Gökçebey’de Engelliler Günü Etkinliği

 “3 Aralık Dünya Özürlüler Günü” nedeniyle Gökçebey Bedensel Özürlüler Yardımlaşma ve koruma Derneği Başkanı Ergin Şenay tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Cumhuriyet alanında Atatürk Anıtının önünde tören düzenlendi.
3.Aralık Dünya Engelliler günü kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başladı.
Günün anlamı belirten konuşmayı Gökçebey Bedensel Özürlüler Yardımlaşma ve koruma Derneği Başkanı Ergin Şenay yaptı. Şenay, Bugün bizim için çok anlamlı bir gündür. Bizlerin Gökçebey Bedensel Özürlüler Yardımlaşma ve koruma Derneği adı altında bugüne kadar yaptığımız sosyal faaliyetlerimizde, başta İlçe Kaymakamı olmak üzere, Belediyemize, işadamlarımıza ve ilçe esnafımıza verdiği maddi ve manevi desteklerinden dolayı sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından gönderilen bir adet akülü tekerlekli sandalye arabayı engelli arkadaşımız Hüseyin Dikkütük’e veriyoruz. Bu anlamlı günümüze gelerek bizleri onurlandıran ve günümüzü kutlayan herkese minnettarım.”dedi.
Hiç kimsenin yarınının belli olmadığına dikkat çeken Gökçebey Kaymakamı Çetin Kılınç, "Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu nedenle duygudaşlık kurarak engelli kardeşlerimizin sorunlarına yaklaşmamız gerektiğine inanıyorum. Her şeyden önce, toplumun bütün kesimlerini kucaklayıp, onların refah seviyelerini yükseltmeyi, huzurlu ve mutlu bir hayata giden yolun alt yapısını hazırlamayı ve bu anlayış doğrultusunda özürlü vatandaşlarımıza da hayatı daha yaşanılır kılma azim ve gayretindedir. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü münasebetiyle, tüm özürlü vatandaşlarımıza sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.
Yakın İlgi Özel Eğitim Okulu ve İş Eğitim Merkezi Öğretmeni Songül Saltoğlu,” Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi? “diyerek sözlerine şöyle devam etti.
Saltoğlu,” Bugün burada toplanmamızın asıl amacı engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölücüde sağlanmasıdır.  Bu amaçla ulaşmada en önemli adımlardan biriside eğitimdir. Hatta bizce en önemlisidir. Bu yönde hizmet vermekte olan Yakın İlgi Özel Eğitim Okulu ve İş Eğitim Merkezimizde engelli kardeşlerimize engellerine göre çeşitli yönlerde eğitim verilmektedir.  Kendilerine hayatta tutunmada küçükte olsa bir katkımız oluyorsa ne mutlu bize. Ancak hedefe tam olarak ulaşmanın yolunun toplumun tüm kesimlerinin bu konuyu tam ve doğru olarak anlayıp o doğrultuda ortak hareket etmesinden geçtiğine inanıyoruz.
Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?
Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?
Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?
Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?
Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?
Siz zihinsel engelli yerine geri zekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?
Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?
Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?
Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimizin gününü kutluyor sadece senede bir gün değil her gün yanlarında olmamız gerekir” dedi.
Gökçebey Bedensel Özürlüler Yardımlaşma ve koruma Derneği Başkanı Ergin Şenay tarafından üç kişiye plaket verildi. Çaycuma Kışla İlköğretim Okulu Öğretmen Kemal Çevik’e plaketini İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Gülşen, Yakın İlgi Özel Eğitim Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Fatma Açar’a plaketini Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Kurtoğlu ve Gökçebey Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Gülüzar Mete’ye plaketini Gökçebey Bedensel Özürlüler Yardımlaşma ve koruma Derneği Başkanı Ergin Şenay verdi. “3 Aralık Dünya Özürlüler Günü kutlama etkinlikleri İlçe kaymakamı Çetin Kılınç’a makamında ziyaretle sona erdi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-12-04
Bu haber 1664 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 89
  Toplam: 5671540
   Online :

  73 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama