Akyol, Başbakan taşeronlaştırma gerçeğini gizliyor

Başbakan Grizu Patlamasına Kader Diyerek, Taşeronlaştırma Gerçeğini Gizliyor Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol yaptığı açıklamada; "Serbest piyasa, kuralsız çalışma, taşeronlaştırma, esnek çalışma, sendikasızlaştırma, artan işsizlik, özelleştirmeler ve kapitalizmin kâr hırsı işçileri canından etmeye devam ediyor" dedi
Akyol’un açıklaması şöyle “Serbest piyasa, kuralsız çalışma, taşeronlaştırma, esnek çalışma, sendikasızlaştırma, artan işsizlik, özelleştirmeler ve kapitalizmin kâr hırsı işçileri canından etmeye devam ediyor. Daha birkaç ay önce Bursa Mustafakemalpaşa’da 19 işçinin ölümü, ardından Balıkesir’de 14 madenci kardeşimizi yitirdiğimiz işçi cinayetinin acıları dinmeden, bu defa Zonguldak’ta yaşanan grizu patlamasıyla sarsıldık. Tersanelerdeki ölümlerin, Davutpaşa’da yaşanan patlamanın yaralarını sarmayan, sorumlularını cezalandırmayan hükümet, cinayetleri izlemeye devam ediyor.
Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında  galeri açma işini ihale ile alan taşeron Yapıtek Şirketi'nde çalışan ve grizu patlamasıyla 540 metre derinlikte mahsur kalan 30 işçiye hala ulaşılamadı.
Başbakan Erdoğan, Zonguldak’ta kömür madeni ocağındaki patlama nedeniyle işçilerin ailelerine ve yakınlarına geçmiş olsun ziyareti sırasında yaptığı konuşmada;  ‘Bu bölgenin insanı zaten bu tür olaylara alışık. Bu mesleğin kaderinde maalesef var. Bu mesleğe giren kardeşlerim de, bu mesleğe girerken içerisinde bu tür şeylerin olacağını bilerek giriyorlar’ diyerek, devletin asıl işini taşeron şirkete vermesi gerçeğini, esnek çalışma ve sendikasız çalıştırma gerçeğini gizlemektedir.
Zonguldak’ta yaşanan maden patlamasını bir kaza ve kader olarak değerlendirmek mümkün değildir. Yaşanan iş cinayetidir ve nedeni sistemdir, mevcut zihniyettir. Yaşananlar özelleştirme, taşeronlaştırma, esnek çalışma ve sendikasızlaştırma politikalarının bir sonucudur. Değiştirmemiz gereken işte bu sistemdir. İş güvenliğinin en üst düzeyde sağlanmasının gerekli olduğu bir sektör olan madencilikte sadece paraya ve kâra dayalı taşeronluk sisteminin yeni kazalar ve ölümlere yol açması kaçınılmazdır.
Maden ocaklarının ve tüm işyerlerinin denetimlerini sendikalar, mühendis odaları ve işyeri çalışanları ile birlikte yapmak yerine, patronlarla anlaşarak ‘her şey yolunda’ raporu veren Hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu kazaların ve ölümlerin sorumlusudur.
Patronların her istediğini iki etmeden yerine getiren, işçileri köle koşullarında çalışmaya mecbur kılan AKP hükümeti patronlarla el ele vererek, köleliği ve ölümleri olağan görmeye ve göstermeye çalışıyor. İşçilerin iş güvenliğini, sigorta ve sendikalı çalışma haklarını gasp eden, madenleri özelleştirerek yandaşlarına peşkeş çeken hükümet; madenlerin, atölyelerin, tersanelerin cinayet alanlarına dönüşmesinin esas sorumlusudur. TEKEL işçilerini kölelik dayatması olan 4-C’ye mahkum eden, işçilerin iş güvenliği ve insanca çalışma koşullarını hiçe sayan AKP Hükümetinin, yaşanan iş cinayetlerinden sonra yaptığı açıklamaların hiçbir inandırıcılığı da bulunmamaktadır.
İş güvenliği ve iş kazaları konusunda çağdaş standartları hayata geçirmek gerekmektedir. Hiçbir siyasi iktidar insan hayatını sermayenin kâr hırsına kurban etme hakkına sahip değildir. AKP Hükümeti bilmelidir ki, işçi ve emekçilerin gözü onların üzerindedir. Hükümet tüm olanaklarını seferber ederek göçük altındaki işçileri kurtarmalıdır. Kaybedeceğimiz her işçinin sorumlusu AKP Hükümeti olacaktır. 
Göçük altında kalan işçilerin ailelerinin ve yakınlarının üzüntüsünü paylaşıyoruz. Olayın tüm işçilerin kurtarılması ile sonuçlanması umudumuzu koruyoruz.
Tüm işçi ve emekçileri Zonguldak maden işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz. İş cinayetlerine karşı sesimizi yükseltelim. Herkese iş, insanca çalışma koşulları için mücadele edelim. “ dedi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-05-21
Bu haber 1587 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 190
  Toplam: 5615980
   Online :

  50 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama