Uğur Mumcu Gökçebey’de Saygıyla Anıldı
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun  Katledilişinin 23.Yılında CHP Gökçebey ilçe teşkilatı anma programı düzenledi.
Gökçebey cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleşen anma programına, CHP Gökçebey ilçe teşkilatı ve vatandaşlar katıldı. Anma programı CHP Gökçebey ilçe başkanı Cem Oktay’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ardından, Uğur Mumcu ve tüm demokrasi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

CHP Gökçebey ilçe teşkilatı yönetim kurulu üyesi Eğitimci Alirıza Yılmaztürk’ün  Açılış konuşmasının, Ardından CHP Gökçebey ilçe başkanı Cem Oktay günün anlam ve önemine ilişin bir konuşma yaptı.
Oktay yaptığı konuşmada,”Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu; cesur, ilkeli, dürüst gazetecilikten ödün vermeden, korkusuzca kullandığı kaleminin gücüyle sürdürdüğü onurlu yaşamını haince kurulan bir pusuda kaybetmesinin 23. yılında yine sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.
Sağlıklı bir toplumsal yapının temeli adalet ve demokrasi olgusudur. Toplumsal değerlerde bu olgular daima güçlü, daima ilerleyen ve daima yol gösterici olmalıdır. Adalet ve demokrasi duygularının yıpranması, artık bu kavramlara inancın kalmaması toplumların başına gelebilecek en kötü durumlardan biridir.
Bir de, adalet ve demokrasinin karanlığa hapsolmaması adına kalemiyle, aklıyla, sanatıyla ışık tutanlar vardır ki onlar, adaletin olmadığı ülkelerde fazla uzun bir hayat süremezler. Ya da yaşamları, işleri, ekmekleri sürekli tehdit altındadır. Çünkü yazdıkları, çizdikleri, söyledikleri ile ayağına bastıkları karanlık güçlerin soğuk nefesi sürekli enselerindedir.
Üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen pek çok aydın cinayeti hala karanlıktadır. Özgür basına, gazetecilere ve bilim inanlarına yönelik faili meçhul siyasi cinayetlerin sorumlularının bulunması, demokratik hukuk devletinin bir gereğidir. Özgürlük ve demokrasi ayıbı olan, tüm faili meçhul cinayetler ülkemizin utancıdır.
Ülkemiz bu anlamda maalesef kötü bir karneye sahip, nice aydınlık ve özgürlük savaşçısını yitirdik hain pusularda. Ve o pusularda Uğur Mumcu’yla, Muammer Aksoy’la,Abdi İpekçi'yle, Turan Dursun’la, Muammer Aksoy'la, Ahmet Taner Kışlalı'yla,  Bahriye Üçok’la, Onat Kutlar’la, Metin Göktepe’yle, Hrant Dink'le barıştan, demokrasiden, aydınlıktan yana ne çok şeyi de birlikte yitirdik.
24 Ocak 1993’te katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu başta olmak üzere, suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınlarımızı ve yine 14 yıl önce bir 24 Ocak günü Diyarbakır Emniyet Müdürü iken makam aracında uğradığı alçak bir saldırı sonucunda hayatını kaybetmiş ve faili hala bulunamamış Gaffar Okkan’ı ölümlerinin yıldönümünde saygı ve özlem ile anıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi ailesinin eşsiz üyelerinden biri, Ülkemiz siyasetinin en renkli siması, toplumsal konularda duyarlı, ve tek başına muhalefet olabilen Kamer Genç abimize  Allah'tan rahmet; ailesine, tüm sevdiklerine, Tuncelililere ve Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşlarına başsağlığı diliyorum “ dedi
 
Konuşmaların ardından anma töreni sona erdi.


 
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2016-01-24
Bu haber 1183 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 290
  Toplam: 5616080
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama