TEKEL işçilerine yönelik saldırı Çaycuma'da protesto edildi

KESK Çaycuma Bileşenleri tarafından TEKEL işçilerine destek için eylem yapıldı. Çaycuma öğretmenevi önünde toplanan KESK üyeleri Ankara’da TEKEL işçilerine yönelik polis müdahalesini kınadılar. Sık sık TEKEL işçileri lehine sloganların atıldığı eylem de konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol şöyle dedi: “İşimiz, Ekmeğimiz ve Geleceğimiz İçin TEKEL İşçileriyle Dayanışmayı Büyüteceğiz!
4/C denilen kölelik yasasına karşı 78 gün süren direnişin ardından illerine dönerek eylemlerine devam eden TEKEL işçileri bugün yeniden Ankara’ya gittiler. Türk-İş önünde 1 günlük oturma eylemi yapmak için Ankara'ya gelen TEKEL İşçileri şu anda Ankara Valiliği tarafından TÜRK-İŞ önüne sokulmak istenmedi. Ankara polisi TEKEL işçilerine ve destek vermek isteyen KESK üyelerine gaz bombalarıyla müdahale etti. Darbelere, sıkıyönetimlere karşı olduğunu iddia eden AKP şu anda Ankara’da sıkıyönetim ve darbe dönemlerinde yaşanan uygulamalara imza atıyor. AKP’nin bu antidemokratik ve emekçi düşmanı tutumunu şiddetle kınıyoruz. Kendine demokrat AKP’ye sesleniyoruz. Tekel işçileri ve onlara destek veren emekçiler bu ülkenin insanı değil mi?

Türkiye’de yılların birikimiyle kurulan, ülkenin temel üretim tesisleri olan ve üretim yanında yerel istihdama ve yerellerin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan kamu tesisleri yok pahasına satıldı.

Sümerbank başta olmak üzere TEKEL’in, Et Balık Kurumu’nun, Süt Endüstrisi Kurumu’nun üretim tesisleri özelleştirildikten sonra makineler hurdacıya gitti, binaları yıkıldı. Arsaları satın alanlar tarafından ya alışveriş merkezi yapıldı ya da rant kaynağı olarak değerlendirdi.

Türkiye’de özelleştirmelerin en yoğun yaşandığı dönem, AKP hükümetinin iktidarda olduğu 2002 yılından günümüzde kadar olan dönemdir.

TEKEL’in yaprak tütün işleme fabrikalarının işçileri, kendilerini bir devlet kölesi derecesine düşürecek olan 4-C statüsünde çalışmaya razı olmadıkları için, İstanbul’dan Adıyaman’a, Diyarbakır’dan Adana’ya sürdürdükleri eylemlerini Ankara’da 78 gün soğuğa, yağmura ve polis saldırısına rağmen başarıyla gerçekleştirdiler.

78 gün süren TEKEL işçilerinin direnişi, Danıştay'ın hükümetin TEKEL işçilerine, 4-C'den yararlanmaları için verdiği bir aylık süreyi iptal etmesi ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, 4/C’yi Anayasaya aykırı bularak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun, geçici personel çalıştırılmasına olanak sağlayan ''4/c'' maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasıyla yeni bir sürece girdi.  TEKEL işçilerinin direnişi, Türkiye işçi ve emekçilerine tehditlere boyun eğmemeyi ve ancak direnenlerin kazanabileceğini gösterdi.

4-C denilen kölelik yasasını 'tarihe gömmek' için mücadeleye devam eden ve yeni eylem kararlarını yarın açıklayacak olan TEKEL işçileri ve Tek Gıda-İş Sendikası’nın alacağı her türlü eylem kararını KESK olarak destekleyeceğiz. 

Bugün saldırıya uğrayan, hakları zorbaca yöntemlerle elinden alınmak isteyen sadece TEKEL işçileri ve kamu emekçileri değildir. Bugün insanca bir yaşam için emeğini, alın terini akıtan herkes, tüm işçi ve emekçiler, sermaye güçlerinin top yekun saldırılarına karşı ancak birlikte mücadele ederek karşı koyabilirler. Bu nedenle TEKEL işçilerinin mücadelesi tüm işçi sınıfının ve emekçilerin mücadelesi haline gelmiştir. Bugün TEKEL’de kazanmadıkça, başka alanlarda yürütülecek mücadelelerin başarılı olması mümkün değildir.

Arkası kesilmeyen zamlara, halkı yoksullaştıran politikalara, işsizliği ve sefaleti emekçilere reva gören sermaye saldırılarına karşı tüm işçi ve emekçileri, halkımızı birleşmeye ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Şimdiye kadar, 'TEKEL işçilerinin mücadelesi bizim mücadelemizdir' diyerek nasıl mücadele ettiysek, bundan sonra da TEKEL işçileriyle dayanışma içinde olmaya, 4-C başta olmak üzere emekçilere yönelik her türlü saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Yaşasın emekçilerin birleşik mücadelesi!”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-04-02
Bu haber 1502 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 738
  Toplam: 5550489
   Online :

  48 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama