Gökçebey Eğitim Sen Emekçi Kadınları Unutmadı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Gökçebey Eğitim Sen tarafından karanfil dağıtıldı. Gökçebey’de gezen Eğitim Sen üyeleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Gökçebey’li bayanlara karanfil dağıtarak onların bu anlamlı günlerini kutladılar. Gökçebey Eğitim Sen temsilcisi Yılmaz Demirbaş “Tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, hepsinin emeklerinin karşılığını almasını diliyorum ” dedi. Demirbaş’ın açıklaması şöyle “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır 8 Mart. 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yaptılar. Kopenhag'da 1910 yılında toplanan II. Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Clara Zetkin “Amerikalı kız kardeşlerinin izinden giden kadınların yılda bir kutladığı özel bir günün uluslararası kadınlar günü” ilan edilmesini önerdi ve bizler 8 Mart’ın başlangıcı olarak 1910 tarihini referans olarak alıyor ve bu yıl 8 Mart’ın 100. Yılını kutluyoruz.
 
8 Mart’ın 100. yılında her renkten, dilden, dinden, yaştan kadın, tıpkı 100 yıl önceki öncülleri gibi ayrımcılığa, sömürüye ve şiddete karşı mücadelelerini yükseltmeye devam ediyorlar.  Çünkü eşit, sömürüsüz, barışın hâkim olduğu bir dünya için kadınlar olarak verdiğimiz mücadelenin önündeki engeller
Kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı süreçlerden biri de hiç şüphe yok ki savaşlardır. Savaşlarda, kadınlar ve kız çocuklarına yönelik fiziksel ve cinsel şiddet silah olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ülkemizdeki savaş yüzünden bu durum özelde Kürt kadınları, genelde tüm kadınlar için işkence, tecavüz, göç,”namus” cinayetleri, yoksulluk anlamına gelmektedir.
 
Erkek ulus, erkek devlet, erkek hukuk, erkek ekonomi, erkek sevgi, erkek şiddeti kendini çoğaltmanın adımlarını sinsice ve derinden örüyor.
 
Diğer taraftan, tüm bu olumsuzluklara rağmen, olumlu çok şey yarattı kadının örgütlü mücadelesi. Değiştirmenin yolunun mücadeleden ve direnmekten geçtiğini öğretti bizlere; yol yöntem öğretti bizlere. Eylemlerin öznesi, örgütleyeni olduğumuzu öğretti. Cins kimliğimizi sahiplenmeyi ve ancak özgürlüğü kadına yaklaşımın politik olduğu gerçeğiyle yakalayıp bileceğimizi öğretti.
 
Kadın işçiler ayları aşan öncülüklerini, tıpkı Novamed’li kadınlarda ve Desa İşçisi Emine Aslan’da olduğu gibi, Tekel’de tekrar gösterdiler. “Ucuz emek daha fazla kar hırsı”nın kurbanları olup da fabrika yangınlarında ölümlere, Ceylanpınarlar’daki boğulmalara, sel mağduru olmaya karşı söz söyleyip örgütlenmeyi büyütmeye söz verdik birlikte. Ucuz iş gücü olarak görülmenin ve güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmanın kader olmadığını ifade ettik hep birlikte. 
 
Demokratik ülke yaratmanın, Cumhuriyeti demokratikleşmenin yolunun patriarkal zihniyete karşı çıkarak 12 Eylül’ün gerici ruhuyla yaratılan Anayasa’nın değiştirilmesinden; çatışma ortamın sonlandırılmasından; operasyonların durdurulmasından geçtiğini tekrarladık.
 
100 yıllık mücadelemizin öğrettikleriyle büyütmenin, değiştirmenin, kazanmanın sözünü bu tarihi günde bir kez daha veriyoruz.
 
Sizden olmayan herkesin "öteki" olduğu bu ülkede, ülkenin mevcut halini sevmeyen, ama terk etmeyen, inatla direnen ve mücadele eden kadınlar var. Bu süreçte farklı görüşlerin zenginlik olduğuna biz kadınların dayanışmasının ve ortak bir mücadele yürütmesinin bir temenniden öte zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu mücadelenin toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek, demokrasi ve kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inan bütün kadınlarla yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza, el ele olduğu sürece başarılı olacağına inanıyoruz.
 
Çünkü gün dayanışma günüdür…
Çünkü gün kadınların mücadele günüdür..
Yaşasın 8 Mart Kadınların Uluslar arası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü
Yaşasın Kadın Dayanışması

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-08
Bu haber 1607 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 570
  Bugün : 653
  Toplam: 5608060
   Online :

  69 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Halil Akyol 2010-03-09 :

Her türlü gericilige,irkciliga, cifte sömürüye karsi direnen Tüm dünya emekci kadinlarinin sahsinda Gökcebeyli kadinlarin 8 MART EMEKCI KADINLAR günü kutlu olsun !.. Yilmaz demirbas ve Tüm egitimsen calisanlarina basarilar dileyerek MÜCADELENIZ MÜCADELEMIZDIR


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama