Köktürk, “Karaelmas Yolcu Ekspres Trenini” sordu

 Zonguldak Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, Zonguldak ile Ankara arasında haftada 3 gün karşılıklı olarak çalışan Karaelmas Yolcu Ekspres Treninin çalışma saatlerinin TCDD Genel Müdürlüğü tarafından değiştirilmesinin ciddi anlamda mağduriyet yarattığını belirtti.

Zonguldak Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, Zonguldak ile Ankara arasında haftada 3 gün karşılıklı olarak çalışan Karaelmas Yolcu Ekspres Treninin çalışma saatlerinin değiştirilmesine tepki gösterdi.
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması için soru önergesi verdiğini belirten Köktürk, “Bölgemiz Zonguldak ile Ankara arasında haftada 3 gün karşılıklı olarak çalışan Karaelmas Yolcu Ekspres Trenimizin çalışma saatleri TCDD Genel Müdürlüğü tarafından değiştirilerek 27.05.2009 tarihinden itibaren akşamdan gündüze alınmıştı.

18.00’den sonra Zonguldak’tan ulaşım kalmadı
Söz konusu Karaelmas Yolcu Trenimiz Salı, Perşembe ve Pazar günleri akşam 21.45’de Zonguldak’tan hareket ederek sabah 07.30’da Ankara’ya ulaşmaktaydı. Yolcular gece yatarak rahat bir yolculuk yapmakta ve gündüz mesainin başlamasına yakın saatlerde Ankara’ya ulaşarak gerek hastanelerdeki, gerek eğitim kurumlarındaki, gerekse diğer kurumlardaki işlerini hallederek yine aynı akşam 22.50’de Ankara’dan trene binerek zaman kaybı olmaksızın sabah 08.20’de Zonguldak’a geri dönüyorlardı. Yine, Ankara dönüşünde, Çaycuma – Zonguldak arasında kalan Saltukova ve Filyos Beldelerimizden sabah işe, okula ve hastaneye giden yaklaşık 150 civarındaki yolcu demiryolu taşımacılığının bu hizmetinden yararlanıyordu. Ayrıca Zonguldak – Filyos arası coğrafi olarak dağlık, kayalık ve engebeli olduğundan karayolu ile toplu taşımaya uygun değildir. Bu yüzden vasıta çalıştırılamadığı için tren saatlerinde gerçekleştirilen yeni düzenleme ile akşam 18.00’den sonra Zonguldak’tan ulaşım kalmamıştır. Bu durum ciddi anlamda mağduriyet yaratmıştı. Bu durum üzerine, 27 Mayıs 2009 tarihinde, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması için 7/8296 Esas Sayılı “Zonguldak – Ankara Seferini yapan Karaelmas Ekspresi ile ilgili” Yazılı soru önergesi verdik” dedi.

Hedeften sapıldığı son derece açık
Yıldırım’ın önergeye verdiği cevaplara tatmin olmadığını vurgulayan Köktürk, “İçinden geçtiğimiz süreçteki gelişmelere bakıldığında bununla da yetinilmeyip Zonguldak – Ankara arasındaki Karaelmas Ekspres Seferlerinin kaldırılacağı anlaşılmaktadır. Oysaki; demiryolu taşımacılığı kamusal bir hizmet olup, sosyal devletin bir gereğidir. Demiryolu taşımacılığında asıl hedeflenmesi gereken; vatandaşların ulaşımının en rasyonel ve faydalı bir şekilde gerçekleştirilmesi, toplu ulaşımın sağlanmasıdır. Son gelişmelerle bu hedeften sapıldığı son derece açıktır. Tren seferleri öncelikle saatlerinin değiştirilmek ve haftada üç güne düşürülmek suretiyle işlevsiz hale getirilmiş, var olan yolcu potansiyeli bu şekilde minumum seviyeye indirilmiş ve adeta tren seferlerinin tamamen iptaline zemin hazırlanmıştır.

Duyarlılığa davet ediyoruz
Dolayısıyla, her alanda küçültülen Zonguldak’ımız bir kamu hizmetinden daha mahrum bırakılma noktasına taşınmaktadır. Bu gelişmeye Zonguldak olarak kabul etmek mümkün değildir. Nitekim yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, bizler çok önceki süreçten bu yana gerek soru önergelerimizle, gerekse basın açıklamalarımızla kamuoyunun dikkatine sunmuş ve tepkimizi dile getirmiştik. Ancak, bizim açıklamalarımız ve önergelerimiz açık bir süreci işaret etmesine rağmen, yanıt bulamamış ve soruna çözüm getirmesi gerekenlerden herhangi bir ses çıkmamıştı. Görev ve sorumluluk sahibi olanları bir kez daha duyarlılığa ve görevlerinin gereğini yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Haber Kaynak: Zirve gazetesi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-12-31
Bu haber 1753 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 708
  Toplam: 5613271
   Online :

  109 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama