Köktürk, Çanakkale Savaşları, Emperyalizmin Yenilgisidir

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Milletvekili Köktürk, I.Dünya Savaşı içinde gerçekleşen Çanakkale Savaşları sonuçları itibariyle hem dünyayı hem de ülkemizi en çok etkileyen olayların başında gelir. 1915 yılında; İngiltere ve Fransa gibi dünyanın en büyük emperyalist güçleri sömürgelerinden topladıkları askerlerle, son derece olanaksızlıklar içinde vatanını korumaya çalışan Türk halkına karşı tarihin en kanlı saldırılarından birini başlatmışlardır... Bu korkunç saldırı soncunda, her iki taraftan çok büyük kayıplar verilmesine karşın, dünyanın en büyük zırhlılarına sahip emperyalistler boğazı geçememişlerdir. Bugün anma etkinliği yaptığımız “18 Mart” deniz savaşlarının kazanıldığı tarihtir. Çanakkale’yi denizden geçemeyen emperyalistler, bütün güçleriyle kara savaşlarını başlatmışlar, burada da karşılarında Gazi Mustafa Kemal’i bulmuşlardır. Kara Savaşlarında “Ben size taarruz etmeyi değil ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal’in üstün askeri dehası ve Türk askerinin büyük direnişi başlatmıştır” dedi.
Çanakkale’de başlatılan bu direniş aynı zamanda emperyalizmin köleleştirdiği toplumların kurtuluşuna gidecek yolun başlangıcıydı diyen milletvekili Köktürk,” Türk Ulusunun tüm olanaksızlıklara rağmen yarattığı destan, sömürge uluslar için bir sembol ve Çanakkale’yi yaratan Mustafa Kemal de, esir ulusların örnek aldığı bir lider oldu. Savaşlarının kazanılması sonucu, I. Dünya Savaşı iki yıl daha uzadı. Çarlık Rusya’nın yıkılmasına ve Sovyet İhtilaline yol açtı.
Çanakkale Savaşlarının tüm yokluklara karşın kazanılması Türk Ulusunun yüzyıllardır kaybettiği kendine güven duygusunu geliştirdi. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük etken oldu. En önemlisi de, Çanakkale Savaşları, Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşımızın lideri olmasının zeminini hazırladı.
Son yıllarda; ülkemizin karşı karşıya kaldığı karanlık tablo karşısında, Çanakkale’deki “Diriliş” ten çıkartacağımız ders çok büyüktür. Ancak bugün, kapalı kapılar arkasında hazırladıkları Anayasa taslağını Türk Halkının görüş ve onayına sunmadan ABD’nin önüne getirenlerin siyasal tarihimizden hiç ders almadıklarını esefle izliyoruz.
Bugün ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar, Çanakkale Savaşları’ndan daha tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Çanakkale’de düşmanla açık açık mücadele ettik ve bu mücadeleyi destanlar yaratarak kazandık. Ancak bugün düşman artık açık savaştan çok, psikolojik savaşlar yürütmektedir. Öyle ki sahte belgelerle, gizli tanıkların ifadeleriyle, yasal olmayan telefon dinlemeleriyle yurtseverler gözaltına alınmakta, tutuklanmaktadır.
Bugün yasaları savunan, yasaların kendisine verdiği ödevleri yerine getiren Cumhuriyet Savcıları tutuklanabilmektedir.
Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin el bombalarını nakleden kamyonlar, menşei belli sahte ihbarlar sonucu, yasal izin belgeleri olduğu halde, belli bir süre savcılıkça alıkonulmakta, devletin televizyonu olayı “seri numaraları silinmiş el bombaları ele geçirildi” diye vermektedir.
Sanki ülkemiz I. Dünya Savaşı günlerini, işgal günlerini yeniden yaşamaktadır.
Halkımızın güzel bir sözü vardır; “Kara gün kararıp kalmaz” diye. Elbet dağılacaktır, ülkemizin üstündeki bu karanlık sis... Bu karanlığı halkımız dağıtacaktır. Tıpkı Çanakkale’de, tıpkı  Kurutuluş Savaşı’nda olduğu gibi. Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Çanakkale Savaşlarını tüm yokluk ve yoksulluklara karşın kazandıran kahramanları, tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-17
Bu haber 1650 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 550
  Toplam: 5552021
   Online :

  67 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama