Çaycuma’da 1 Mayıs Kutlandı

Çaycuma’da KESK Çaycuma Bileşenleri ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş, Belediye-İş, Haber-İş ve Tes-İş’ten oluşan Çaycuma Sendikalar Birliği ortaklaşa 1 Mayıs etkinliği düzenledi.
Çaycuma ilçe merkezinde düzenlenen etkinliğe CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, İl Genel Meclisi Üyesi Umut Başoğlu, Selüloz-İş Şube Başkanı Süleyman Karakabak, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Belediye-İş Temsilcileri Kutay Sungur ve Sedat Özcan, Çaycuma Kültür ve Sanat Evi Derneği Başkanı Ömer Yılmaz’ın yanı sıra eğitimciler ve sendika işçileri katıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu Eğitim-Sen üyesi İbrahim Erman yaptı. Erman'ın 1 Mayıs şiiri ile başlayan kutlamalarda, 1977'de kutlanan İşçi Bayramı sırasında yaşamını yitiren 34 kişi anısına saygı duruşu yapıldı. Selüloz-İş Şube Başkanı Süleyman Karakabak ve Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, yaptıkları konuşmada 1 Mayıs’ın önemine vurgu yaptı. Karakabak yaptığı konuşmada, İşçi Bayramı'nın anlam ve önemi hakkında bilgiler verdikten sonra tüm işçilerin bayramını kutladı. Davul-zurna eşliğinde halayların çekilmesinin ardından Atatürk Anıtına yürüyüş yapıldı. Atatürk Anıtı önünde sona eren etkinlik coşkulu geçti.

KESK Çaycuma Bileşenleri adına Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol etkinlikte yaptığı konuşmada şöyle dedi;

“Yoksullaşmanın, savaşların, sömürünün hayatlarımızdaki önemi değişmedi ve değişmiyor. Bizlere dayatılan savaşı, güvencesiz çalışma koşullarını, özelleştirmeleri, yoksulluğu, toplumsal cinsiyetçi uygulamaları reddederek 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü yaşatmaya ve mücadelemizi vermeye devam ediyoruz.
1 Mayıs, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs her defasında daha da büyüyen eşitlik ve özgürlük mücadelesinin hiç sönmeyen ateşidir. İlk kez kutlandığı 1890 yılından bugüne 120 yıldır sönmeyen ve taleplerinin can yakıcılığını kendi görkemine taşıyan bir ateştir.
Sermayenin saldırıları karşısında verilen emek mücadelesinin kazanımlarını daha da artırabilmek için Türkiye ve dünyanın her yerindeki işçi ve emekçiler bu yıl da meydanlarda.
1 Mayıs 1977 yılında İstanbul Taksim’de kontrgerilla tarafından katledilen işçi ve emekçilerin katillerinin bulunması ve tüm siyasi cinayetlerin açığa çıkarılması, Türkiye’nin karanlık tarihinin aydınlatılması için bugün yüz binlerce işçi ve emekçi Taksim’deler. 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz tüm yitirdiklerimizin anısını ve TÖB-DER’e, DİSK’e ve diğer emek örgütlerine karşı yapılan her türlü hukuksuz ve zalim uygulamaları, baskıları, ödenen bedelleri unutturmamak için Taksim başta olmak üzere yurdun dört bir yanında alanlardayız.
1 Mayıs; sendikasız, sigortasız, kötü çalışma koşullarına mahkûm edilen, asgari ücretle çalıştırılan işçilerin ve emekçilerin mücadeleyi yükselttikleri bir gündür.
1 Mayıs; Grev ve Toplu Sözleşme Hakkı’ndan yoksun bırakılan, 4/B ve 4/C’ye hayır diyerek kadrolu çalışma isteyen kamu emekçilerinin taleplerini haykırdığı bir gündür. 1 Mayıs; parasız, bilimsel ve demokratik eğitim isteyen öğrencilerin taleplerini haykırdığı bir gündür. 1 Mayıs; AKP döneminde yaşama geçirilen ‘paran kadar sağlık’ uygulamasını kabul etmeyip, herkese eşit ve nitelikli sağlık hakkı diyen halkın taleplerini dile getirdiği bir gündür. 1 Mayıs; TEKEL, Antep Çemen, Diyarbakır Tuğla işçilerinin kazanımlarının büyütüldüğü, mücadelenin birleşik bir harekete dönüşmesini güçlendiren bir gündür. 1 Mayıs; 12 Eylül Anayasası’nın özünü değiştirmeden ve halkın taleplerini görmezden gelerek kendisine göre bir Anayasa hazırlayan AKP’ye dur denilen bir gündür. 1 Mayıs; TTK’nın kapatılması ve tasfiyesi anlamına gelen ÇATES’in özelleştirilmek istenmesine karşı Çaycuma ve tüm Zonguldak halkının ÇATES’in satılmasına hayır dediği bir gündür. 1 Mayıs; haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak, çocuklarımızın eğitimli ve sağlıklı, güven içinde yaşayabileceği, halkların kardeşliği ve barışı gözeten bir Türkiye talebinin dile getirildiği gündür. Tüm işçi, emekçi ve ezilen halkların Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs kutlu olsun!”


Haber Kaynak: CUMA "caycuma.org"

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-05-02
Bu haber 1572 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 726
  Toplam: 5610027
   Online :

  87 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama