Bayındırlık Bakanı Demir Gökçebey’de

            Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir 30.08.2009 Pazar günü saat 15.50’de Gökçebey’e gelerek önce ilçe kaymakamlık makamını sonra Ağustu deresine giderek incelemelerde bulundu. Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan ve  Zonguldak Valisi Erdal Ata’yı Gökçebey’de, İlçe Kaymakam vekili Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Gökçebey Belediye Başkanı M. Zeki Kılınçarslan,İlçe Emniyet Amiri Adil Akaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Nuray Yiğit, İlçe özel İdare Müdürü İzzet Turpcu,İlçe tarım Müdürü vekili Sevim Küçükbekir,İlçe milli Eğitim Şube Müdürü Fazıl Aytaş, Mal Müdürü  Vedat Karabulut, Sağlık Grup Başkanı Dr.Burhan alagöz, Çanakcılar Seramik A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Çanakcı,  AK Parti Gökçebey İlçe Başkanı Zeki Usluoğlu, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Kenan Çetinoğlu, CHP İl Genel Meclis Üyesi Haydar Güneş, Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Ali Çetin, Belediye Meclis Üyesi Sadi Uyar, CHP İlçe Başkanı Ömer Başoğlu, İlçe daire amirleri ve köy muhtarları karşıladı. İlçe Kaymakam vekili Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir’e, 15.Temmuzda yaşanan sel felaketi hakkında bilgi verdi. Ve yaşanan sel felaketi sonunda can kaybının olmayışının sevindiriciydi. Ama ilçemizde bir çok esnaf ve vatandaşlar ciddi anlamda maddi hasarı olmuştur. Öte yandan ise DSİ yetkilileri Ağustu deresi üzerinde çalışmaları halen devam ediyor” dedi.
Gökçebey Belediye Başkanı M.Zeki Kılınçarslan’da,” yaşanan sel felaketinden geri kalan çamur izlerini temizleme çalışmalarında İlçe kaymakamlık kriz masası başta olmak üzere, Alaplı İlçemizin den tutunda komşu ilçemiz Devrek İlçesi Belediye Başkanına kadar “ imece usulü”  araçları ve elamanları sayesinde ilçemizi temizliği dört günde yapılmıştır. Sizlerin huzurunda başta Valimiz Ata’ya, İlçe Kaymakamlık başkanlığında kurulan kriz masasına ve tüm belediye başkanlarına ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yaşanan sel felaketinde belediyemizin altyapı ve cevre düzeni üzerinde çok büyük maddi hasar oluşmuştur. Belediyemizin imkânları belli. Mevcut imkânlarla selden oluşan maddi hasarların yaralarını sarmak mümkün değildir. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyoruz “dedi.
Belediye Meclis Üyesi ve Yerel Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar Bakan Demir’e yaşanan selde mağdur olan ilçe esnafı ve vatandaşların mağduriyetini içeren bilgilendirme dosyası ile sel baskını ile ilgili fotoğrafları verdi.
Gökçebey Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Çetin selden zarar gören esnaf ve sanatkârlar için hazırladığı raporu Bakan Demir’e verdi.    
Zonguldak ve Bartın bölgesindeki afetin genel hayatı etkileyen bir afet olmadığını anlatan Demir şunları söyledi: "Zararların ve ziyanların karşılanması için yazılan yazılar bile bunun karşılanacağı anlamına gelmez. Bunun için bizim yapmamız gereken sigortadır sigortanın önemini kavramamız gerekir. Belediye başkanları da ruhsat verirken yapıya müsait mi diye dikkat edecek. Suyun geldiği yere doğru gelmek marifet mi biraz daha yukarı çıkmalıyız. Su önüne çıkan engeli dinlemiyor. Su bulduğu yere akacak. Önüne set falan yaparsanız baraj olur. Karadeniz'de bununla ilgili hem DSİ' nin yapmış olduğu Giresun'da, Ordu'da ve Rize'de yapılan ıslah çalışmalarının çok yararlı olduğunu gördük. Oralarda taşkınlara yapılan mıntıkalarda çok bariz örneklerinden birisi de Güneysu ilçesidir. O kadar yağmurda Güneysu ilçesinde hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütü temsilcilerimiz ile birlikte 24 saat içerisinde hayat yüzde 98 normale döndü. O kadar büyük afet olmasına rağmen. Bunları biliyoruz çok güzel yardımlaşıyoruz ama bu bilgi ve becerilere muhtaç olmayacak şekilde de tedbirleri alalım. Bu bölgenin yağış aldığını hepimiz biliyoruz."
"Ağustu deresine giderek DSİ’nin çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Mustafa Demir,” Ağustu deresi üzerinde gerek devlet tarafından yapılan gerekse vatandaşlar tarafından yapılan köprü’lerin yıkılarak yeniden yapılması ve Ağustu dere güzergâhında gereken hassas çalışmaların bir an önce yapılarak dere kenarlarında bulunan istinat duvarların tamamlanması gerekir” dedi. Bakan Demir ilçede bazı esnafları ziyaret ederek sorunları hakkında kendilerinden bilgi aldı. Bakan Demir çocukları da sevdi ve fotoğraf çektirdi.  Daha sonra Bakan Demir Ereğli İlçesinde iftarına katılacağını söyleyerek ilçemizden ayrıldı. 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-08-30
Bu haber 1692 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 566
  Toplam: 5606583
   Online :

  83 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

SEMRA 2009-09-02 :

İnşallah bu ziyaret ilçemiz için hayırlara vesile olur..Ağustu deresine bir an önce bir çare bulunurda bir daha ilçemiz ser maduru olmaz...


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama