Çetinoğlu, “Yatırımcıya engel olunuyor”

Çanakçılarla ilgili önerge veren CHP’li Meclis Üyeleri
Lukoil’e sığındı!
CHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinin Devrek Irmağı üzerinde sedde çalışması yapan Çanakçılar’a karşı vermiş oldukları önerge, Çanakçılar Firması tarafından yapılan işin yerinde olduğu ve DSİ’nin maddi külfetten kurtulduğu gerekçesi gözönünde bulundurularak meclisten oy çokluğu ile geçti.
Verdikleri önergede yatırıma karşı çıktıklarını gösteren bir ibarenin bulunmadığını savunun CHPli Meclis Üyesi Umut Başoğlu, “2006 yılında enerji kuruluna başvuran Rus şirketi Lukoil, Filyos’a 3,5 milyon dolarlık yatırım yapacaktı. 10 bin tane işçi istihdam edilecekti, bunun Samsun’a kaydırılmasında ardından Bulgaristan’a gönderilmesindeki zihniyet hangi zihniyet? O zaman bunlarıda konuşalım” dedi.
Başoğlu’na cevap veren AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Akçalan da, “Lukoil Firması her türlü etüt çalışmasını yapmış ve her şey bitirmişte AK Parti iktidarı yada bölgedeki milletvekilleri sizin kaşınızı gözünüzü beğenmiyoruz deyipte mi yatırımcıyı kaçırdı? Bu kadar basit bir eleştiri olmaz. Eğer burada bir şey yapmak istiyorsak önerge dahilinde konuşalım” şeklinde konuştu.
Ayrıca yatırımcıya karşı çıkmadıklarını söyleyen CHPlileri eleştiren Akçalan, “Önergede “Çanakçıların yatırım yapmasına karşı çıkıyoruz” diye bir ibare var demedik lakin bunu görmemek için kör olmak lazım. Kelime oyunları ile birbirimizi yıpratmayalım, her şey ortada” dedi.
 
İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Terzi başkanlığında toplanan meclis üyeleri  Ocak ayı dördüncü birleşim toplantısını gerçekleştirdi.
Açılış ve yoklamanın ardından meclisin üçüncü birleşimine ait tutanak özeti okunup oy birliğiyle kabul edildi.
Zonguldak’ın Çaycuma İlçesine bağlı Filyos Beldesinde bulunan, Filyos Sağlık Ocağının, eskimiş ve yıpranmış olan kalorifer tesisatının onarımının yapılmasıyla ilgili, Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu görüşülerek Köylere Hizmet Götürme Birliği kanalıyla yapılması oy birliğiyle kabul edildi.
Devrek İlçesi Çaydeğirmeni Beldesi sınırları içinde akmakta olan Devrek Irmağı’yla ilgili önergeye ilişkin Sanayi ve Ticaret ile İçişleri Komisyonlarının ortaklaşa hazırladıkları rapor görüşüldü.
İncelemeler sonucunda okunan raporda, “Yapılan işin yerinde olduğu ve DSİ’nin maddi külfetten kurtuluğu gözlendi ve oy çokluğuyla kabul edildi” denildi.

Oral, “Sedde sınırları zorlanmış”
Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Başkanı Turhan Oral, “CHP İl Genel Meclisi Üyesi olarak; İçişleri komisyonu , sanayi ve ticaret komisyonunda görev yapan bizler; 05.01.2010 tarihli Ocak ayı 2. birleşiminde komisyonlara havale edilen ilimiz Devrek İlçesi, Çaydeğirmeni Bemdesi sınırları içinde akmakta olan Devrek Irmağı’ndan dolgu malzemesi alınması konusu yerinde görerek incelendi.
Yaptığımız incelemeler sonucunda; DSİ’den alınarak dere yatağından sedde arkasının doldurulması sırasında sınırların zorlandığı görülmüş ve Burhanoğlu Köyü’nün su kuyusu zarar gördüğü için ilgili şirket tarafından yeniden yapıldığı öğrenilmiştir. İlgili şirkete izin verilirken, dere yatağından ne kadar malzeme alınacağının belirtilmediği tespit edilmiştir” dedi.

Çetinoğlu, “Yatırımcıya engel olunuyor”
Devrek Irmağı’yle ilgili inceleme yaptıklarını CHPli üyelerden başka herkesin memnun olduğunu dile getiren AK Partili Meclis Üyesi Kenan Çetinoğlu’da, “Sayın Valimiz yatırımcının gelmesi için gereken her türlü yardımın yapılacağını ve yatırımcının nazlı olduğunu, kaçırılmaması gerektiğini açık açık beyan etmiştir. Bu sözleri sarfederken hepimiz burdaydık.
Şimdi bu hazırladığımız rapora gelince olay mahiline gidip orada bizzat inceleme yaptık. Orada yaşayan insanlarla, muhtar, muhtar heyetiyle, Devlet Su İşleriyle ve belediye başkanımızla görüştük. Bir çoğu teşekkürlerini ilettiler. Gördük ki DSİ, köylü, belediye başkanı ve oranın halkı memnun bir tek CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri memnun değil. Hem yatırımcı gelsin diyorlar hemde yatırımcıya engel olmaya çalışıyorlar” dedi.

Başoğlu, “Olayı çarptırıyorsunuz”
Verdikleri önergede yatırımcıya karşı olduklarını gösteren bir ibarenin olmadığını savunan CHPli Meclis Üyesi Umut Başoğlu, “Ben ardaşlarımızın şu söylemine anlam veremiyorum. Bizim verdiğimiz önergenin içerisinde söz konusu firma yatırım yapacak ve 100 tane işçi alacak bizlerde onra karşı çıkmışız gibi hareket ediyorsunuz. Buradaki önergenin içeriğini iyi okudunuz mu? Ben size şunu söyliyim; 2006 yılında enerji kuruluna başvuran Rus şirketi Lukoil, Filyos’a 3,5 milyon dolarlık yatırım yapacaktı. 10 bin tane işçi istihdam edilecekti, bunun Samsun’a kaydırılmasında ardından Bulgaristan’a gönderilmesindeki zihniyet hangi zihniyet? O zaman bunlarıda konuşalım. Bizim vermiş olduğumuz önerge kesinlikle ve kesinlikle yatırımcının karşısında olacak bir önerge değil. Oraya mevcut durumda ırmaktan çakıl alınıp dolgu yapılıp yapılmadığını sorduk ve arıştırılmasını istedik. Bu önergenin içerisinde yatırmcıya karşı çıktığımızı gösteren bir cümle bulun. Neden olayı çarptırıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Akçalan, “Her şey ortada”
AK Parti iktidarının Lukoil Firmasının yatırım yapmasına engel olduğunu iddia eden Başoğlu’na cevap veren AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Akçalan da, “CHPli arkadaşlar dere yatağının zorlandığından bahsettiler. Elimde dere yatağının hiçbir şekilde zorlanmadığını gösteren fotoğraflar var, arkadaşlar gelip inceleyebilirler. Artı sedde projesinin ileriye doğru yürüdüğü öncekine nazaran sel taşkınlarına karşı ordaki fabrikaların korunması için çalışma yapıldığı görülmüştür.

Biz verdikleri önergede biz işçi alımına karşıyız diye bir şey kullandığınızı iddia etmedik. Bizim derdimiz ve sıkıntımız şu; buradan alınan çakılın nereye gittiği belli, yatırımcının yatırım yapacağı, istihdam sağlayacağı alana gitti. Yani dolaylı bir şekilde zaten yatırımcıya engel oluyorsunuz. İkincisi Lukoil Firması’nın Filyos Vadisi’nde projesi ve çalışması yoktu. Bunu sadece Filyos’dan yok Samsun’a kaydı, yok Bulgaristan’a kaydı diye söylentilerden ibaret. Likoil Firması her türlü etüt çalışmasını yapmış ve her şey bitirmişte AK Parti iktidarı yada bölgedeki milletvekilleri sizin kaşınızı gözünüzü beğenmiyoruz deyipte mi yatırımcıyı kaçırdı? Bu kadar basit bir eleştiri olmaz. Eğer burada bir şey yapmak istiyorsak önerge dahilinde konuşalım. 2006 yılındaki Likoil firmasının ne çalışma yaptığını bilmeden burada konuşup iktidarı suçlamanın bir mantığı yok. Önergede “Çanakçıların yatırım yapmasına karşı çıkıyoruz” diye bir ibare var demedik lakin bunu görmemek için kör olmak lazım. Irmaktan çakıl alıyorsunuz, Çanakçıların fabrika yapıp istihdam sağlayacağı yere dolgu yapıyorsunuz burayla ilgili önerge vermek dolaylı olarak buradaki müteşebbisin engellenmesi anlamına gelmiyor mu? Kelime oyunları ile birbirimizi yıpratmayalım, her şey ortada” dedi.

Oral, “TEKEL işçileri için toplanalım”
Gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Turhan Oral’da TEKEL işçileri için gerçekleştirilen eyleme destek vermek için meclis üyelerine çağrıda bulunarak, “Bildiğiniz gibi 52 gündür direniş ve hak mücadelesi veren TEKEL işçilerinin desteklemek amacıyla Türkiye’de 6 tane işci ve memur sendikası konfederasyonu bugün bir günlük iş bırakma ve grev kararı aldılar. Zonguldak’ta da başka GMİS olmak üzere bunu tüm arkadaşlarımız uyuyorlar. Bizim Özel İdare personelimizde Yol İş Sendikası üyesi olarak bu karara uydu ve işbaşı yapmadılar. Ben buradaki tüm arkadaşlarımı Madenci Anıtı’nda toplanacak arkadaşlarımıza destek vermeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.
(Haber - Ayşe Akıllı) Zirve Gazetesi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-02-05
Bu haber 2040 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 643
  Toplam: 5606660
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

NİHAT ERTUĞRUL 2012-04-30 :

2006 da enerji kuruluna baş vuran rus şirketi lukoil filyos yatırımı için neden onay alamadı? ozamanki siyasi irade zonguldak için daha büyük yatırımlar düşündüğü içinmi acaba 10 binistihtam yapacak bi şirketin önünü açmadı vatandaş olarak bilgi sahibi olmak istiyorum.zonguldak ilinin bi köylerini gezmek lazım evler boş varsa köylerde 3, 5 emekli 10 sene sonra onlarda bulamıyacaz gençlerimiz evlerini köylerini karın tokluğuna terketmiş durumdalar. vahim bi haldeyiz umarım güzel yatırımlar olurda göç geri gelir.


Ton ton 2010-02-08 :

CHP liler söyle filyos ırmağını gezip görsünler doğa katletilmiş ırmak alanı mahvedilmiş sanki tabi afete uğramış alanı görsünler öyle konussunlar


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama