HAYAT TV, TERMİK SANTRAL İÇİN AMASRA’DAYDI

Merkezi İstanbul'da bulunan ve uydudan yayın yapan Hayat TV'nin 'Çepeçevre Yaşam' program ekibi HEMA tarafından yapılması planlanan termik santralle ilgili Bartın kent merkezindeki çekimlerin ardından tarihi ve turistik ilçe Amasra'yı ziyaret ederek termik santralle ilgili röportajlar yaptı. Özer Akdemir ve Ertuğrul Barka'dan oluşan Hayat TV ekibine Bartın, Amasra ve köylerdeki vatandaşlar yaptıkları çekimler sırasında yakın ilgi gösterdi. Bartın ve Amasra’da yapılan çekimlerin önümüzdeki haftalarda Hayat TV’ de yayınlanacağı belirtildi.
Hayat TV muhabiri Özer Akdemir Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Sezai Bilgin ve Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu ve Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan’la termik santral konusunda röportaj yaptılar. Ardından Hayat TV ekibi Çevre Meclisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret etti. Amasra’da da Barış Akarsu Parkı'nda Belediye Başkanı Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Turizm Derneği Başkanı Hasan Cengiz ve vatandaşlardan ilçede kurulması planlanan termik santralle röportaj yapan TV ekibi, santralin yapılacağı Tarlaağzı ve Gömü köylerinde de vatandaşlara mikrofon uzattı.
SADECE TERMİK SANTRAL DEĞİL KAVŞAK SUYU SORUNUMUZDA VAR
Hayat TV program sunucusunun Amasra’ya kurulması düşünülen Termik santralle ilgili sorularını yanıtlayan Cemal Akın şunları söyledi; “Kömür çıkarılması zamanı iyi değerlendirilmedi. 3 yıllık bir süre. Başka bir sıkıntı ise bu bölgede su var suyun adı kavşak suyu. Kahvecimiz, lokantacımız, evdekiler, bu sudan yararlanıyor. En az 100.000 kişiye hitap ediyor. Burada sadece termik santralle ilgili sorun yok kavşak suyu ile ilgili sorunumuzda var. Suyun olmadığı yerde hayat olmaz. Suya sahip çıkılması gerekir. Bizde belediye olarak bunu ele alıyoruz. Kömür de bizim su da bizim. Kömür çıksın arkadaşlar su da çıksın. Yaşamı yok etmeden mahvetmeden kullanalım. İnsanlara, yaşama, doğaya vs. zarar vermeden yapmak. Amasra da devam edilmekte olan termik santral hala çalışma içinde.”

BUNA KİM İNANIR
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Sezai Bilgin; “Hema’nın gelmesiyle termik santral sorunu ortaya çıktı. Hema açılmasaydı termik santral ortaya çıkmazdı. 2005 yılında Hema Amasra yer altı kömürlerini yerüstünü ortaya çıkardı. 500.000 ton çıkartması lazımken 100 ton bile çıkartamadı. Amasra’mıza biz siyasi parti olarak termik santrale karşıyız. Amasra ya böle bir şey kurulursa Amasra mahvolur. Çevreye duyarlı hiçbir şekilde termik santral zarar vermeden ne konuma uyuyor nede o çevreye uyuyor. Buna kim inanır” şeklinde konuştu.

RÜZGÂR ENERJİSİNİ YAPIN
Saadet Partisi (SP) İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu ise; “Taklitçilikle değil kendi yöntemleriyle kurmak. Bugün iç ve dış borcumuz milli gelirimiz bütün kazanımlarımız ülkemize yetmiyor. Bugün ki hükümetin nesi varsa nesi yoksa açık oturumlar kaldırdı. Bugün kü ülkemizin neyi var neyi yok satılıyor. Biz burada mobil santral gönderdik ve yapıldı. Bu kişiler şirkete her ay para ödüyor. Rüzgâr enerjisini yapın. Damla sularını bile satıyorlar. Biz siyasi partiler olarak teknolojiden yanayız. Bartın’ın bir yılda yaktığını bir günde yakacak bu santral. Bartın’a değer verdiğinizden dolayı şükranlarımı dile getiriyorum.”

DENİZDEN ÇIKAN CANLILARI YİYEMEYECEĞİZ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Mehmet Gümüş termik santral konusundaki görüşünü şöyle belirtti; “Kömür çıkartılmasına evet santrale hayır. Yıllardan beri bu doğayı korudular. Böyle bir santral ilk gündeme geldiğinde 2005-2006 yıllarında 1200 megabayta çıktı. Bu havzadan kömür çıkartmak olası değildir. Denize bıraktığı kül çevreye zarar veriyor. Amasra, inkum, kızıl kum gibi yerleri kirliyor. Bu santral kurulursa denizden çıkan canlıları yiyemeyeceğiz.”

AMASRA SANTRAL İÇİN UYGUN DEĞİL
Amasra Belediye Başkanı Emin Timur ve Turizm Derneği Başkanı Hasan Cengiz, ilçenin tarihi ve turistik özellikleriyle doğal güzelliklerini anlatarak, termik santralin yaratacağı kirlilikle çevreye ve insan sağlığına zarar vereceğini söyledi. Timur ve Cengiz, Hema'nın kömür çıkarmasını istediklerini, termik santrale karşı olduklarını, Amasra'nın turizm kenti olduğunu, santral yapımı için uygun olmadığını belirtti.

VATANDAŞLAR EKİBE İLGİ GÖSTERDİ
Santralin yapımının planlandığı Tarlaağzı ve Gömü köylerindeki röportajlarda da köy muhtarları ve vatandaşlar Hayat TV ekibine olumsuz görüş beyan etti. Termik santrallerin Türkiye'de kötü örnekleri bulunduğunu ifade eden vatandaşlar, bu yüzden tedirgin olduklarını söylediler. Bartın, Amasra ve köylerdeki vatandaşlar yaptıkları çekimler sırasında Hayat TV ekibine yakın ilgi gösterdi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-16
Bu haber 1629 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 525
  Toplam: 5613088
   Online :

  32 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama