Akyol, "TEKEL işçileri ancak direnenlerin kazanabileceğini gösterdi."

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol “Tüm baskı ve zorluklara rağmen 78 gün süren TEKEL işçilerinin direnişi, Türkiye işçi ve emekçilerine tehditlere boyun eğmemeyi ve ancak direnenlerin kazanabileceğini gösterdiğini ifade ederek basın açıklaması yaptı.
Akyol açıklamasında: “Tüm baskı ve zorluklara rağmen 78 gün süren TEKEL işçilerinin direnişi, Danıştay’ın hükümetin TEKEL işçilerine, 4-C’den yararlanmaları için verdiği bir aylık süreyi iptal etmesiyle yeni bir evreye girdi.  Danıştay‘ın verdiği karar bir hukuksal başarının ötesinde direnmenin, mücadele etmenin ve inanmanın da zaferidir. Danıştay’ın kararıyla TEKEL işçilerinin, 4-C’den yararlanmak için hemen başvurma zorunluluğu kalktığı gibi 4-C’yi yok etmek için fırsatta yaratıldı.
            Ankara’da 78 gün süren TEKEL işçilerinin direnişi, Türkiye işçi ve emekçilerine tehditlere boyun eğmemeyi ve ancak direnenlerin kazanabileceğini gösterdi. TEKEL İşçilerinin direnişi birçok açıdan Türkiye işçi sınıfı tarihinde hak ettiği yeri şimdiden aldı ve önemli kazanımları da beraberinde getirdi.
             1-) Bu mücadele her şeyden önce mücadele ederek kazanılacağı gerçeğini toplumun tüm kesimlerine göstererek önemli bir moral ve motivasyon sağladı, umut verdi. Mücadele tüm ülkeye hatta dünyaya yayıldı.
             2-) TEKEL işçilerinin 4-C’ye karşı direnişi; TEKEL fabrikaları başta olmak üzere kar eden birçok kuruluşun nasıl peşkeş çekildiğinin, özelleştirmelerin işsizlik, yoksulluk, talan ve yağma demek olduğunun daha da iyi anlaşılmasını sağladı. Bu direniş yıllardır, ‘TEKEL vatandır, vatan satılmaz!’ diyen TEKEL işçilerinin feryadının bir kez daha ‘sağır kulaklara’ ve vatanın her köşesine yayılmasına vesile oldu.
            3-) TEKEL işçilerinin mücadelesiyle güvencesiz çalışma biçimleri olan 4-C ve 4-B benzeri tüm sözleşmeli çalışma statülerinin emekçilerin yaşamını tehdit eden bir sistem olduğu fikri toplumun geniş kesimlerince açık bir şekilde görüldü. TEKEL işçisi kaybettiğinde sıranın herkese geleceği düşüncesi yaygınlaştı. Bu mücadele sefalet, yoksulluk ve kölelik demek olan 4-C’de ısrar eden AKP Hükümetinin işçi ve emekçilerin nezdinde gerçek yüzünün daha rahat görülmesini sağladı. Bu yüzden Hükümet yetkililerinin mücadeleyi çarpıtma, karalama, bölme ve iftiralarına karşı; toplumun büyük bir kesimi TEKEL işçisinin 4-C’ye karşı vermiş olduğu haklı ve kararlı mücadeleyi aynı zamanda kendi geleceklerine sahip çıkma olarak gördü ve mücadeleyi sonuna kadar sahiplendi.
            4-) İlk önce ‘avucunuzu yalayın’ diyen Başbakan Erdoğan ve direnişi görmezden gelen AKP Hükümeti, TEKEL işçilerinin kararlı mücadelesi ve mücadelenin tüm ülkeye yayılması üzerine geri adım attı ve bir takım tavizler vermek zorunda kaldı. Hükümet, 4-C statüsünde çalışanların çalışma koşullarını kısmen düzeltmek zorunda kaldı: Azda olsa ücretlerde bir iyileştirme yapıldı, çalışma süresi yılda 10 aydan 11 ay 20 güne (20 gün yıllık izin) çıkarıldı. Yargı kararlarına rağmen verilmeyen sendikalara üye olma hakkı bu mücadele sonunda verildi. En önemlisi de hiç olmayan kıdem tazminatı hakkı kazanıldı.
           5-) TEKEL işçilerin mücadelesi eksikliklerine rağmen emekçilerin bir araya gelmesini ve birlikte mücadele etmesini sağladı. İşçi ve memur konfederasyonları (TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, KAMU SEN) bir araya geldi, ortak eylemler yaptı. Konfederasyonların önümüzdeki dönemde de birlikte hareket etmelerinin yolunu açtı.  Dört konfederasyon 26 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin ortak talepleri ve güvencesizliğe karşı belirlenen 12 talep için ‘genel eylem’ yapma kararı aldılar.   
            Danıştay kararının ardından Ankara’da direniş çadırlarını söken TEKEL işçileri ve Tek Gıda-İş Sendikası 4-C denilen kölelik yasasını ‘tarihe gömmek’ için mücadeleye devam edeceklerini açıkladılar, yeni eylem kararları aldılar.
            78 gün boyunca ‘TEKEL işçilerinin mücadelesi bizim mücadelemizdir’ diyerek nasıl mücadele ettiysek, bundan sonra da TEKEL işçileriyle dayanışma içinde olmaya, 4-C başta olmak üzere emekçilere yönelik her türlü saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Emekçiler birleşik bir mücadele yürüttüğünde saldırıları daha rahat geri püskürtebilecektir. Yaşasın sınıf dayanışması! Yaşasın emekçilerin birleşik mücadelesi! “dedi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-03-04
Bu haber 1444 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 757
  Bugün : 161
  Toplam: 5552389
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama