Yatırımcıyı Üzmeyin

CHP’lilerin Çanakcılar’la ilgili verdiği soru önergesine Vali ATA son noktayı koydu;
Yatırımcıyı üzmeyin
Vali Erdal Ata, CHP’li üyelerin Çanakcılar Seramik’le ilgili verdiği araştırma önergesine son noktayı koydu.
Ülkeye yapılacak en büyük iyiliğin yatırım yapacak olan insanlara destek vermek olduğunu vurgulayan Ata, “Çanakçıların yaptığı çalışmalarda yasaya aykırı bir şey yok. Çalışmalar başlamadan önce gerekli izin ve formaliteler tamamlanmıştır. Kim bölgemizde yatırım yapmak istiyorsa ben il valisi olarak, sizler meclis başkanı ve meclis üyeleri olarak onları üzmeden, kırmadan destek olmamız lazım” dedi.

Vali Erdal Ata, İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen Şubat ayı ilk toplantısına katılarak önemli açıklamalarda bulunudu.
Ata, CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Haydar Güneş’in, Çanakçılar Seramikin Çaydeğirmeni Beldesinde yapacağı 12 trilyon liralık yatırımın incelemesi ile ilgili verdiği ve komisyonlarda incelenen önegeyede açıklık getirdi.
CHPli Meclis Üyesi Turhan Oral’ın işsizlikle ilgili konuşmaları üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Akçalan, CHP’lileri samimi olmamakla eleştirdi.

CHP’lilerin, bölgenin önemli müteşebbüslerinden olan Çanakçıları darıltığını söyleyen Akçalan, “Turhan kardeşimizin işsizlikle ilgili söylediklerine katılıyorum ve hassasiyetini anlıyorum. Ama söylenenle icraatların birbirini tutmaması lazım. Bölgemizin önemli müteşebbüslerinden olan Çanakçılar, devletin ücretsiz tahsis ettiği arsaya dolgu yapılmış ve dolguyla ilgili CHPli arkadaşların meclise bir önergeleri oldu. Biz burada müteşebbüs yardımcı olacağımız yerde müteşebbüsleri darıltmanın peşindeyiz. İlk önce burada samimi olmalıyız ondan sonra işsizlik sorunumuzu tartışacağız” dedi.
Akçalan’ın sözlerine cevap veren Turhan Oral ve Umut Başoğlu, “Bu konu komisyonda ve kararı onlar verecek. Bizlerin yatırımlara karşı gibi gösterilmesi bizleri üzüyor. Biz sadece dolgu konusunun araştırılmasını istedik” dediler.

En büyük sorun işsizlik
Konuya açıklık getiren Vali Erdal Ata da, “İlimizde üç önemli saydığımızda üçüde işsizlik çıkar. Bana hergün 8-10 kişi geliyorsa bunun yarısı iş için geliyor. Sadece burada diğer illerde de aynı sorun var. Bu yüzden bu ülkeye yapılacak en büyük iyilik yatırım yapacak olan insanlara destek olmaktır. Şimdi devlet çok ciddi teşvikler getirdi mesela ülkemizde yatırım yapmak isteyene devlet bedava yer veriyor. Zonguldak’ın içinde fabrika kuracağız derseniz yer verme şansımız yok ama Filyos Vadisinde talep ettiğiniz zaman verebiliriz. 2010 yılı sonuna kadar başlamış olan yatırımların 5 yıl boyunca bu yatırımlarla çalışacak olan kişilerin, 5 yıl boyunca asgari ücerete denk gelen kısmının sigortasını devlet karşılayacak. Artı türk lirası bazında kullandığınız kredi faizinin yüzde 3’ünü ve döviz bazında kullandığınız kredi faizinin yüzde 1’ini devlet karşılayacak. Diğer taraftan gelir ve kurumlar vergisinde yüzde 80 yüzde 60 muhafiyeti var yani 2010 sonuna kadar başlarsanız yüzde 80, 2010 yılından sonra başlarsanız yüzde 60 ödeyeceğiniz vergilerden muhafiyetler var.

Yasaya aykırı bir şey yok
Çanakçılara verilmiş olan bir yer var. Devlet Su İşlerinden görüş alındı, zaten derenin islah edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla Devlet Su İşlerinin yapılması gereken bir işi onlara yaptırıyoruz ve karşılığında da devletin mülkiyetinde olan bir yer dolduruluyor. Yani bunun yasaya aykırı bir şey yok. Çalışmalar başlamadan önce gerekli izin ve formaliteler tamamlanmıştır. Kim bölgemizde yatırım yapmak istiyorsa ben il valisi olarak, siz daire müdürleri, meclis başkanı ve meclis üyeleri olarak destek olmamız lazım. Ben her fırsatta sanayicileri ikna etmeye çalışıyorum. Kocaeli’de Yıldız Sunta’yı 2008 de getirdim, o dönemde krize yakalanmadan yer verebilseydik burada güzel bir fabrika kuracaklardı. Yıldız Sunta kurulsaydı enaz 700-800 kişi çalışacaktı. Tekstil konusunda ikna etmeye çalıştıklarım var. Yatırımcı burada yatırım yaptığında bunu sırtına alıp götürecek hali yok, burada kalacak. Hepimiz destek olalım, siyasi polemik konusu yapmamaya gayret edelim. Çünkü yatırımcı biraz nazlı o nedenle onları üzmeden, kırmadan ve devletin koyduğu kurallara uymak kaydıyla onlara yardımcı olalım” dedi.
Haber kaynağı: Zirve gazetesi (Haber - Ayşe Akıllı)

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-02-02
Bu haber 1530 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 361
  Toplam: 5616151
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama