Tekel İşçilerine Çaycuma’dan Destek

  Türkiye genelinde olduğu gibi Çaycuma’da da TEKEL işçilerine destek vermek için alanlara çıkıldı. 
Türk-İş, KESK ve Kamu-Sen’e bağlı sendikalar Çaycuma Çarşı Meydanında bir araya gelerek TEKEL işçilerine destek verdi. CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Nebioğlu, Filyos ve Saltukova Belde başkanları, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Çaycuma Temsilcisi Ali Rıza Çetin, Mimarlar Odası Çaycuma Temsilcisi Fuat Kalaycı, okullarda 4/C statüsünde çalışanlar ve ilçe merkezi ile köy ve kasabalardan gelen vatandaşlar da eyleme katılarak destek verdi.
  Türk-İş’e bağlı sendikalar Selüloz-İş Çaycuma şubesi önünden, KESK’e bağlı sendikalar ise Çaycuma öğretmen evi önünden sloganlar eşliğinde yürüyerek Çarşı Meydanına geldiler.
  Türk-İş adına Selüloz-İş Çaycuma Şube Başkanı Süleyman Karakabak Selüloz-İş sendikası önünde işçilere seslenerek TEKEL İşçilerinin yalnız olmadığını ve onların mücadelesini desteklediklerini söyledi.
  Çarşı Meydanında yapılan eylemde KESK Çaycuma Bileşenleri adına konuşan SES Çaycuma Devlet Hastanesi Temsilcisi Nuray Kamit Çaycuma Emek ve Demokrasi Platformu olarak 25 Ocak Pazartesi günü Ankara’da TEKEL işçilerini ziyaret ettiklerini, onurlu bir şekilde direnen TEKEL İşçilerinin Çaycuma halkına, Zonguldak maden işçilerine selamlarını getirdiklerini söyleyerek şöyle dedi: “TEKEL çok yönlü bir kamu işletmesiydi. Ülke genelinde tütün üretimini destekliyor, ülke genelinde yaprak tütünlerin işlenmesini sağlıyor, ülke geneline yaygın tesislerinde sigara üretiyor, böylece ülke genelinde geniş bir istihdam imkânı yaratıyordu. Özelleştirmelerle, talanlarla kar eden TEKEL fabrikalarını kapatanlar şimdi de TEKEL işçilerine 4-C denilen kölelik yasasını kabul ettirmek istiyorlar. Hak arayan işçiyi, işsizi, memuru, öğrenciyi, atama bekleyen öğretmen adayını, çiftçiyi tehdit eden Başbakan Erdoğan şimdi de TEKEL işçilerini tehdit ediyor. Başbakanın tehdit ederek ısrarla kabul ettirmek istediği 4/C statüsü tamamen özelleştirme mantığının ürünüdür. TEKEL işçileri, mevcut işçi statüleri ve özlük hakları korunarak çeşitli kamu işletmelerinde kadrolu istihdam edilmek istemektedirler. Bundan daha doğal ne olabilir ki? Çalıştıkları makineler durdurulmuş, kâr eden fabrikaları kapatılmış, çalıştıkları işletmeler arazileriyle birlikte sermayeye peşkeş çekilen TEKEL işçileri, tüm özlük hakları korunarak çalışmak istemektedir. Konfederasyonlar yarın KESK Genel Merkezi’nde toplanarak yeni eylemleri belirleyecekler. TEKEL işçileri yıllardır süren bu karanlığa karşı bir meşale yaktılar. Bu meşalenin sönmesine izin vermeyelim. TEKEL işçisi kazanırsa hepimiz kazanacağız” dedi.
   Kamu-Sen adına Türk Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Zerrin Güneş de TEKEL işçilerini desteklediklerini söyledi. 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-02-04
Bu haber 1849 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 741
  Toplam: 5610042
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama