ÇASAT “IŞIKLAR HİÇ SÖNMESİN!”

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle, Çaycuma Sanat Tiyatrosu (ÇASAT)  Oyuncuları adına, Genel Sanat Yönetmeni Mevlüt Kırnapçı yaptığı basın açıklamasında “ÇASAT Oyuncuları olarak dileğimiz odur ki, ülkemiz, içinde bulunduğu “Bilinç yanılsaması” karanlığından, “Aklın aydınlığı”na bir an önce çıkar ve sosyal, kültürel yaşamın önemli bir parçası olan tiyatrolar, daha güvenli günlerde perdelerini açar “ dedi. Kırnapçı’nın açıklaması şöyle “Tiyatro, toplumun kendisiyle yüzleşmesi olarak tanımlanan bir sanat dalıdır. İnsanın insanla, insanın toplumla ve insanın doğayla olan ilişkilerinde ortaya çıkan psikolojik, sosyolojik ve toplumsal durumları irdeleyen, eleştiren ve farklı bakış açılarıyla insanın bu olgulara bakışını besleyen bir sanat dalı olarak tiyatro, yönetim erkini elinde bulunduranların çoğunlukla barışık olmadıkları bir satan dalı olagelmiştir.
Özellikle 1990’lı yılların ardından tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan toplumsal dönüşüm, değişim ve sosyal yaşamın gerilemesi bütün sanat dallarında olduğu gibi tiyatroda da etkisini göstermiş, yozlaşma, kültürel erozyon, dışlanma ve baskılara uğramıştır. Ülkemiz özelinde düşünürsek, özellikle toplumun aydınlanması, bilinçlenmesi ve sosyal konularda duyarlı duruma getirilmesinde önemli bir görev üstlenen muhalif tiyatrolar başta olmak üzere, yönetim erkini elinde bulunduranları sanat diliyle eleştiren, iyiyi, doğruyu ve güzeli gösteren tüm sanat dalları baskı altına alınmış ve geldiğimiz noktada soluk alamaz duruma düşürülmüşlerdir.
Çaycuma özelinde düşünürsek, tiyatromuz ÇASAT’ın hangi zor koşullarda tiyatro yapmaya çalıştığını görmek bile yetmektedir. Özellikle 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında yaşadıklarımız, her zaman savunduğumuz kurumsallaşmanın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu göstermiştir. ÇASAT olarak, bu yıl yeniden perdelerimizi açarken, kurumsallaşma ve gücünü halktan alma düşüncemizi yaşama geçirme adımlarını da atmak istiyoruz. ÇASAT, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da yalnızca izleyicisinden aldığı destekle ayakta kalmayı sürdürecek, sanatın gösterdiği doğru ve şaşmaz yolda tek başına da olsa yürümeyi sürdürecektir.
27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde, ÇASAT olarak, oyun oynayacak salon bulmakta bile zorlandığımız düşünülürse, konu “Kültür ve Sanat” olunca iri iri laflar edenlerin söylediklerinin ne kadar inandırıcı olduğu da görülecektir. Bu tür söylemlerde kendine pay aramayan ÇASAT, birilerine yaslanarak günü kurtarmak yolunu değil, “Toplum için sanat” anlayışı ve o anlayışın temeli olan toplumun kendisine yaslanarak tiyatro yapmayı sürdürecektir.
ÇASAT Oyuncuları olarak dileğimiz odur ki, ülkemiz, içinde bulunduğu “Bilinç yanılsaması” karanlığından, “Aklın aydınlığı”na bir an önce çıkar ve sosyal, kültürel yaşamın önemli bir parçası olan tiyatrolar, daha güvenli günlerde perdelerini açar.
27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde, kendi yağıyla kavrulmaya çalışan tüm tiyatroları sevgi ve dostluk duygularıyla selamlıyor, ışıklar hiç sönmesin diyoruz.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-25
Bu haber 1590 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 757
  Bugün : 145
  Toplam: 5552373
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama