi öğretmen olmak istiyor, kimi asker ama en çok Avukat olmak isteyen var, Ağanın baskısına karşı kendilerini savunmak için Avukat olmak istiyorlar… Biz Atatürk gençliği olarak, Yemin ettik, Kaderimizi milletimizin kaderiyle birleştirmeye… Gideceğiz Diyarbakır’a yüzlerce üniversiteli genç, Taş taşıyacağız, sıva yapacağız, çatı onaracağız… Gözlerimizi yummuyoruz, Kulaklarımızı tıkamıyoruz…
Bakıp ta görmeyenlere inat… Görüyoruz ve vicdanları ayaklandırıyoruz! Ülkemizin birliği ve bağımsızlığı için, ‘Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetin’ değerlerini yeniden hatırlatmak için… Sizi desteğe çağırıyoruz… Bu tarihi görev için size elimizi uzatıyoruz…
Cumhuriyetin Okulunu Kuruyoruz Kampanyasına Destek İçin: İletişim: (tgb.gen.tr) 0535 390 96 54”


Haber Kaynak: CUMA
 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-06-25
Bu haber 1602 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 237
  Toplam: 5551708
   Online :

  94 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama