Cumhuriyetimizin 86. Yılı Kutlu Olsun"

Cumhuriyet, bu gün tam 86. yaşına girdi.
Tam 86 yıl önce bu gün ilerleme  yolundaki en önemli adımımızı attık. Osmanlı Devleti'nin çöküşü ile başlayan karanlık gece, ilk olarak, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşlarının verdiği kararlı istikbal mücadelesinden zaferle, alnının akı ve kanının ateşli kızıllığı ile çıktı. Fakat, asıl mücadele " muassır medeniyetler" seviyesine erişme yolunda verilmeliydi. İlerlemek, tarih sahnesinde kalıcılığı yakalamak yalnızca bu sayede başarılabilirdi.

Cumhuriyetin nasıl ilan edileceğinin kararlaştırıldığı 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya Köşkü'nde yaşananları, Ulu Önder " NUTUK" adlı eserinde şu şekilde anlatmıştır:

"Yemek sırasında,'Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz.' dedim. Orada bulunan arkadaşlar, düşünceme hemen katıldılar. Yemeği bıraktık. O dakikadan sonra, nasıl hareket edeceğimiz konusunda kısa bir program yapıp arkadaşları görevlendirdim."

Tarih 29 Ekim 1923. Bir gece önce kararlaştırılan yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Yapılan hararetli görüşmelerin ardından "Yaşasın Cumhuriyet" nidalarıyla Cumhuriyet kabul edildi:

 " Efendiler, Meclis Cumhuriyet kararını 29/30 Ekim 1923 gecesi saat 8:30'da verdi. On beş dakika sonra, yani 8:45'te Reis-i cumhur seçildi. Durum, aynı gece bütün ülkeye bildirildi ve her yerde, gece yarısından sonra, yüz bir parça top atışı yapılarak duyuruldu."

Bugün gelişen ve ilerleyen ülkemiz, o gün toprağa atılan tohumun verdiği filizdir. Ancak, bu bizim için asla yeterli olmamalı; Ulu Önder'in işaret ettiği yolda durmadan ilerlememiz gerekmektedir. Bu eşsiz günde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir ferdi olmak, hepimiz için en büyük onurdur.


Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-10-28
Bu haber 1599 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1373
  Toplam: 5611492
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama