Avusturya, Filyos'u İncelemeye Aldı

                       Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Zonguldak'ta bir takım ziyaretlerde bulundu. Vali Erdal Ata, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref ve Ticaret ve Sanayi Odası 2. Başkanı Şenol Altıntaş'ı ziyaret eder Büyükelçi Heidemaria Gürer, Karadeniz ülkelerini çok önemsediğini belirterek Türkiye'nin de bu ülkeler arasında olduğu için Karadeniz illerini gezdiğini söyledi.
                       Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Ata, Filyos Vadisi Projesi kapsamında, 25 milyon metrekarelik alanın Serbest Bölge ilan edildiğini, burada da demir çelik sektörüne yönelik yatırım yapmak isteyen Avusturyalı iş adamlarının bulunduğunu vurguladı.

                      Ata konuşmasına şöyle devam etti: "Projeye yönelik harita ve imar planı çalışmalarının önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Filyos Çayı'nın ıslahı için de ihaleler yapılıyor. Yeni liman ve tersaneler de orada olacak. Avusturyalı bazı iş adamları, bölgemize yatırım için ilgi gösteriyor. Kentimiz, demir çelik ve tersanecilik açısından önemli yerlerdendir. Türkiye'de, İstanbul'dan sonra ikinci büyük tersaneler buradadır. Maden kömürü açısından da zengin olan bölgemizde, 1 milyar 300 milyon ton rezerv mevcut. Yıllık üretimin 3 milyon tondan öncelikle 5 milyona çıkarılması amaçlanıyor."

                           Büyükelçi Gürer ise enerji, kömür ve demir çelik sektörüne önem belirterek; "Avusturya yeni hükümeti, Karadeniz ülkelerine çok önem veriyor. Bunlar içinde Türkiye en önemlisidir. Karadeniz illerini geziyorum. Temmuz ayında Dışişleri Bakanımız konferans düzenleyerek, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin Avusturya Büyükelçilerini davet etti. Onun için kentlerle ilgili bilgiler almak amacıyla gezilerimi sürdürüyorum" şeklinde konuştu.

Gürer, 'Zonguldak'a gelmekten mutluluk duydum'
                         Ardından Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Zonguldak Belediye Başkanı Eşref'i makamında ziyaret etti. Zonguldak'ın kültürel, sosyal ve ekonomik yapısı, gelişimi, belediyenin çalışma ve projeleri hakkında bilgi alan Büyükelçi Gürer, Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleştirdikleri geziler sırasında Zonguldak'a gelmekten de mutluluk duyduklarını söyledi. Başkan İsmail Eşref ise bu tür gezi ve ziyaretlerin ülkeler arasındaki her türlü ilişki ve dostluğu pekiştirdiğini vurguladı.

                         Başkan Eşref, Büyükelçi Heidemaria Gürer 'e madenci heykeli ile kenti tanıtan bir CD armağan etti. Ticaret ve Sanayi Odası 2. Başkanı Şenol Altıntaş'ı da ziyaret eden Büyükelçi Gürer, Zonguldak'ı beğendiğini, ileriye dönük yatırımlar yapmak için zemin hazırladıklarını belirtti.
 
Kaynak :/www.pusulagazetesi.com.tr/PUSULA

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-19
Bu haber 1566 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 779
  Toplam: 5610080
   Online :

  91 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama