Ressam Zeki Güldü’nün Yağlı Boya Resim Sergisi Çaycuma’da Açıldı
Ressam Zeki Güldü'nün yağlı boya resim sergisi, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde açıldı. Sergide 42 tablo yer alıyor. 

Ressam Zeki Güldü'nün yağlı boya resim sergisi, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde açıldı. Sergide 42 tablo yer alıyor.
Serginin açılışına Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Neşe Köktürk, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Gültekin Petük, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ve yürütme kurulu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.
Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’nin de gezdiği sergi, 22 Kasım Cumartesi akşamına kadar açık kalacak.

 “BENİM RESİMLERİMDEKİ KERPİÇ DAMLI EVLERİM SAVAŞA, YANGINA RENKLERLE GÖSTERİLEN BİR TEPKİDİR”
Serginin açılışında bir konuşma yapan ressam Zeki Güldü, Çaycuma’da kültür ve sanata ilgi olduğunu düşünerek sergi açtığını söyleyerek: “Beni Çaycuma’ya çeken, resimleri sizlere buluşturmaya neden olan aslında Çaycumalılardır. Anadolu coğrafyası ve etrafında bugünlerde sıcak ortamlar var. Savaştan bahsetmek istemiyorum ama adı konulmamış bir 3. Dünya Savaşı yaşanıyor. Bunun da gerekçesi çevre, doğal kaynaklar.  Çaycuma, Zonguldak, Bartın, Amasra.  Buraların tam ortasında sizler yaşıyorsunuz. Duyarlılıklarınızı izliyorum, gözlüyorum. Bir yıldır da Zonguldak’ta yaşadığım için Çaycuma’yı çok yakından takip ediyorum. Kültür ve sanata ilgi olunca, birçok şehirde olmayan çok güzel bir kültür ve sanat merkezi olduğunu öğrenince Çaycuma’da sergi açmaya karar verdim. Anadolu ve Mezopotamya kültürüyle,  sanatsal değerleriyle, tarihiyle insanlık tarihinin beşiği.  Binlerce yıllık bir geçimi var. Savaşları da biraz buralardan düşünebilirsiniz. Benim resimlerimdeki bu kerpiç damlı evlerim buralardaki bu yangına, savaşa renklerle gösterilen bir tepki bir mesaj, bir göndermedir. O pencerelerde, o renklerde, o çatı aralarında, o kardelenlerde bu mesajları görebilirsiniz. Bu gergin, karabasan gibi bir hava içinde renkler umarım sizi rahatlatır, yeni umutlara sevk eder. Buna katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana. Emeği geçen katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.  Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’ya, İsmet Akyol’a, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Gültekin Petük’e ve siz sanatsever dostlara teşekkür ediyorum, iyi ki varsınınız iyi ki geldiniz” dedi.

“KARGAŞASININ VE KARIŞIKLIĞIN İÇİNDE BAKMAKLA GÖRMEK VE GÖRDÜĞÜNÜ BİR YERE RESMEDİLME YETİSİ ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEY; HEM BİR SORUMLULUK HEM BİR BAŞARI”
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yaptığı konuşmada:  “Zeki Hocamın söylediği iki tane önemli problem var. Biri çevre diğeri savaş. Dünyanın gündeminden hiçbir zaman gündeminden düşmeyecek iki önemli konusu. Biz de yeni Almanya seyahatinden döndük. Orada özelikle Filyos Projesi bağlamında beni etkileyen çok önemli bir tespitim oldu. Bunu sizlerle paylaşmayı çok istiyorum. Orada 1992 yılında kapatılan bir maden var.  Kapatılan bu madende şu anda 25 kişi çalışıyor. Sebebi çevreyi korumak için. 22 yıldan beri bu madenin ağır metaller içeren atıkları, sularını nasıl zarsız hale getiririz ve madenin daha önceki sahalarını nasıl geri dönüştürürüz diye inanılmaz bir çaba var. Çok canım sıkıldı. Biz burada hazır bir mükemmel coğrafya ve cennetimiz varken; bunu cehenneme dönüştürme merakımız var. Diğer taftan da onlar bozulmuş bir doğayı nasıl kazanırız diye her yıl milyonlarca Euro masraf ederek bunu korumaya çalışıyorlar. Savaşı söyleyemeye gerek yok. Savaş insanlık tarihinin en büyük ayıbı. Devlet denen kavramın hepimize yüklediği çok ağır bir fatura. Hocamın dediği gibi, bu kavram kargaşasının ve karışıklığın içinde bakmakla görmek ve gördüğünü bir yere resmedilme yetisi çok önemli bir şey; hem bir sorumluluk hem bir başarı. Zaten renkler buradan doğru kendisini gösteriyor. Çok etkileyici geldi, çok anlamlı geliyor bana. Ben Zeki Hocamın her şeyden önce ellerine sağlık diyorum, kendisini kutluyorum. Sizlere de böyle bir sanatsal olayı değerlendirip, teşrif ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

ZEKİ GÜLDÜ KİMDİR?
Çankırı Eldivan doğumlu olan sanatçı, 1984 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü, Resim Ana Sanat Dalından mezun oldu. Zonguldak Kilimli Başöğretmen Şükrü Yavuz Ortaokulunda Resim Öğretmeni olarak görev yapmakta olan sanatçı, sanatsal çalışmalarını kendi atölyesinde aralıksız sürdürmektedir.  Çok sayıda karma, grup, festival ve etkinliklere katılan sanatçının resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. 

KİŞİSEL SERGİLERİ
1997 yılı Çankaya Belediyesi Sanat Galerisi Ankara, 1997 yılı Edine Belediyesi Sarayiçi Edirne, 1997 yılı Vakıfbank Feneryolu Sanat Galerisi İstanbul, 1999 yılı Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi Ankara, 2000 yılı Anadolu Ajansı Sanat Galerisi Ankara, 2004 yılı Emima Sanat Galerisi Ankara, 2006 yılı T.C. Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi Ankara, 2013 yılı Güzel Sanatlar Galerisi Zonguldak, 2014 yılı Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Çaycuma Zonguldak. 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-11-16
Bu haber 2237 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 597
  Toplam: 5613160
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama