Gökçebey’de Yöresel Herkime Evleri Kültür Turizmine Açıldı
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Gökçebey Kaymakamlığı arasında olan proje kapsamında Yöresel Herkime Evi’nin kapanış programı yapıldı. Ayrıca Yöresel Herkime Evi önünde iftar yemeği düzenlendi.

Gökçebey ilçesine bağlı Hacımusa Köyü eski Herkime evlerinin BAKKA projesi kapsamında yapılan restorasyonu kapsamında program düzenlendi ayrıca katıln tüm davetlilerle birlikte iftar yemeği yenildi. Yöresel Herkime Evi önünde düzenlenen programa; Gökçebey İlçe Kaymakamı Bünyamin Bilgin, Gökçebey İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Üsteğmen Onur Şahbaz, Bakacakkadı Belediye Başkanı Sezgin Özdemir, Proje muhasebecisi İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu, Proje Koordinatörü Kadir Çelik, BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu, Çaycuma İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Cem Oktay, Ak Parti Gökçebey İlçe Başkanı Lokman Aydın, İl genel meclis üyesi Rahmi Albuz, İşadamı Sezai Çanakçı, Gökçebey MMC MYO müdürü Adnan Topuz, MYO Güçlendirme Ve Yaşatma Derneği Başkanı Sevgi Kurtoğlu, Yerel Tarihçi Sadi Uyar, Turizmci Engin Zaman, Proje sekreteri Erhan Elieyi, Cuma gazetesi sahibi Davut Uyar,Muhtarlar,  ile Gökçebey ve Çaycuma’dan çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı'nın Kastamonu'da olması sebebiyle programa çelenk gönderdi.

“AMACIMIZ HERKİME EVLERİNİN BİR SAFRANBOLU EVLERİNE BENZETİLMESİDİR” 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, BAKKA Projesi kapsamında yapılan “Yöresel Herkime Evi” kapanış programında konuşan Proje Koordinatörü Kadir Çelik, Gökçebey Herkime Evi’nin 2. Safranbolu evlerinin mimarisinin doğduğunu ve Herkime Evi’nin turizm için çok önem kazandığını belirtti. Çelik;”Yöresel adıyla “Çantı” olarak bilinen tam anlamıyla ahşaptan yapılmış ve yok olmaya üstün tutması nedeniyle buranın Karabük Varlıkları Koruma Müdürlüğünce “Herkime Evi”nin işi yapılarak Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesi’nin kültür turizmine kazandırılması ve bu pilot proje uygulaması ile daha sonra yapılacak olan AB Projeleri aracılığıyla bu gölgedeki tüm Herkime evlerinin bir Safranbolu evlerinin ülke turizmine kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu proje ile onarımı ve düzenlemesi yapılan iki katlı olan Herkime Evinin üst katında 4 odalı 8 kişilik konaklama olanağı özgün yapısında ahır olarak kullanılan alt katında ise Halk Eğitim kursları için merkez, internet ve bilgisayar odası, kafe, toplantı alanı, köy tüzel kişiliği için kültürel ve sosyal alan oluşturulması, bölgenin coğrafi yapısı ise avcılığa uygun olması sebebiyle, alternatif sporlar açısında önemli bir merkez olma potansiyelini ortaya çıkartarak, kültür ve eğlencenin bir arada olduğu doğal bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu proje ile Gökçebey’in turizm açısından çeşitliliğini artıracak konuma getirmektir. Projenin il hedefi ofis ve insan kaynakları oluşturmaktı. Proje ekibini oluşturduk. Herkime bölgesinde birim oluşturuldu. İkinci faaliyetimiz ise proje tanıtımını gerçekleştirmek oldu. Bu kapsamda açılış etkinliğini yaptık. Tabela, afiş, pankart gibi araçlarla tanıtımlar yapıldı. Yöresel Herkime Evi adında web sitesi kuruldu. Şimdi bu siteyi bu zamana kadar 3 Bin 700 kişi ziyaret etti. Yerel ve ulusal haberler yapıldı. Ayrıca BAKKA Nisan 2016 bülteninde yer aldı. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretler gerçekleştirildi. 3. faaliyetimiz ise Herkime Evi’nin onarımının gerçekleştirilmesi oldu. Bu kapsamda çok yoğun çalışmalarımız oldu. Burada çok faaliyetlerimiz gerçekleşti” dedi.
 
“BEN BU EVİN BU KADAR GÜZEL OLACAĞINI TAHMİN ETMEMİŞTİM”
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri İbrahim Kuzu ise burada yaptığı açıklamasında duygularını şu şekilde aktardı; “Bu proje çok güzel bir proje. Ben evin başlangıcında buraya gelmiştim. Ben bu evin bu hale geleceğini söyleseler bile çok da inanmazdım. Ellerinize sağlık. Finansman sağlamak elbette çok önemlidir. Bunun başvurusu süresinden başlayıp uygulama aşamasına kadar takip etmek ve sağlamak çok önemlidir. Kaymakam beye çok teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olur. Burası ters ve gelinecek yer olarak zor bir yer düşünülebilir aslında ama havalar daha da güzel olunca buranın kalabalık olacağını düşünüyorum. Umarım faydalı olmuşuzdur, çok teşekkür ediyorum.”

“GÖKÇEBEY ZONGULDAK’IN DİĞER İLÇELERİNDEN FARKLI BİR İLÇEDİR”
Gökçebey İlçe Kaymakamı Bünyamin Bilgin de konuşmasında BAKKA tarafından sağlanan destek kapsamında Yöresel Herkime Evi’nin korunması kapsamında tüzel kişileri buraya davet ederek, Gökçebey’in 4 husustan dolayı Zonguldak’ın diğer ilçelerinden farklı bir ilçe olduğunu ifade etti. Bilgin ayrıca Herkime’de 70 kadar ev olduğunu bunların bir kısmının koruma altına alındığını kaydederek; “Gökçebey benim açımdan 4 önemli husustan önemlidir. 4 farklı tanımla ben Gökçebey’i tanımlıyorum. Bir tanesi Bartın, Zonguldak Karabük, Bolu ve Kastamonu’nun ortasında kaldığı içinde önemlidir. Bütün geçiş güzergahlarının tam ortasındadır. Diğer bir husus ise, şehrin tam ortasından Filyos Nehri geçer. Bu da berekettir. Diğer bir mesele ise, tabiatın Zonguldak’ın diğer ilçelerine göre daha farklı ve yeşil oluşudur. 4. husus da, Herkime’dir, Herkime diğer köylerimizden daha da farklıdır. Bu gördüğünüz ahşap evlerin tamamı Herkime’dedir. Diğer köylerimizde de pek fazla rastlayamazsınız. Bu Herkime evlerinizi olabildiğince gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Modern mimaride ahşap evlere pek önem verilmiyor. Baktığınızda çok da sanatı içeren kaliteli ve kültürü barındıran evlerdir. Herkime’de bu evlerden yaklaşık 70 kadarı bulunmaktadır. Bunların bir kısmı koruma altına alındı. Diğer geri kalanlarının da devlet tarafından da korunma kapsamına alınması gerekiyor. Biz özel teşebbüsü korumak için Herkime’ye çağırıyoruz. Bunların tekrar inşası, imarı, restorasyonu ve bunların yaşatılması için çaba sarf etmemiz lazımdır. Bu evleri bu hale getirmek için arkadaşlarımızın yoğun çabası oldu. Bu proje kapsamında BAKKA’ya ekonomik anlamda destek olduğu için mesai arkadaşlarım olmak üzere teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından BAKKA tarafından desteklenen proje kapsamında “Yöresel Herkime Evi”nin bu zamana kadar nasıl geldiğini anlatan slayt gösterisi izlendi. Son olarak Çaycuma İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu tarafından dua edilmesinin ardından oruçlar açıldı.

 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2016-06-16
Bu haber 3830 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 791
  Toplam: 5610092
   Online :

  93 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama