GÖKÇEBEY İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ BASIN BİLDİRİSİ

                     Uluslar arası Sütçülük Federasyonunun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince 21 Mayıs günü Federasyona üye tüm ülkelerde “Dünya Süt Günü”olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün içinde bulunduğu hafta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından “Süt Haftası” olarak ilan edilmiştir.
                    Yeterli ve Dengeli beslenmede süt ve süt ürünlerinin büyük önem taşıdığı bilinen bir gerçektir. Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7’den 70’e herkesin vücudu için lüzumlu olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez tek besin kaynağıdır.
Süt büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içerir. Vücudun birçok hayati fonksiyonunun sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir. Sütte kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunur. Ayrıca süt; A,B,C,D,E,K vitaminlerini içerir, Hücre ve doku oluşumunda rol alır, Dişleri korur ve çürükleri önler, Saç ve tırnak oluşumunda rol alır, Yaraların çabuk kapanmasını sağlar, Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar, Kasları güçlendirir, Kemikleri sertleştirir, Kronik bronşiti önler, Kemik erimesini önler, Beynin gelişmesi ile çalışmasında faydalıdır.
                    Faydaları saymakla bitmeyen sütün veya sütten yapılan yiyeceklerin günde en az yarım litre tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü Yarım litre süt, günlük ihtiyacımız olan; Kalsiyumun % 75’ini, Fosforun % 60’ını, İyotun % 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini, C vitamininin % 15’ini, A vitaminin % 23’ünü, D vitaminin ise % 16’sını karşılar. Oysa ülkemizde yılda kişi başına toplam 24 litre süt tüketilmektedir. İşlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimi ise kişi başına 11 litre düzeyinde bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinin pek çoğunda sadece işlenmiş içme sütü tüketimi kişi başına yılda ortalama 94 litre düzeyindedir. Bu rakamlarda ülkemizde süt ve eşdeğeri ürünlerin tüketimi çok gerilerde olduğunu  ortaya koymaktadır.
                       Bütün bunlar ışığında sağlıklı bir toplumda sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsak, süt ve süt ürünlerini bundan böyle kendimiz severek bolca tüketmeli, daha sonrada aile bireylerimize ve çevremize faydalarını anlatarak onları da süt içmeye teşvik etmeliyiz.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-22
Bu haber 1677 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 757
  Bugün : 181
  Toplam: 5552409
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama