Gökçebey'de 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

                        Gökçebey'de 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı. İlk tören sabah saat 09.15’de Hükümet Konağının önünde Atatürk Anıtı’na resmi kurum ve kuruluşlar tarafından çelenk konulmasıyla başladı. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve Atatürk İlköğretim Okulu Müzik öğretmeni Zeynep Daştan yönetiminde İstiklal marşı okundu. Daha sonra 19 Mayıs törenleri için şehir stadyumuna geçildi.

                       Şehir stadyumda tören 09.45 başladı. Gökçebey İlçe Kaymakamı Çetin Kılınç, İlçe Garnizon Komutanı ve Gökçebey Belediye Başkanı ile birlikte halkı ve gençleri selamladı, onların bayramlarını kutladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Gülşen yaptı. Gülşen,”19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışı Türk Tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. 1. dünya savaşının sonunda, milletimizin bağımsızlığı tehlikeye düşmüş, vatanın her köşesi işgal edilmiş, emperyalist güçler Türk milletinin yok edilmesini ustaca planlamışlardı. Hasta adam dedikleri Büyük Osmanlı İmparatorluğu artık ölüm döşeğindeydi ve müstevliler onun mirasını paylaşma planları yapıyorlardı. Amaçları tarih boyunca esaret nedir bilmeyen bir büyük milleti esir etmek, her karışı şehit kanıyla sulanmış vatan toprağını ebediyen işgal etmekti. Onlar bu planları yaparken hesaba katmadıkları bir husus vardı ki o da Türk Milletinin İstiklal ve bağımsızlığına olan sarsılmaz bağlılığı ve kabına varılmaz vatan sevgisidir. Diyerek konuşmasını şöyle tamladı” Sevgili gençler unutmayınız!
Vatanın bütün ümit ve geleceği sizlersiniz. Çünkü genç insan; akılcı ve atılımcıdır.  Bu nedenle; İstiklal ve Cumhuriyeti muhafaza ve müdafaa görevi size verilmiştir. Siz gençlerin, bu durumu ve tehlikeleri bilerek, birbirinize kardeşçe kenetlenip, kafalarınızı en faydalı bilgilerle donatıp, gerekirse göğsünüzü siper ederek, milletimizin ve devletimizin varlığını ve bütünlüğünü koruyacağınızdan asla şüphem yoktur.
Bu duygu ve düşüncelerle Başta büyük Önder Atatürk olmak üzere istiklal savaşımızın değerli Şehit ve gazilerini minnet ve şükranla anıyor, hepinizin bayramını en içten dileklerle kutluyorum”
dedi. Gülşen’in konuşmasının ardından Gökçebey Çok Programlı Lisesi Öğrencisi Sema Adaşbay ve Halil Çınar tarafından şiirler okundu.
                      Gökçebey çok Programlı öğrencisi Harun reşit Akyüz tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okundu. Gençliğin Ata’ya cevabı Gökçebey Çok programlı Lisesi öğrencisi Ebru Çufalı nezaretinde toplu olarak gür sesle cevap verildi. Tören komutanı Şeref çağrısı yapıldı ve Gençlik Marşı söylendi.

                         Erkek ve Kız öğrencilerin jimnastik gösterileri, step gösterileri, Halk Oyunları Gösterileri, Final Gösterileri, sportif yarışmalar ve ödülleri ile geçen 19 Mayıs törenlerini çok sayıda ilçe halkı katıldı. Töreni ilgiyle izleyen vatandaşlar gençleri ayakta alkışladılar.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-19
Bu haber 2037 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 531
  Toplam: 5606548
   Online :

  76 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama