Ölen Zonguldak / Işık Kansu
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Türkiye Büyük Millet Meclisine Zonguldak’ın sorunlarının ve Göçün nedenlerinin tespiti, gereken önlemlerin alınmasına yönelik Meclis araştırma komisyonu kurulmasını içeren CHP grup önerisi verdi. 3 Aralık 2014 Çarşamba günü TBMM yapılan görüşmede Zonguldak’tan göç araştırma önergesi AK Parti oylarıyla reddedildi.  
Zonguldak’tan göç araştırma önergesinin reddedilmesi ile ilgili Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Işık Kansu bugünkü Cumhuriyet’teki köşesinde “Ölen Zonguldak” adıyla bir yazı yazdı.
 
Kansu’nun Cumhuriyet’te ‘Ölen Zonguldak’ başlığıyla yayınlanan yazısı şöyle: 
Ölen Zonguldak /Işık Kansu
Çok değil, bundan yalnızca 10-20 yıl önce on binlerce emekçi için iş olanağı, onların çocukları için de gelecek anlamına gelen Zonguldak, maden ocaklarının özelleştirilmesiydi, kapatılmasıydı, sermayeye devredilmesiydi derken çöküyor, yok oluyor. Deyim yerindeyse giderek hayalet kente dönüyor. 
Zonguldak’ın bu yürek yangısını, partinin geleneğinden gelen ender CHP milletvekillerinden Ali İhsan Köktürk, TBMM’ye taşıdı. Bir Meclis araştırması istedi: 
“Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) AKP iktidara geldiğinde çalışan sayısı 15 bin 792 iken, geçen eylül ayı rakamları itibarıyla çalışan sayısı maalesef 9 bin 240’a düşmüştür. Aynı zamanda, istihdam azalmasına paralel olarak üretim de 2.2 milyon tondan 1.3 milyon tonlara gerilemiştir ve bugün kömürün başkenti Zonguldak limanlarına maalesef ithal kömür indirilmektedir. 
AKP’nin on iki yıllık iktidarı döneminde 11’i aşkın il müdürlüğü veya genel müdürlük kapanmış, il dışına taşınmıştır. ÇATES’in özelleştirilmesi, Ereğli ve Alaplı’da, ERDEMİR’de kriz gerekçesiyle ücretlerin geriye çekilmesi ve işçi sayısının azaltılması, tersaneler bölgesinde 7 bini aşkın işçinin işsiz kalması, Devrek’i ayakta tutan askerî taburun başka bir yere gönderilmesi, Zonguldak’ın var olan sorunlarını daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir. 
Zonguldak’ta, 25 bin 825 esnaf 2002-2011 yılları arasında kepenk kapatmıştır. Her 100 esnaftan 69’unun Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu bulunmaktadır. Zonguldak, istihdamın başkentiyken, AKP döneminde ilk kez emekli sayısı, çalışan sayısının önüne geçmiştir. Bugün ilde 126 bin çalışan, 149 bin emekli vardır.” 
Köktürk’ün Zonguldak’ın sorunlarının araştırılması istemi ne mi oldu? 
Ne olacak... AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.
 
Haber Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/158331/Olen_Zonguldak.html
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-12-08
Bu haber 1416 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 530
  Toplam: 5613093
   Online :

  34 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama