SİNCAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİNDE İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR!

                       Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı: "Sincan Uygur Özerk Bölgesinde İnsanlık Trajedisi Yaşanıyor Katliamı Kınıyoruz!
Konuyla ilgili Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz tarafından yapılan açıklamada” Halkların kardeşliği politikalarının esas alınmadığı ve hayata geçirilmediği tüm zeminlerde ırkçılığın, hoşgörüsüzlüğün ve sonucunda katliamların yaşanması kaçınılmazdır.

                    Doğu Türkistan’da yaşananlar yıllardır uygulanan baskıcı, anti-demokratik ve tek tipçi politikaların sonucudur ve bu politikalar günümüzde katliama dönüşmüştür.

                    Çin’in egemenliği altındaki Doğu Türkistan’da yüzlerce insan öldürülmüş, sokaklar vahşet görüntülerine sahne olmuştur. Bir o kadar vahimi ise yaşanan katliama, insanlık dışı uygulamalara BM’nin sessiz kalmasıdır. Yine Türkiye’de de dahil, ülkeler kendi iç sorunlarının irdelenmemesi karşılığında ya sessiz kalıyorlar ya da göstermelik kınamalarla yetiniyorlar.

                  Temel uluslararası belgeler kağıt üzerinde kalıyor, en temel hak olan yaşama hakkı fütursuzca ayaklar altına alınıyor.   Bir an önce olayların önüne geçilmeli, sorumluluğu olanlar yargı önüne çıkarılmalıdır. Sincan Özerk Bölgesine uluslararası bağımsız gözlemcilerin, insan hakları kuruluşları temsilcilerinin girmesine izin verilmeli, iletişime getirilen yasaklar kaldırılmalı, gerçekler gizlenmemelidir. Sorunların çözümünün demokratikleşmeden geçtiği bilinciyle; farklılıkların bir arada yaşayabileceği anayasal ve siyasal zemin oluşturulmalıdır. Halkların kendi dili, kimliği, kültürüyle barış içinde yaşaması esas alınmalıdır.

              Çin yönetiminin şimdiye kadarki uygulamaları göz önüne alındığında uluslararası toplumun harekete geçme zorunluluğu açıktır. Yaptırım gücü olan eylem, etkinlik ve kararlar hayata geçirilmelidir.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-07-13
Bu haber 1503 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 542
  Toplam: 5609843
   Online :

  20 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama