“Şair Eşref” Beğeniyle İzlendi

Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Heccav Yahut Şair Eşref'in Esrarengiz Macerası" oyunu, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonuyla 11 Mart 2010 Perşembe günü Çaycuma’da tiyatro severlerle buluştu. İki seansta 550 kişinin izlediği oyun, izleyicilerden büyük alkış aldı.
Ekin Tiyatrosu bünyesindeki Karınca Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen Haluk Işık’ın yazıp, Bülent Yıldıran’ın yönettiği “Şarkıcı” adlı çocuk oyunu da gün boyunca büyük bir çoğunluğu köylerden gelen 1400 okul öncesi ve ilköğretim öğrencisine oynandı.
Semih Çelenk tarafından 2008 yılında yazılan 'Heccav - Yahut Şair Eşref'in Esrarengiz Macerası' oyunu, aynı ismi taşıyan kitaptan uyarlandı. Oyun, Türk tarihinin en önemli yergicilerinden (heccav) olan Şair Eşref’in hayatından kesitleri, 2000’li yıllara taşıyor. Yönetmenliğini Faruk Güvenç'in müziklerini Kemal Günüç hazırladığı oyunda, Bülent Yıldıran, Mert Egemen, Ö.Faruk Nas, Yaşar Karakulak, Selim Kalıç, Ayhan Önem, Bülent Aksoy, Hayriye Tekin ve Kamil Ersergin rol alıyor.
Şair Eşref devletin kaymakamıdır. Bir devlet memurudur. Ancak tüm bu sıkışmışlık içinde bile Abdülhamit rejimini topa tutmaktan, hicvin en ağır toplarını, güllelerini ona yöneltmekten kaçınmaz. Oyunda Abdülhamit dönemi ile bugünün karşılaştırılmasının yapılıyor. 1902 yılında Şair Eşref'in, arkadaşları Tevfik Nevzad ve Hafız İsmail ile birlikte, bir fesat teşkilatı kurmak suçlamasıyla tutuklanarak 13 ay sorgusuz hapis yatması ve sonrasında yaşadığı sürgünler anlatılıyor. Eşref'in tarihsel gerçekliği içinde başlayan oyun, yazarın fantezisi ile bugüne getirilerek eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Mahkemede yargılanan Eşref düşünde günümüze doğru geliyor. Şair Eşref 2009 yılında yaşasaydı ne olurdu? Başına ne gelirdi? Eşref bugün için neler düşünürdü? Bu gibi soruların peşine düşüyor oyun. Ve bu soruları eğlenceli bir biçimde yanıtlamaya çalışıyor.
Oyunun Bir Seansı Kitap Bağışı İçin Oynandı
Oyun sonunda Eğitim sen üyesi Beyhan Göktaş tarafından Ekin Tiyatrosu oyuncularına çiçek verildi. Beyhan Göktaş, bu yıl Köy Enstitülerinin 70. kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlattı. Göktaş, Köy Enstitüleri anısına Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinin Çaycuma’da tüm ilköğretim okul kütüphanelerine setler halinde kitap vereceğini belirterek,  Ekin Tiyatrosu oyuncularının da oyunun bir seansının gelirini bu kampanyaya katkı sunmak için oynadıklarını söyledi.
Yaşadığımız Kentin Sosyal ve Kültürel Gelişimine Katkıda Bulunmaya Çalışıyoruz
Eğitim sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol tiyatro gösterisiyle ilgili yaptığı açıklamada, Eğitim Sen olarak; bu tür etkinliklerle yaşadığımız kentin sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bugün, sıkışan eğitim sistemi ve yaşamın diğer alanlarında kendilerini ifade edemeyen, sanat ve kültürel değerlerle buluşamayan geleceğimiz olan çocuklarımızı tiyatroyla sanatla buluşturmanın heyecan ve coşkusunu yaşadık. Yine tiyatroda simge olmuş ve seçtikleri oyunlarla güncel konuları işleyen Ankara Ekin Tiyatrosu’nu tiyatroya, sanata önem veren Çaycuma halkıyla dördüncü kez buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hem ‘Şarkıcı’ çocuk oyununa hem de 'Heccav - Yahut Şair Eşref'in Esrarengiz Macerası' oyununa büyük bir ilgi oldu. Öğrenci velilerimize, öğretmenlerimize, okul idarecilerimize, Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul servis şoförlerine ve Çaycuma halkına teşekkür ediyoruz.  Eğitim sen olarak, benzeri etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-12
Bu haber 1532 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 570
  Bugün : 618
  Toplam: 5608025
   Online :

  66 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama