Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, BEÜ Akademisyen ve İdari Personeliyle Buluştu
Zonguldak’a gelen Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesindeki akademisyen ve idari personelle kahvaltılı toplantıda buluştu. Eğitim Sen Genel Merkez Yükseköğretim Uzmanı İlker Akçasoy’un da katıldığı ve Eğitim Sen Zonguldak Şube binasında gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıda üniversitelerde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara karşısında nelerin yapılabileceği tartışıldı. Toplantıda akademisyen ve idari personelin görüş ve önerileri alındı. 
Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, akademisyen ve idari personelle yapılan toplantının ardından Eğitim Sen Zonguldak Şube Yürütme Kurulu ve İlçe Temsilcilikleri Yürütme Kurullarıyla toplantı yaptı.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ YARGI KARLARINA UYMALI”
Toplantı öncesinde basına açıklama yapan Karaca, yönetici atamalarında tarihin en büyük siyasal kadrolaşmasının yaşandığına dikkat çekti. Zonguldak dahil birçok ilde çok sayıda dava kazanıldığını hatırlatan Karaca, Milli Eğitim Müdürlerini yargı karlarına uymaya çağırdı.

“19. MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASISİYASİ MÜDAHALELERİN GÖLGESİNDE TOPLANDI”
19. Milli Eğitim Şûrasının eğitimin kalıcı sorunlarıyla ilgili bir şûra olmadığını belirten Karaca, “Siyasi müdahalelerin gölgesinde toplantılardı. Cumhurbaşkanı’nın verdiği mesajlar üzerinden Eğitim-Bir-Sen, siyaseten toplumu dizayn etmek, toplumu yeniden şekillendirmeyle ilgili önerilerle geldi. Din derslerinin ilkokulun tüm kademelerine yayılması, anaokuluna değerler eğitimi gibi uygulamalar genel kuruldan geçti. Yani dini ağırlıklı bilgilerin anaokulundan itibaren verilmesi hedefleri açıktı. Karma eğitimin kaldırılması tartışmaya açıldı.” dedi.

“EĞİTİMİN DİNİ KURALLARA GÖRE BİÇİMLENDİRİLMESİNE, ‘TEK DİN, TEK MEZHEP’ DAYATMASINA, ASİMİLASYONA KARŞI LAİK-DEMOKRATİK YAŞAM İÇİN İSTANBUL’DA MİTİNG YAPILACAK”
Eğitime kendi siyasal ideolojik yaklaşımları üzerinden misyon biçmeye çalışılmaması gerektiğini belirten Karaca, “ Ülkenin gerçekten bir eğitim politikasını ortaklaştırıp, öğretmen sorunuyla, öğretmen yetiştirme programıyla, okulların ihtiyaçlarıyla, okulların ihtiyaçlarının giderilmesi yoluyla,  atanamayan öğretmenler sorununun çözülmesi yoluyla, eğitim sorunlarına; üniversitelilerdeki sorunlarla, üniversitelerin özerkleştirilmesi, bilimselleştirilmesi, bilim üretmesi önündeki engellerin kaldırılması sorunuyla ilgilenecek bu sorunları ana eksenine oturtacak bir milli eğitim politikasına ihtiyaç var.  Bunun oluşturulmasını biz öneriyoruz. Bunun dışındaki yönelimler bir biçimiyle gerçekten siyasallaşma, gerçekten zorlama, gerçekten baskıdan başka bir anlam içermiyor. Diğer taraftan da yirmi birinci yüzyılda çocuklarımızın eğitim hakkını ellerinden almak, gasp etmek ve çağın ihtiyaçları çağın gereksinimleri üzerinden eğitimlerini engellemek anlamına geliyor. Biz de bunun mücadelesini vermek için çalışıyoruz, çabalıyoruz. Bunları paylaşmak için de bugün Zonguldak’tayız. Şubat ayının ilk haftasında, eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesine, ‘tek din, tek mezhep’ dayatmasına, asimilasyona karşı laik-demokratik yaşam için İstanbul’da gerçekleştirilecek olan mitinge tüm Zonguldak’ı halkını davet ediyoruz.” dedi.

Diğer taraftan Pusula TV'de Atilla Öksüz İle Gün Ortası'nın konuğu olan Eğitim Sen Genel Merkez Yükseköğretim Uzmanı İlker Akcasoy yükseköğretimde yaşanan hak ve özgürlük ihlalleri üzerine Eğitim Sen Üniversite Temsilciler Kurulu‘nun hazırladığı rapor hakkında bilgiler verdi. 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-01-18
Bu haber 1336 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 606
  Toplam: 5609907
   Online :

  65 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama