Gökçebey’de Cumhuriyetimizin 86. Yılı Kutlama Etkinlikleri

            Cumhuriyet'in 86. kuruluş yıldönümü Gökçebey ilçesinde düzenlenen etkinliklerle coşkulu kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi. Sokak ve caddelerin bayraklarla donatıldı.
Makamında kutlamaları kabul eden Gökçebey Kaymakamı Çetin Kılınç daha sonra protokol üyeleri ile beraber bayram kutlamalarının yapıldığı alana geçti. Bayram alanında öğrencilerin, Gökçebey Halkının ve protokolün bayramını tebrik etti. Gökçebey' de bulunan okullarımızın ve Gökçebey halkının katılımlarıyla Cumhuriyet'in 86. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı.
Gökçebey’de Bayrama katılan ilçe sakinlerine MHP Gökçebey İlçe Teşkilatı tarafından dağıtılan Türk Bayrakları Cumhuriyet Bayram kutlamalarına ayrı bir ahenk kattı. Cumhuriyetimizin 86. Yılı kutlamaları daha sonra Aziz Türk Milleti ve Şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşımızla devam etti.

             Gökçebey Kaymakamı Çetin Kılınç Günün anlam ve önemine belirten konuşmasında ” Protokolün saygı değer üyeleri, kıymetli öğretmenlerim, sevgili öğrenciler değerli Gökçebeyliler;
Bu gün Cumhuriyetimizin 86. yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun! Bu anda Büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne ulaşmanın en derin sevinci ve heyecanı içerisindeyim.
 
19 Mayıs 1919 da Aziz Önderimiz Atatürk’ün ve büyük Milletimizin başlattığı destansı Milli Mücadelemiz neticesinde 29 Ekim 1923 tarihinde Türk Milletinin yapısına ve karakterine en uygun idare olarak görülerek ilan edilen Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
 
Cumhuriyette Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde yurttaşların seçme ve seçilme hakları vardır. Devlet yönetimi kişilerin, ailelerin, sınıfların, bir zümrenin eline bırakılamaz. Milletin bütün fertleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Çünkü Cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.
 
Cumhuriyetin en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş devletin tek ve gerçek sahibi haline gelmiştir.
 
Yüce Önderimizin hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar bir ülke olma yolunda laik ve demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya Milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırır.
 
Türkiye Cumhuriyetinin 86 yıllık geçmişi, bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetimizin başarılarıyla haklı bir gurur duyuyoruz. Bu gün Türkiye İslam dünyasındaki tek laik, demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, krizlere rağmen hatırı sayılır bir ekonomik güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa birliğinin medeniyet kriterlerinin bazı alanlarda üzerinde, bazı alanlarda da çok yakınında olan bir ülkedir.
 
Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım. “Cumhuriyet mütefekkir, bilgili, kültürlü, sağlam vücutlu ve yüksek karakterli bireyler ister”.
 
Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk’ün ilke ve İnkılaplarını sahiplenip korumak; iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. “ Türkiye Cumhuriyeti kutsal tanıdığı bağımsızlığını ve egemenliğini savunmada hoş görülü olamaz.”
 
Cumhuriyet demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içerisinde güvencede olabilir. Türk Milleti Cumhuriyete bağlanıp onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yaralanır ve çağdaş toplumlar içerisindeki yerini alır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek her Türkün görevidir. Burada şu hatırlatmayı yapmadan geçemeyeceğim: “öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”
 
Bu gün gibi nice 86. Yıllarda bu Büyük Milletin bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içerisinde kutlamasını dilerken; Cumhuriyeti kuranları, koruyup kollayıp bu günlere gelmesini sağlayanları saygıyla anıyorum. “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!” dedi

Bayram kutlamaları Gökçebey okullarından katılan öğrencilerimizin şiirleri ve halk oyunları gösterisi ile devam etti Özel Yakın İlgi rehabilitasyon merkezinden, Türkiye Genelinde düzenlenen ve çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi. Öğrenciler tarafından şiirler ve halk oyunlarının sergilenmesinin ardından öğrenci gruplarının tören geçişleri ardından sona erdi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-10-29
Bu haber 1684 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 766
  Toplam: 5613329
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

hasan güder 2009-10-31 :

Kaymakam beyi çalişmalarından ötürü kutluyorum.Haydar beyi türbanlı kadınlar var dıye protokola oturmamasını kınıyorum bu turbanlı kadınların 29 martta oy için elinı ayagını öpüyolarda. MHP partısınıde kutluyorum ülkemizdeki açilim nedenıyle BAYRAGIMızı dagıtmalarını saygı ile karşilıyorum.Başkanımızın adam gibi bir futbol sahası ve trıbun yapıp oturararak ne zaman zevkle bır bayram seyredecegımı merak edıyorum.basın olarak verdıgın hızmetlerden dolayı sadi beye de ayrıca teşekkur edıyorum.fener alayındakı terbıyesızlıkten dolayı yüksek meslek okulu öğrencılerını kınıyorum....


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama