1955 Yılında Gökçebey ( Tefen) Sanayi Merkezi Olması İçin Nahiye Yapılmış
Çok değerli büyüğüm merhum İsmail Kazlı [1926-2013} Gökçebey’de 1955 yılında kereste ve kontrplak fabrikası inşaatının başladığı bana çok kez anlatmıştı ama elimizde belge yoktu. Nihayet elimize belge ulaştı.

Türkiye’nin en büyük kereste ve Kontrplak fabrikasının inşaatının Gökçebey’de  ( Tefen)  başlaması sebebiyle önemli bir sanayi merkezine olacağından 1955 Yılında Gökçebey (Tefen) Nahiyesi kurulma kararı alınmış.
Gökçebey Tefen Nahiyesi kurulma gerekçesi İçişleri Bakanlığı kararnamesinde şöyle yazmaktadır
 
21 Şubat 1955 İçişleri Bakanlığı kararnamesi
Nahiye kadroları ile coğrafi durumları ve iktisadi münasebetleri bakımından duyulan zaruret ihtiva edeceği köylerin sosyal ve kültürel yönden kalkınmaları ve halka idarede kolaylık sağlanması bakımından nahiye kurulması lüzumlu ve faydalı görülmüştür. Bu itibarla;
 
Gökçebey (Tefen) Nahiyesi:
Zonguldak Vilayeti'nin Devrek Kazası'nın Tefen Köyü kaza merkezine 20 km mesafede olup Tefen'de kurulacak nahiyeye bağlanacak köyler ise 20-30 km kaza merkezine uzakta bulunmaktadırlar.
 Dekovil ve şose yolu ile Devrek'e bağlı oldukları ve bundan başka Çaycuma ve Yenice'ye birer otomobil yolu ile bağlı bulunmakla beraber Ankara-Zonguldak tren hattı da buradan geçtiği ayrıca orman işletmesi bölge şefliği merkezi olup dekovil ile Karadere ormanlarından kereste, odun ve Yenice'nin İncedere ormanlarından da her türlü kereste ve odun nakletmekte olduğu gibi istasyonun karşısında Ziraat Vekâleti’nce kamulaştırılan büyük sahada Türkiye'nin en büyük kereste  kontrplak fabrikalarının inşaatının başlaması nedeniyle burasının mühim bir sanayi merkezi olacağı sebebiyle köy olarak kalması doğru olmayacağı ve esasen evvelce burada Tefen Pazarı adı ile her hafta Cuma günleri büyük bir Pazar kurulmakta ve bu pazara yakınında bulunan civar köy hatta Devrek, Çaycuma, Bartın ve Safranbolu'dan ticari emtialar gelmek sureti ile ticari sahada da günden güne inkişaf edegelmekte olan ve mücavirindeki köylere merkezi durumda bulunan Tefen Köyü merkez olmak ve ilişik 36 nolu cetvelde adları yazılı 14 köyü, 9,509 nüfusu ihtiva etmek ve Devrek Kazası'na bağlı bulunmak üzere Tefen, adıyla nahiye kurulması lüzumlu ve faydalı görülmüş ve işlemi de İl İdaresi Kanunu hükümlerine, uygun bulunmuştur.
 
Kararname ve esbab-ı mucibe layihası Başvekalet’e ulaştıktan soma Başvekalet bu evrakları 26 Şubat 1955 tarihinde Cumhurbaşkanlığı'na havale etmiştir. Daha soma Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başvekil ( Başbakan) Adnan Menderes ve Dahiliye Vekili ( İçişleri Bakanı) Namık Gedik, 28 Şubat 1955 günü toplanarak aşağıdaki kararnameyi kabul etmişlerdir.
 
Birinci Madde:
36- Zonguldak Vilayeti'nin Devrek Kazası'na bağlanmak, merkezi Tefen Köyü olmak Tefen, adıyla nahiye kurulmuştur.
 
Zonguldak Vilayeti'nin Devrek Kazası'nın Merkez ilçesi'nin Tefen Köyü'nde Tefen adıyla kurulan Nahiyeye bağlanan köyler:
 
1: Gökçebey (Tefen) Nahiye merkezi
2:Bakacakkadı
3: Bakiler
4: Bodaç   
5: Çeknez
6: Dağdemirciler
7: Dohancılar (Doğancılar) 
8: Gaziler
9: Hacımusa
10. Muharremler
11: Namazköy
12: Üçburgu
13: Velisoğlu (Veyisoğlu)   
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-12-07
Bu haber 2061 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 178
  Toplam: 5615968
   Online :

  41 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Adem BENLİ 2014-12-07 :

Sadi Hocam yine mükemmel bir konuya değinmissiz. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık... Musadenizle Benim sormak istediğim 2 husus olacak ilk olarak bahse konu fabrikanın akıbeti nr oldu... ikinci olarak da listede ismj gecmeyen köyler o dönemde diğer ilçelere mi bağlıydı ve durumları neydi acaba. Ben tekrar yazınız için teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama