Demokrasimize yapılmış bir darbedir
Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun beraberinde Belediye Başkanları ve ilçe başkanları birlikte darbe girişimini kınadı

“DEMOKRASİMİZE SALDIRDILAR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cuma akşamı Gülen Cemaatine yakın askerler tarafından yapılan darbe girişimini kınadı.
CHP İl Başkanı Ahmet Altun, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri ilçe ve belde teşkilat başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanları ve parti üyelerin katıldığı toplantı ile kınama mesajı yayınlayan İl Başkanı Altun,Cuma akşamı yaşadığımız olay doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize karşı yapılmış açık bir saldırıdır. Bu darbe girişimini ve demokrasiye yapılan saldırıyı Cumhuriyet Halk Partisi olarak açıkça lanetliyoruz.
Bu darbe girişiminde hayatını kaybeden asker, polis ve vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
CHP bugüne kadar demokrasiyi geliştirmek, derinleştirmek için ağır bedeller ödemiştir. Bundan sonra da Laik Cumhuriyetimizin değerlerinin korunması ve demokrasi için mücadele etmeye devam edecektir. Bizler laik cumhuriyetimize karşı yapılan her türlü müdahaleye karşı dik ve kararlı şekilde durmaya devam edeceğiz. Biz CHP olarak, askeri ve sivil her türlü darbeye karşıyız.

Teröre karşı nasıl ortak bir tavır koyuyorsak, demokrasi üzerindeki vesayete karşı da ortak tavır, ortak hedef koymalıyız ve mücadele etmeliyiz. Demokrasi üzerindeki vesayet hiç bir şekilde kabul edilemez. Her koşulda, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, Laik Cumhuriyeti savunmak hepimizin ortak görevi ve ortak paydası olmalıdır.
Bu darbe girişimini önlemede parlamenter demokratik sistemimizin büyük payı olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu nedenle bundan sonraki süreçte artık parlamenter sistemimizi nasıl daha güçlü hale getirebiliriz, bunun çabası içerisinde olmalıyız. Çözüm, tam bir demokrasi, gerçek anlamda kuvvetler ayrılığı ve güçlendirilmiş bir parlamenter sistemdir.
Yaşadığımız tüm sorunları, tam demokrasi, daha fazla özgürlük ve adalet içinde çözebiliriz çünkü özgürlüklerin kısıtlanması, adaletin tek taraflı hale getirilmesi ve demokrasiden taviz verilmesi, sorunları çözülemez hale getirecektir.

AKP`nin, yaşanan darbe girişimini, buradan adeta siyasi rant sağlarcasına başkanlık surecinde bir mevzi kazanma aracı olarak görmemesi gerekir. Bununla birlikte yaşanan darbe girişimini kullanarak, kendilerine muhalif tüm kesimi devlet kurumlarından tasfiye etmeye yönelik anlayışı da asla kabul etmeyeceğiz. Bu durum bir “cadı avına” dönmemelidir. AKP bu durumu kendi menfaatleri için kullanmamalı, demokrasiden hali hazırdaki uzak tutumunu daha da genişletmek için faydacı bir yaklaşım içinde olmamalıdır. Her şey hukukun içinde yapılmalıdır, yaşananlar nedeniyle hukuktan vazgeçmek, hukukun dışına çıkmak hem devletimizin saygınlığına gölge düşürür hem de ülkemizin geleceğini tehlikeye atar.

Bunları söylerken bir gerçeği de ortaya koymak zorundayız. TSK`nin bu hale gelmesi, komuta kademesinin çökmesi Balyoz ve Ergenekon davalarıyla yurtsever, Atatürkçü subayların tasfiye edilmesinin bir sonucudur. AKP Hükümeti, TSK`ya Fethullahcı Örgütle birlikte kumpas kurmuş, ülkenin Genel Kurmay Başkanı terör örgütü lideri olduğu iddiasıyla hapse atılmıştır. Dönemin Başbakanı bu davaların savcısı olduğunu söylemiş, ardından da “kandırıldık” diyerek günah çıkartmıştır.
Bu darbeciler hangi hükümet döneminde yükselmiştir, MGK`da ve Yüksek Askeri Şura Toplantısında kendileri ile ilgili neler konuşulmuştur?
Ülkemiz gerçekten çok büyük bir tehlike atlatmıştır. Gazi Meclisimiz tarihinde ilk defa bombalanmış, bu büyük bir utanç olarak da tarihte yerini almıştır.

Darbeyi önleyen en önemli unsur darbecilere hayatı pahasına geçit vermeyen kahraman asker ve emniyet güçlerimizdi. Halkımızın zaten darbelere desteği söz konusu değildir.

Herkesin içini acıtan, emir kulu Mehmetçiğe yapılan muamele asla kabul edilemez. Mehmetçiğin linç edilmesi, kemerlerle dövülerek küçük düşürülmesini asla kabul etmediğimizi de söylemek istiyorum. Bu erleri yerlerde sürükleyen, kırbaçlayan, döven, öldürenler, bize ellerine fırsat geçtiğinde neler yapabileceklerinin bir gösterimini de yapmışlardır.
AKP`nin, halkı sokakta tutma çabası da artık son bulmalıdır, aksi halde istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Halk arasında gerilimi tahrik ve teşvik edici üslup ve girişimlerden kaçınılmalıdır. Bundan sonrası için AKP`nin yapması gereken, kendisine oy vermeyenlere karşı söylemlerini değiştirmesi, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçerek herkesin hükümeti olduğunu hatırlamasıdır.

Silahlı darbe başarısız olmuştur, şimdi sıra bunun sivil darbeye dönmemesi için atılacak adımlardır.

Toplumsal barış, kardeşlik ancak tam demokrasiyle olur. Demokrasi de lafla değil, bu kavrama gerçek bir inanç ve bağlılıkla olur. Görev hükümetindir, biz hazırız. Demokratik, Laik Cumhuriyet hedefinde buluşalım.
Bizi buraya AKP`nin maceracı politikaları getirmiştir, artık bundan vazgeçsinler.
Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın demokratik Laik Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türkiye’si.

Haber: CUMA 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2016-07-18
Bu haber 1218 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 352
  Toplam: 5551136
   Online :

  22 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama