"Şair Eşref” Çaycuma’ya Geliyor

Şair Eşref bugün yaşasaydı ne olurdu? Abdülhamit dönemini ve bugünü yan yana getiren tiyatro oyunu "Heccav Yahut Şair Eşref'in Esrarengiz Macerası" oyunu Çaycuma’ya geliyor.Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonuyla 11 Mart 2010 Perşembe günü Çaycuma’da tiyatro severlerle buluşacak. 

Semih Çelenk tarafından 2008 yılında kaleme alınan 'Heccav - Yahut Şair Eşref'in Esrarengiz Macerası' oyunu, aynı ismi taşıyan kitaptan uyarlandı. Oyun, Türk tarihinin en önemli yergicilerinden (heccav) olan Şair Eşref’in hayatından kesitleri, 2000’li yıllara taşıyor. Faruk Güvenç'in yönettiği, müziklerinin de Kemal Günüç tarafından hazırlandığı oyunda, 1902 yılında Şair Eşref'in, arkadaşları Tevfik Nevzad ve Hafız İsmail ile birlikte, bir fesat teşkilatı kurmak suçlamasıyla tutuklanarak 13 ay sorgusuz hapis yatması ve sonrasında yaşadığı sürgünler anlatılıyor. Eşref'in tarihsel gerçekliği içinde başlayan oyun, yazarın fantezisi ile bugüne getirilerek eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Oyunun dikkat çeken yanı ise Abdülhamit dönemi ile bugünün karşılaştırılmasının yapılması.

Oyun, 11 Mart 2010 Perşembe günü, Çaycuma Belediye Sineması’nda iki seans (saat 18.00 ve 20.30) olarak sahnelenecek.

Tiyatroda simge olmuş bir grup olan Ekin Tiyatrosu, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin organizasyonuyla ‘Vatan Kurtaran Şaban’, ‘Midas’ın Kördüğümü’ ve `Deliler Boşandı` adlı oyunlarla Çaycumalı sanatseverlerle üç kez buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü.

Ayrıca, Ekin Tiyatrosu bünyesindeki Karınca Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen Haluk Işık’ın yazıp, Bülent Yıldıran’ın yönettiği  “Şarkıcı” adlı çocuk oyununu 11 Mart 2010 Perşembe günü Çaycuma Belediye Sineması’nda gün boyunca okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine oynanacak. “Şarkıcı” adlı çocuk oyununda şarkıcı olmak isteyen birinin başından geçenler anlatılmaktadır.  Köyün birinde çok güzel şarkılar söyleyen biri varmış. Şarkıcı olmakmış amacı ama köylü pek inanmazmış. Köye musallat olan Devgücü adında biri köylüyü illallah ettirmiş. Şarkıcı zekası ve sanatıyla Devgücünü yenmiş ve o günden sonra şarkıları dilden dile dolaşmış.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-08
Bu haber 1628 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 344
  Toplam: 5616134
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama