GÖKÇEBEY'DE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANILDI
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü  ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Gökçebey’de tören düzenlendi. Tüm yurtta olduğu gibi,18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Gökçebey’de de bir program düzenlendi. Gökçebey’ de şehitleri anma programı  Cumhuriyet meydanında sabah düzenlenen anma programı kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığının Atatürk Anıtına çelenk sunması ve saygı duruşu, istiklal marşı okunması ile başladı. Daha sonra Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Elvan Terzi Çanakkale Şehitlerini anlatan bir konuşma yaptı.

 Terzi Konuşmasında;Bugün Türkün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale zaferinin 100 üncü yıldönümünü kutlamak ve kanlarıyla şanlı bayrağımıza rengini veren, üzerinde yaşadığımız toprağı bizlere vatan yapan, bu uğurda canlarını feda ederek mertebelerin en büyüğü olan şehitlik mertebesine erişen, aziz şehitlerimize minnet ve şükran duygularımızı sunmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Çanakkale zaferi ile dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, Türk milletinin aktif bir rol oynadığı, başkomutan Mustafa kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı azmin mücadelesi olmuştur.
Birinci dünya savaşını galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale boğazında aylar boyunca devam eden deniz ve kara savaşı yapmıştır. Düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir.
Çanakkale boğazını denizden geçemeyeceğini anlayan düşman, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişler böylece İngiliz, Fransız, Avustralya, yeni Zelanda, diğer sömürge ülkelere ait ve Anzak adı verilen askeri güçler, karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19. tümen komutanı Mustafa Kemal Atatürk süngü tak! " emrini vererek yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan " Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" sözlerini söylemiştir. Böylece tarihin en büyük siper savaşı başlamış, Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük zafer kazanılmıştır.bozguna uğrayan düşman ordusu çekip gitmek zorunda bırakılmıştır.
Türk ordusunun  Çanakkale’de  vermiş  olduğu  bu büyük mücadele dünya tarihi üzerinde  büyük etki oluşturmuştur bu   anlamlı   zafer   günümde  kutsal   vatan   topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi rahmet şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun “ dedi
 
Daha sonra protokol üyeleri, gazi ve şehit yakınları, şehit mezarlarına karanfil bıraktı, dua etti. Tören Gökçebey çok programlı lisesi toplantı salonunda devam etti. Toplantı salonunda Çanakkale savaşı temsili oyunu Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından sergiledi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-03-19
Bu haber 1493 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1393
  Toplam: 5611512
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama