VALİ ATA’DAN GÜLŞEN’E ÇÖP UYARISI

                 Zonguldak Özel İdareler ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği toplantısı'nda Vali Erdal Ata ve Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen arasında gergin anlar yaşandı. Ata, Gülşen'in konuşmalarına sert yanıtlar verdi.
         Ata: "Belediyeler 5 kuruş paraya muhtaçken, 200 bin TL'lik yatırımı çöpe atacak kadar zengin değiliz. Ben ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Her toplantıda bunları tartışırsak biz Özel İdare olarak çıkalım, siz de ne haliniz varsa görün."
                Gülşen: "Devrek ve Gökçebey, çöpünü Çaycuma'ya naklettiği anda isyan çıkar. Halkımıza bunu anlatamam. Muhalefetle de başa çıkamam. CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk muhalefettir. Devrek ve Gökçebey başının çaresine baksın. Biz, Çaycuma'ya kabul etmiyoruz" dedi.
               Zonguldak Özel İdareler ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği toplantısı dün tüm belediye başkanlarının katımıyla gerçekleştirildi.
             Toplantının en önemli gündem maddesi olan katı atık tesisi görüşülürken Çaycuma Belediye Başkanının ilçelerinde kurulan transfer istasyonu ile ilgili söyledikleri Vali Erdal Ata'nın tepki göstermesine neden oldu.
                Toplantıya Vali Erdal Ata, Merkez, ilçe, belde belediye başkanları ve İl Çevre ve Orman Müdürü Nazmiye Uzun katıldı. 
              Açılış konuşmasında belediyelerin katı atık tesisi için gerekli ödemeleri bir an önce yapmaları gerektiğini ve katı atık tesisinin işleme geçmesi gerektiğini belirten Vali Ata; "Çöp sorunu ilimizin ciddi bir sorunudur. Ben her gün dolaşırken sağda solda çöp görmekten rahatsız oluyorum" dedi.

Vali Erdal Ata konuşmasına şöyle devam etti:
               "2008 Kasım ayından beri il genelinin tamamında olmasa bile Merkez, Kozlu, Kilimli ve bu civardaki belediyelerimizin çöpleri Düzenli Depolama Alanı’na gönderilmektedir. Ancak hedefimiz belediyeler birliği olarak bugüne kadar ciddi bir yatırım yapıldı ve 31 belediyenin çöpleri günü gününe toplanıp Çöp Döküm Alanı’nda bertaraf edilmesi gerekmektedir.  Şuanda mevcut işletmecimizle bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Bazı şeyler arzu ettiğimiz gibi yürümüyor. Belki bu işletmecinin tecrübesizliği yâda bizim arkadaşlarımızın ilk defa böyle bir uygulamanın içerisinde oldukları için sıkıntılar oluyor olabilir.
            Çöp sorunu ilimizin ciddi bir sorunudur. Ben her gün dolaşırken sağda solda çöp görmekten gelişi güzel atılmış olmasını görmekten rahatsız oluyorum. Eminim tüm belediye başkanlarımız ve çevreye duyarlı vatandaşlarımız bu görünen tablodan hoşnut değildir. Belediyelerin 4 aylık paylarından para kesilmeyeceği için çöp döküm alanı ile ilgili ödemelerinizi yaparsanız iyi olur. Şuanda 466 milyar borç gözüküyor.  Bunlar bir an önce ödenmeli ki biz tesisi çalıştırabilelim."

Vali Ata ile Başkan Gülşen atıştı
                Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, ilçelerinde kurulan tesisle ilgili görüşlerini bildirmek için söz aldı.
              Devrek ve Gökçebey'in çöplerinin Çaycuma'daki transfer istasyonuna gelmesi halinde vatandaşların isyan çıkaracağını ifade eden Gülşen'e ZONÇEB Başkanı Vali Erdal Ata sert çıktı.
              Gülşen, Devrek ve Gökçebey'den gelen çöpleri kabul etmediklerini ve vatandaştan büyük tepki aldıklarını belirterek; "Devrek ve Gökçebey çöpünü Çaycuma'ya naklettiği anda isyan çıkar. Ben halkımıza bunu anlatamam. Bu konuyla ilgili toplantı yapıldı ama vatandaşımız çok da tatmin olmadı. Vatandaşımızla yeniden toplantı yapılması gerekiyor. Ayrıca meclis toplantımızda da bunun kaldırılması için gündem maddesi sundular. Muhalefetle de başa çıkamam.CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk muhalefettir. O zaman devletin kamuoyuna çıkıp açıklama yapması lazım. 'Çöp transfer alanının hiçbir şeye zararı yoktur' denilmesi lazım. Yada herkes başının çaresine baksın. Devrek ve Gökçebey nereye atmak istiyorsa çöpünü oraya atsın. Ama biz Çaycuma'ya kabul etmiyoruz" dedi.

Ata: 'Belediyeler 5 kuruşa muhtaç'
                Belediye Başkanının sözlerine karşılık veren Vali Erdal Ata tepkisini şöyle dile getirdi: "Bu proje yapılırken siz orada belediye başkanı değil miydiniz? Bunu zamanında söyleyecektiniz. Çaycuma'ya 200 bin TL'lik yatırım yapılmış, belediyeler 5 kuruş paraya muhtaç 200 milyarlık yatırımı biz kaldırıp çöpe atacağız. 200 bin TL'lik yatırımı çöpe atacak kadar zengin değiliz. Orada yapılan tesisi taşıma şansımız yok ki. Çaycuma Belediyesi olarak 'o tesisi kaldırıp başka yere taşıyalım diyorsanız' hayhay buyurun. Transfer istasyonları depolama alanı değildir. Günlük toplanan çöplerin depolama alanına düzenli transfer edileceği bir istasyondur. Bu dünyanın her yanında şehir merkezlerinde kuruludur. Gidin İstanbul'un içinde kaç tane transfer istasyonu vardır. İstanbullu çöpten rahatsız olmuyor mu?  Ankara'nın merkezinde birçok transfer istasyonu var. Çaycuma'da 3-5 dükkân sahibi bundan rahatsız oluyor da İstanbul, Ankara'daki insanlar rahatsız olmuyor mu? Halk tepki gösteriyorsa halkı bana gönderin. Halk buraya gelsin. Ayrıca biz tekrardan neden vatandaşla toplantı yapalım ki. Vatandaşın evinin etrafı çöplük gibi. Bundan rahatsız olmuyorlar da tesisten mi rahatsız oluyorlar? Biz orada bu çalışmayı yapacağız. Gerekirse oraya jandarma, polis dikeriz. Ama orada demeye başlayacağız.
                        Bir işi yapmaya karar verdiyseniz geriye dönüşü olmaz. İtirazlarınızı zamanında yapacaksınız. Biz ve belediyeler 5 kuruşa muhtaç diye şuradan buradan para toplamaya çalışırken, 200 bin TL'lik yatırımı 'şu itiraz bu itiraz ediyor' diye hizmet dışı bırakamayız. Eğer o itiraz edenler faturasını ödüyorsa buyursunlar gelsinler bizde tesisi başka yere yapalım. Bu kadar. Ben ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Her toplantıda bunları tartışırsak biz Özel İdare olarak çıkalım, ne haliniz varsa görün. Böyle şey olmaz. Yer bize tahsisli ise Gökçebey'de Devrek'te çöpünü getirecek. Bunun hesabını siz değil, birlik verir."
 
Haber Kaynağı: PUSULA GAZETESİ

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-06-10
Bu haber 1683 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 558
  Toplam: 5551342
   Online :

  97 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama