Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Gökçebey’de Anıldı
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun  Katledilişinin 22.Yılında CHP Gökçebey ilçe teşkilatı anma programı düzenledi.
Gökçebey cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleşen anma programına, CHP Gökçebey ilçe teşkilatı, Atatürkçü Düşünce Derneği Gökçebey şubesi ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı. Anma programı CHP Gökçebey ilçe başkanı Cem Oktay ve Atatürkçü Düşünce Derneği Gökçebey şubesi başkanı Sahip Kıylı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ardından  bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını CHP Gökçebey ilçe teşkilatı yönetim kurulu üyesi Eğitimci Alirıza Yılmaztürk yaptı. Yılmaztürk ; “Dostlar; barış, özgürlük, demokrasi ve adalet gönüllüleri ! Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitlerimizi anma etkinliğine hoş geldiniz. 24 Ocak 1993 yılında, evinin önünde, düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu yitirdiğimiz Uğur Mumcu'nun katledilişinin 22.yılında yine birlikteyiz,yine beraberiz,Uğur Mumcu’ların, demokrasi şehitlerimizin fikirlerini dünden daha cesaretli,daha yürekten,daha da çoğalarak yüksek sesle haykırıyoruz. Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, onların canlarına hep Ocak ayında kıyıldı.Uğur Mumcu,Turan Dursun, Çetin Emeç, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy,Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Necip Hablemitoğlu, GEZİ sürecinde yitirdiklerimiz, bizden, daha yürekli olmamızı bekliyor “dedi

Ardından CHP Gökçebey ilçe başkanı Cem Oktay günün anlam ve önemine ilişin bir konuşma yaptı. Oktay yaptığı konuşmada,”Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay... Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy hep Ocak ayında yitirdiklerimiz...  Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık işlerden, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuştur tarih boyunca aydınlardan, aydınlatanlardan. Çünkü korkar yarınlarımızı çalanlar, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğini karartanlar.
Bu korku öyle derin bir korkudur ki, ancak karşılarında engel gördükleri güçleri, ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar içlerindeki canavarın kana susamış haykırışlarını.
Kanla, karanlıkla beslenenler ölüm emirleri yağdırarak, alçakça pusularda katledileceklerin ölüm planlarını yaparlar haince, sonra taşeronlarına uygulatıp hain planlarını, uzaktan izlerler yarattıkları kanlı tabloyu.
Oysa tetiği çeken elin namlunun ucundakiyle, bombayı otomobile gizlice koyan elin hedefindekiyle hiç bir alıp veremediği yoktur. Öldürdüğünün, yok ettiğinin onun daha iyi bir yaşam sürmesi içindir mücadelesi, yani katili için ölmüştür aslında maktul...
Ne acı dostlar, bu ülkede insanlar hızla birbirine düşman ediliyor, gözünü kırpmadan hiç tanımadığı birinin yaşam hakkını elinden alabiliyor.
Faili meçhul cinayetler konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde 22 yıldır aydınlatılamamış Uğur Mumcu cinayetine karşılık onun anısı karşısında boynumuz eğik, ama değerlerini korumak ve yaşatmak adına başımız dimdik olmalı, hiç yorulmamalıyız, asla dönmemeliyiz aydınlığın yolundan.
Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için, aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti. 
Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak, Atatürk gibi egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti.
 Bugün , gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun evinin önünde kurulmuş haince bir tuzakla aramızdan ayrılışının ve bu cinayetin hala aydınlanamayışının 22. yıldönümü, 31 Ocak günü yine evinin önünde alçakça vurulmuş Muammer Aksoy'un ölümünün ve cinayetin aydınlatılamayışının 25. yıldönümü olacak.

Demokrasi Şehitlerimiz, Turan Dursun,Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar,Metin Göktepe, Necip Hablemitoğlu, ve son dönemde yitirdiğimiz genç fidanlarımız ve daha niceleri bu ülkenin cesur ve onurlu isimleri olarak fikir mücadelemizde yaşayacaktır.
Ne acı, bu listenin böyle uzayıp gitmesi, ne utanç verici.
Faili meçhul siyasi cinayetlerle yaşamdan kopartılmış aydınlarımızı unutmamak, unutturmamak için, bu cinayetlerin takipçisi olmak için, hafızalardan silinmesine engel olmak için, toplumsal belleğimizi diri tutmak için, "Gerçekler ortaya çıksın, kim incinecekse incinsin!" sloganını daha yüksek sesle,daha büyük inançla,daha büyük kitlelerle haykırmalıyız. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum
” dedi
 
Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği ile Kültür ve Sanat Derneği Adına Asaf Adabaş bir konuşma yaptı.
 
Konuşmaların ardından anma töreni sona erdi.
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-01-24
Bu haber 1294 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 211
  Toplam: 5613711
   Online :

  39 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama