Mısır'dan gelip Devrek'teki akrabalarını arıyor

                      Devrek’ten 200 yıl önce Osmanlı Hükümeti tarafından Mısır’da görevlendirilen iki Türk’ün torunlarının torunu olan 32 yaşındaki Ahmet Faruk Osman akrabalarını bulabilmek için on gündür Devrek’te araştırmalar yapıyor.Ailesi ve çocuğu ile Devrek’e gelen Mısırlı Ahmet Faruk Osman, ilk olarak Güneri Esen, Raşit Korun ve Osman Kartoğlu’nu bularak kendisine yardımcı olmalarını istedi. Türkçe bilmeyen ancak İngilizce konuşabilen Osman, Devrek’te Çınar Otel’de konaklıyor, gündüzleri ise akrabalarını arıyor.
                    Mısır Hükümeti tarafından toprak verilen dedesinin dedesi Osman, dedesi Faruk’un ismi verilen Ahmet bazı ipuçları elde ettiğini söyledi. Dedelerinden birinin eşinin Devrekli olması ve gittiği Mısır’ı beğenmeyerek bir çocuğunu alıp tekrar Türkiye’ye dönüp Devrek’e yerleştiğini söyleyen Osman, birgün akrabasına ulaşacağını söylüyor.
                    Büyük dedelerinin Mısır’da evlenip aile oluşturduğunu anlatan Mısırlı Osman, kendisinin de bu aileden bir torunlarının olduğunu ve Türk kökenli ailenin çok genişlediğini, Mısır’da yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Haberin Kaynağı:Devrek Postası

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-06-25
Bu haber 2007 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 529
  Toplam: 5606546
   Online :

  74 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama