Uçar, Üreticilere Yapılan Doğrudan Gelir Desteği ödemelerine Yakında Başlanacak

Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar, Hükümetimizce çiftçilerimize mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleriyle bölgemizdeki fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödemelerinin yakında başlayacağını bundan 11 bin 574 üreticinin yararlanacağını bildirdi.

         AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca üreticiler için yürütülen tarımsal ve hayvancılık desteklemeleri konusunda bir açıklama yaptı. Uçar’ın açıklaması şöyle:

         ‘’Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nce sürdürülen ilimizde İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince gerçekleştirilen 2009 yılı için Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemeleri ile bölgemizdeki fındık üreticile- rimize sağlanan Alan Bazlı Gelir Desteği başvuruları tamamlanmıştır. İlimizde 14 bin 394 üreticimiz toplam 1 milyon 785.445.-  TL destek ödemesine hak kazanmışlardır.
                                         
            Bölgemizdeki fındık üreticilerimize verilen Alan Bazlı Gelir Desteği uygulaması kapsamında Ereğli’de 6 bin 818, Alaplı’da ise 4 bin 746 kişi başvurmuştur. Her iki ilçemizdeki 11 bin 574 fındık üreticimiz de toplam  23 milyon  168.470 TL destek almaya hak kazanmıştır.

 Yakında ödemeleri başlanacak olan desteklerle ilimizde piyasalara 25 milyon TL sıcak para girdisi olacak hem üreticinin ve esnafın yüzü gülecektir. Özellikle Fındıkta dönüm başı verilen 150.-TL destekle üreticinin cebine kg başına 6,2 TL girmiş olacaktır. Buda fındığın üretici için son yıllarda ulaştığı en yüksek fiyat anlamına gelmektedir.

             Üreticilerimizin, Bakanlığımız tarafından Tarım ve Havyacılık konusunda Alan Bazlı Destekler, Sertifikalı Fide, Fidan, Tohum dikimi ve kullanım desteğinin yanı sıra Hayvancılık destekleri modellerinden yararlanabilmeleri için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak yararlanmalarını  öneriyor ve tavsiye ediyoruz. Tavukçuluk ve Büyük Baş Hayvan üretiminde yıllık faiz oranları %6,5 seviyelerine kadar düşmüştür. Üstelik iki yıl geri ödemesiz kredilerle amaç bölgemizde bu sektörü canlandırmaktır. Hükümetimiz tarımsal ve hayvancılık alanlarında üreticilerimizin her zaman yanındadır. Bölgemizdeki üreticilerimize bereketli bir üretim dönemi diliyor. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-02-23
Bu haber 1526 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 572
  Toplam: 5552043
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama