Bodur Meyve Yetiştiricilerine Eğitim Gezisi

Gökçebey İlçe Tarım müdürlüğünden yapılan basın açıklaması
                     "AB Aktif İstidam Tedbirleri Hibe Planı–2008 kapsamında Çaycuma Köylere Hizmet Götürme Birliğince uygulanmakta olan “Bodur Meyve Yetiştiriciliği Eğitimi Projesi” devam etmektedir.

                    17-18-19 Haziran 2009 tarihlerinde bodur meyveciliğin yoğun olarak yapıldığı Isparta Eğirdir İlçesine Çaycuma Kaymakamı İsmail KAYGISIZ, İl Tarım Müdürü Yusuf AKIN, Proje ve İstatistik Şube Müdürü Uğur Mert GÜÇLÜ, Devrek İlçe Tarım Müdürü Şule KAFKASLI, 100 kursiyer-kursiyer yakını ve İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden 6 teknik elemanın katılımı ile teknik gezi düzenlenmiştir.

                       3 Otobüs kiralanarak gerçekleştirilen ve 3 gün süren süren gezi organizasyonu Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde görevli konu uzmanları tarafından planlanmış, gezi süresince modern meyve bahçelerinin yanı sıra meyve suyu fabrikası, soğuk hava depoları, üretici birlikleri ziyaret edilerek meyveciliğin Eğirdir ekonomisi için ne kadar önemli olduğu ve istihdama katkısı yerinde görülmüştür.

                       Arazi yapısı ve işletme büyüklüğü itibari ile Çaycuma-Devrek-Gökçebey İlçeleriyle benzerlik gösteren Eğirdir İlçesinde meyveciliğin yarattığı istihdam görülmüş ve geziye katılanların meyve bahçesi kurma yönünde motivasyonları artmıştır.

                         Kursiyerler teknik geziden son derece memnun kalmış ve gezi sırasında gördüklerinden etkilendiklerini kendilerinin de en kısa sürede meyve bahçesi kurmayı istediklerini, bu tür teknik gezilerin daha sık düzenlenmesi halinde bölgemiz tarımına olumlu katkı sağlayacağını ifade etmişlerdir.

                         Kasım ayı sonuna kadar devam edecek olan proje kapsamında, kursiyerler Eylül veya Ekim ayında yapılması planlanan 2. teknik geziyi sabırsızlıkla beklediklerini ve bu geziye yakınları ile birlikte katılmayı düşündüklerini belirtmişlerdir.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-06-23
Bu haber 1504 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 482
  Toplam: 5550233
   Online :

  13 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama